Jak wykonać automasaż twarzy i szyi?

Automasaż to jedna z najbardziej skutecznych metod pielęgnacji twarzy i szyi. Po jego zastosowaniu skóra staje się nie tylko bardziej gładka i elastyczna, ale nabiera również delikatnego, przyjemnego koloru.
/ 27.08.2010 11:27
Jak wykonać automasaż twarzy i szyi?

Masaż powoduje, iż zwiększa się napięcie mięśniowe, dzięki czemu owal twarzy długo zachowuje swój naturalny kształt.
Automasaż można wykonywać wyłącznie w przypadku zdrowej skóry – jakakolwiek wysypka jest przeciwwskazaniem i należy zwrócić się z nią do lekarza.

Przed wykonaniem masażu na wilgotną twarz nanosimy odżywczy krem lub olejek kosmetyczny. Trzeba pamiętać, że skóra jest tkanką elastyczną i stosując nieumiejętne ruchy możemy ją zbytnio rozciągnąć – aby temu zapobiec, należy wykonywać masaż dokładnie wzdłuż linii najmniejszego rozciągnięcia skóry, czyli w sposób następujący:

  • od środka czoła ku skroniom,
  • od grzbietu nosa ku małżowinom usznym,
  • od kącików ust ku środkowi małżowin usznych,
  • od środka podbródka ku płatkom usznym.

Ruchy rąk powinny być synchroniczne, lekkie, powierzchowne.

Zobacz także: Wszystko o masażu odchudzającym

Na masaż składają się cztery rodzaje dotyku:

  • głaskanie,
  • rozcieranie,
  • postukiwanie,
  • naciskanie.

Podczas głaskania nasze ruchy powinny być plastyczne, miękkie, lekkie, delikatnie przyciskające, powinny działać na nas uspokajająco i redukować psychiczne napięcie. Rozcieranie i postukiwanie służą ulepszeniu tkankowej przemiany materii, a także zwiększają napięcie mięśniowe. Naciskanie również zwiększa napięcie mięśniowe i dodatkowo usprawnia pracę krwiobiegu.

Po zakończeniu zabiegu twarz należy oczyścić przy pomocy chusteczek kosmetycznych.

Stosowanie automasażu najlepiej zacząć w wieku 25 lat – nie musimy stosować łącznie wszystkich jego etapów – możesz wybrać sobie najbardziej odpowiednie metody i wykonywać je oddzielnie. Skrócony program automasażu można stosować rano i wieczorem.

Zobacz także: Zalety masażu

źródło: Zdrowie i uroda. Porady zdrowotne i kosmetyczne. Irena Radwańska, Wydawnictwo Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/31.08.2010 11:13
Idąc na masaż zazwyczaj wybieramy masaż pleców, a ja ostatnio byłam właśnie na masażu samej twarzy, który trwał ponad godzinę! Wspaniałe doznania, polecam każdemu.