Najwygodniej wybielać zęby nowoczesnymi metodami jednoseansowymi (Brite Smile, Beyond, BioWhite). Wymagają tylko jednej (około dwugodzinnej) wizyty w gabinecie, a rezultat widzisz od razu! To świetna propozycja dla zabieganych i niecierpliwych. Nie musisz bowiem, tak jak przy tzw. metodach nakładkowych, codziennie zakładać na zęby specjalnych szyn wypełnionych żelem ani stosować dwutygodniowej białej diety – wystarczą trzy dni. A efekt? Często spektakularny, bo kolor zębów potrafi zmienić się nawet o kilka tonów! Stomatolodzy gwarantują dodatkowe profity: poprawę humoru i większą pewność siebie.
Skąd się biorą przebarwienia?
Zęby dzieci są jasne i białe. Niestety, z upływem lat zaczynają stopniowo zmieniać barwę. Stają się przyżółcone i poszarzałe. To skutek gromadzenia się w szkliwie barwnych substancji z jedzenia, kolorowych napojów, dymu papierosowego (ślina rozpuszcza substancje smołowate, które penetrują zagłębienia i szczeliny szkliwa). Dodatkowo szkliwo z czasem ściera się – wtedy ciemniejsza zębina zaczyna mocniej prześwitywać. Szybkość, z jaką zęby ciemnieją, w dużej mierze zależy od twojego trybu życia i upodobań żywieniowych. Biel nie lubi czerwonego wina, barszczu, czereśni, jagód, kawy, herbaty czy coca-coli. Ale jeśli ty uwielbiasz te potrawy, a do tego jesteś nałogową palaczką, bez wybielania nie będziesz mogła pochwalić się jasnym uśmiechem. Duże znaczenie ma też higiena jamy ustnej: to, jak często poddajesz się profesjonalnemu czyszczeniu, jakiej pasty używasz, jak często myjesz zęby i w jakim stanie jest twoje szkliwo. Brązowe, żółte czy białe cętki lub paski na zębach najczęściej są pozostałością po lekach przyjmowanych we wczesnym dzieciństwie. Przyczyną ich powstania może być zbyt duża ilość fluoru czy kuracja antybiotykowa lekami np. z grupy tetracyklin.
Czego nie da się wybielić?
Żadna z metod nie rozjaśni wypełnień, koron i uzupełnień protetycznych. Dlatego jeśli nosisz się z zamiarem założenia korony czy licówki, najpierw wybiel zęby, tak aby kolor wypełnień dobrać już do ich nowego odcienia. Jest to szczególnie ważne w wypadku zębów przednich. Jeśli masz już koronę, może się natomiast zdarzyć, że po wybieleniu zębów będzie ona miała wyraźnie inny kolor. W takim wypadku pozostaje jedynie jej wymiana. Rozjaśnieniu tradycyjnymi metodami nie poddają się również zęby martwe.
Jak rozjaśnić martwy ząb?
Czasem przy nieprawidłowym oczyszczeniu kanału lub niedoleczeniu zęba dochodzi do przebarwienia zębiny. Ciemnożółte lub brązowe przebarwienia mogą też być skutkiem urazu i wycieku krwi do kanalików zębowych. Działające na powierzchnię zębów tradycyjne wybielanie nie jest w tym wypadku skuteczne. Tu trzeba interwencji od środka. Dobre rezultaty daje założenie specjalnego opatrunku nasączonego nadtlenkiem wodoru (substancją silnie utleniającą) do wnętrza zęba (najczęściej tą samą drogą, którą włożono wcześniej wypełnienie – wymaga to otwarcia zęba). Zabieg nie boli i jest całkowicie bezpieczny. Opatrunek nosi się przez kilka dni. Po tym czasie powinny być widoczne pierwsze efekty. Doświadczony lekarz, oceniając szybkość wybielania, jest w stanie wstępnie określić liczbę zabiegów potrzebnych do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu. W zależności od nasilenia problemu opatrunek trzeba zakładać dwa–sześć razy.
Co rozjaśnia zęby?
Praktycznie wszystkie nowoczesne metody wykorzystują jako substancję czynną nadtlenek wodoru. Związek ten jest niezwykle silnym utleniaczem, który w reakcji z barwnikiem po prostu go niszczy, co widać jako rozjaśnienie. Aby skrócić czas reakcji, żele z substancją utleniającą aktywowane są światłem specjalnej lampy. Dzięki temu w niecałą godzinę zęby mogą zmienić odcień nawet o kilka tonów. W wypadku metod do samodzielnego stosowania w domu można spotkać się także z nadtlenkiem karbamidu i nadtlenkiem mocznika. Substancje te mają taki sam mechanizm działania jak nadtlenek wodoru, ale są nieco łagodniejsze – i przez to bezpieczniejsze, gdy zabieg wykonujesz sama. Aby dały efekt, trzeba je stosować przez dłuższy okres (minimum dwa tygodnie bez przerwy).
Bezpieczeństwo
Wszystkie metody rozjaśniania zębów są całkowicie bezpieczne. Nie obawiaj się więc, że zęby po zabiegu zaczną się kruszyć lub w tempie błyskawicznym rozwinie się w nich próchnica. Jedynie przy niedokładnym zabezpieczeniu dziąseł podczas zabiegu może dojść do ich niewielkiego i przemijającego podrażnienia. Po upływie doby wszystko wraca do normy.
Przeciwwskazania
Nie będziesz mogła wybielić zębów, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią. Ważne też, abyś miała zdrowe dziąsła, prawidłowo wykształcone szkliwo i zero ubytków (wcześniej lekarz skontroluje stan twojego uzębienia). Na zabieg nie mogą udać się również osoby cierpiące na epilepsję i chorobę Parkinsona.
Czy wiesz, że kolor zębów:
- różni się w zależności od ich umiejscowienia w jamie ustnej (zęby przednie zwykle są jaśniejsze, kły wyraźnie ciemniejsze) i od części zęba – im bliżej dziąsła, tym szkliwo bardziej żółte.
- zależy od koloru szkliwa (uwarunkowanego genetycznie), jego grubości i transparencji, czyli tego, ile światła przepuszcza (im więcej, tym ząb ciemniejszy).
- waha się od niebieskobiałej (to najbielszy odcień), przez szarobiałą, do żółtawej. Wszystkie są prawidłowe.
Najczęściej zadawane pytania
Słyszałam, że zabiegi wybielania są bardzo bolesne. Czy to prawda?
Efektem ubocznym każdego systemu wybielania jest zwiększona nadwrażliwość zębów. Na szczęście szybko mija (zwykle trwa dobę). Zdarza się, że pacjenci muszą sięgać po środki uśmierzające ból. Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji.
Mam nadwrażliwe zęby. Czy wybielenie w moim wypadku jest bezpieczne?
Warto najpierw zastanowić się nad przyczyną nadwrażliwości i ją wyeliminować. Najczęściej związana jest ona z nadmiernym ścieraniem szkliwa przy szczotkowaniu i odsłanianiu szyjek zębowych. Nauka prawidłowego mycia i zabiegi wzmacniające szkliwo i osłaniające szyjki powinny pomóc. Gdy przejdzie nadwrażliwość, można udać się na wybielanie. Przygotuj się, że po zabiegu zęby mogą trochę boleć.
Czy po zabiegu zęby będą tak białe, jak sobie wymarzyłam?
Niestety, kolor zębów po zabiegu może nieco różnić się od twoich wyobrażeń. Wszystko zależy bowiem od ich wyjściowego koloru (wszyscy możemy mieć jasne zęby, ale ich odcień u każdego będzie nieco inny). Wybielanie może rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów, ale ostateczny kolor nigdy nie będzie tak biały jak śnieg. Gdyby tak się stało, zamiast czarować uśmiechem, straszyłabyś jego sztucznością.
Mam 15 lat i nie podoba mi się kolor moich zębów. Czy ja też mogę je wybielić?
Lepiej poczekaj jeszcze rok. Wybielanie można wykonywać wyłącznie u osób, u których został zakończony rozwój kości i szkliwa, czyli ok. 16. roku życia.
Jak długo utrzyma się efekt?
Jeśli będziesz prawidłowo dbała o zęby, do gabinetu wrócisz dopiero po dwóch latach, raczej w celu odświeżenia, a nie spektakularnej zmiany koloru. Palaczki są niezadowolone z barwy zębów już po roku od ostatniego wybielania.
Jak dbać o jasny uśmiech?
Aby utrzymać efekt jak najdłużej, myj zęby po każdym posiłku, minimum raz na pół roku udaj się na profesjonalne czyszczenie, w miarę możliwości unikaj mocno barwiących pokarmów (zwłaszcza czerwonego wina) i przede wszystkim nie pal! Pomogą też pasty lub preparaty wybielające do stosowania w domu.
Dla kogo
Jednoseansowe metody są idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, cierpiących na ciągły brak czasu i mało zdyscyplinowanych.
Przed zabiegiem
Choć można przeprowadzić oczyszczanie i wybielanie podczas jednego zabiegu, lepiej wcześniej udać się na konsultację do stomatologa i higienisty. Lekarz oceni, czy nie ma przeciwwskazań, czy wszystkie zęby są wyleczone, i pokaże na wzorniku, jakiego efektu możesz oczekiwać. Jeśli po usunięciu kamienia i osadu twoje dziąsła mocno krwawią, termin wybielania przesuń o kilka dni.
W gabinecie
Po założeniu specjalnego "rusztowania", które odsłania wszystkie zęby i zapobiega zamykaniu ust, lekarz zabezpiecza dziąsła specjalnym żelem, który utwardza lampą – aby uniknąć ryzyka poparzenia tkanek. Następnie na licowe powierzchnie zębów nanosi specjalny żel z nadtlenkiem wodoru (o stężeniu 15–35 proc.). Końcowy etap to aktywacja żelu światłem specjalnej lampy. Naświetlenia trwają od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie musisz leżeć bez ruchu. Po zmyciu żelu i osuszeniu zębów lekarz nakłada kolejną warstwę preparatu, naświetla, potem jeszcze jedną itd. Zazwyczaj wykonuje się 2–5 powtórzeń.
W domu
Często pojawia się nadwrażliwość, która ustępuje po blisko 24 godzinach. Przez trzy doby po zabiegu powinnaś stosować wyłącznie białą dietę. Nie wolno spożywać ci żadnych barwiących pokarmów (kawy, czerwonego wina, jagód, mocnej herbaty), bo zęby ze zdwojoną siłą chłoną barwniki.
Cena
W zależności od zabiegu i miejsca - 1100-2000 zł.
Efekt
Zobaczysz natychmiast. Porównaj go z wyjściowym kolorem (na wzorniku).