Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych?

Trądzik kojarzy się zazwyczaj z młodością, ale coraz częściej problem ten dotyka również osób dorosłych. Jakie są przyczyny jego powstawiania i jak walczyć o zdrową, piękną, dojrzałą cerę? Na te pytania odpowiada nasz ekspert dr Izabela Tilszer z Kliniki Medycyny Estetycznej dr Tilszer w Warszawie.
/ 15.11.2013 09:03

Skąd bierze się trądzik około trzydziestki?

Na przestrzeni ostatnich dekad trądzik stał się coraz częstszym problemem skóry dojrzałej. Nie zawsze jest on kontynuacją trądziku młodzieńczego, nierzadko po raz pierwszy dotyka kobiet po 25. roku życia, ale różni go od trądziku młodzieńczego to, że występuje głównie w okolicy ust, brody, na linii żuchwy.

fot. Fotolia

Mimo, że nasila się wyraźnie przed miesiączką, to przyczyną trądziku w wieku dojrzałym nie muszą być zaburzenia hormonalne, jednak poziom hormonów u kobiet zmienia się dużo częściej niż u mężczyzn, dlatego to właśnie one częściej zmagają się z problemami cery w wieku dojrzałym. - Niezależnie od powodu zmiany hormonalne wpływają na pobudzenie czynności gruczołów łojowych – tłumaczy dr Tilszer, właścicielka Kliniki Medycyny Estetycznej dr Tilszer.

Stres, życie w pośpiechu, brak czasu na odpoczynek czy też zbliżająca się miesiączka, karminie piersią, menopauza to tylko kilka czynników, z powodu których organizm kobiety produkuje więcej androgenów, męskich hormonów stymulujących pracę gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Osobnicza wrażliwość lub ich nadmierne stężenie odpowiada za defekty skórne.

A może trądzik to nowa choroba cywilizacyjna?

Powodem problemów z cerą może być również nieodpowiednia dieta oraz styl życia. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, przetworzone, zawierające w sobie dużą ilość konserwantów czy brak witamin i minerałów negatywnie wpływają na stan naszej cery. Często, aby ustalić przyczynę zmian trądzikowych, należy zasięgnąć opinii nie tylko dermatologa czy endokrynologa, ale też dietetyka.

Gdy cera zaczyna się przetłuszczać, mimo że okres dojrzewania mamy już dawno za sobą, a pojawiające się pryszcze czy grudki zaczynają nas niepokoić, z podjęciem kuracji nie należy zwlekać. Im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na wyleczenie bez blizn.

Leczenie trądziku u dorosłych

- Kluczowe jest, aby pacjenci zrozumieli, że trądzik jest chorobą złożoną, której wyleczenie wymaga czasu. Ponadto nie istnieje żadna metoda umożliwiająca zauważenie natychmiastowych efektów – zaznacza dr Tilszer.

Dbałość o odpowiednią pielęgnację skóry z problemami powinna stać się priorytetem. Jeżeli choroba nie przybiera ostrej postaci, dokładnie zmywające, ale łagodne środki myjące, stosowanie kosmetyków dla cery trądzikowej na noc i  nawilżanie na dzień powinno okazać się pomocne. - Należy mieć na uwadze fakt, że mimo podobnych objawów trądziku młodzieńczego i dojrzałego, przypadki te wymagają odmiennej strategii leczenia – podkreśla dr Tilszer. Oczywiste jest, że skóra dojrzała ma inne potrzeby, które należy uwzględnić w trakcie całej kuracji.

Należy unikać preparatów przeznaczonych dla nastolatek – często zawierają w sobie wysuszający skórę alkohol. Sprzyja to powstawaniu zmarszczek. Gdy jednak zabiegi domowe  nie rozwiązują problemów cery, należy skonsultować się ze specjalistami. Ukrywanie zmian pod grubym  makijażem tylko zaogni proces chorobowy.

Check-up stanu skóry twarzy - ok. 150 zł

Pierwszym krokiem powinien być szczegółowy check-up skóry. Jest to specjalnie ułożony zestaw badań, pozwalający na indywidualne i bardzo precyzyjne wytyczenie planu zabiegów pielęgnacyjnych, a także na dobór odpowiednich kosmetyków.

Już na tym etapie możliwe jest ustalenie priorytetów i decyzja o tym, czy niezbędne będzie leczenie antybiotykami czy retinoidami. Kuracja trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Sama antybiotykoterapia jednak nie wystarczy – dopiero połączona z indywidualnie dobranymi zabiegami przyniesie długotrwałe efekty.

Dobrane przez lekarza w trakcie konsultacji zabiegi peelingujące i nawilżające powinny być regularnie powtarzane. Zapewni to stałe złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka oraz wpłynie na unormowanie wydzielania łoju.

Polecamy: 3 strategie leczenia blizn potrądzikowych

Peeling chemiczny - od 180 zł

Blask i świeżość można przywrócić skórze za sprawą intensywnego złuszczania. W zależności od rodzaju i stężenia użytego kwasu, peeling pozwala wygładzić powierzchnię skóry na precyzyjnie wyznaczoną głębokość. Peeling daje nieocenione efekty przy leczeniu zmian trądzikowych -  odświeża skórę oraz pomaga usunąć blizny i przebarwienia po krostach. Efekty peelingu chemicznego pomogą przezwyciężyć problemy z cerą osobom w każdym wieku.

Mikrodermabrazja

Należy wstrzymać się z nią do czasu, gdy skóra zostanie odpowiednio nawilżona oraz wyleczona z podrażnień. Celem mikrodermabrazji jest oczyszczenie skóry, odblokowanie porów, usunięcie suchej warstwy naskórka, a także rozświetlenie oraz rozjaśnienie twarzy. Zabieg mikrodermabrazji połączony z maseczką nawilżającą przywraca skórze witalność i zdrowy wygląd, stanowi też doskonałe przygotowanie do kolejnych zabiegów odżywczych.

Mezoterapia - od 200 zł

Mezoterapia to metoda głębokiej i bezpośredniej rewitalizacji skóry. Zadaniem mezoterapii jest przede wszystkim nawilżenie skóry, rozjaśnienie ewentualnych przebarwień, jak również delikatny lifting. W przypadku problemów z trądzikiem okazuje się niezwykle skuteczna, umożliwia bowiem dotarcie substancji aktywnych głęboko w wybrane miejsce.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu na niewielką głębokość w skórę twarzy stworzonego dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb koktajlu leków i substancji aktywnych:  witamin, mikro-,makroelementów, soli mineralnych, aminokwasów, polipeptydów, u starszych osób kwasu hialuronowego. Kontynuacją wykonanej przez lekarza mezoterapii będzie stosowanie lekkich kremów dostarczających skórze tych samych witamin oraz substancji aktywnych.

Oczekiwany efekt przyspiesza połączenie mezoterapii z terapią światłem LED.

Terapia LED - seria podstawowa 800 zł

Leczenie światłem ma działanie stymulujące. Zimne światło LED przechodzi przez skórę nie uszkadzając jej. Dociera do mitochondriów, takich naszych „elektrowni komórkowych”, które dostarczają energię potrzebną do reakcji naprawczych w skórze. Naświetlane mitochondria mają więcej energii, a więc reakcje chemiczne w tkankach stają się bardziej dynamiczne.

Przeczytaj także: Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Kwas hialuronowy - ok. 800 zł

W przypadku głębokich zmian dobre efekty można osiągnąć korygując blizny po trądziku za pomocą kwasu hialuronowego. Wypełnia ubytki i nawilża, a więc pomoże odzyskać skórze młodzieńczy, świeży wygląd, bo  kluczem do zdrowej i pięknej cery jest odpowiednie nawilżenie.

Co po terapii?

Wcześnie przeprowadzona terapia pozwala na pozbycie się problemów z cerą na stałe.  Stosowanie kosmetyków dobranych na podstawie badania check-up skóry pomoże utrzymać efekt. Ponadto często wskazane jest, by po skończonym leczeniu skóra pozostawała pod obserwacją lekarza. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli pozbyć się ewentualnych przebarwień czy blizn.

Ukoronowanie kuracji stanowić będzie wygładzenie cery potrądzikowej, bo przebywając pod pilnym okiem specjalisty można spłycić blizny i zamknąć pory.

Zobacz także: 3 nieinwazyjne sposoby na trądzik