POLECAMY

Jak usunąć wąsik

Meszek nad górną wargą nie jest sexy. Warto się go pozbyć, szczególnie gdy włoski są ciemne i widoczne. To całkiem proste, wystarczy wybrać odpowiednią metodę depilacji.

Wybierz metodę
- maszynka do golenia.
Używaj wyłącznie w sytuacjach kryzysowych (jeśli nie masz innego wyboru). Mocno podrażnia skórę, a włoski szybko odrastają (zazwyczaj grubsze i mocniejsze). Otrzymujesz efekt przeciwny do zamierzonego. Dodatkowy minus golenia – ryzyko zacięcia skóry.
- plastry z woskiem. Są poręczne i łatwe w użyciu (to tzw. wosk stosowany na zimno). Aby "działały", wystarczy chwilę przed aplikacją rozetrzeć plastry
w dłoniach. Wosk stanie się wówczas bardziej płynny i lepiej przyklei się do włosków. Plasterki są malutkie i świetnie sprawdzają się w podróży.
- wosk stosowany na ciepło. To on właśnie używany jest przez kosmetyczki w gabinetach, ale możesz też kupić specjalne "łazienkowe" zestawy. Warto, bo taka depilacja jest jedną z najskuteczniejszych domowych metod. Przed nałożeniem wosku powinnaś go podgrzać, np. w gorącej wodzie, by stał się płynny. Następnie patyczkiem nałóż cienką warstwę wosku na skórę i przyklej na nią specjalny pasek (patyczki i paski w zestawie). Na koniec trzeba go energicznie oderwać. Choć metoda wydaje się najbardziej skomplikowana, wystarczy odrobina treningu, by stała się banalną rutyną. Taka depilacja zapewnia gładką skórę na 2–3 tygodnie.
- kremy, płyny do depilacji. Rozpuszczają keratynę włosa. Są delikatniejsze niż ostrze maszynki, ale zazwyczaj niezbyt przyjemnie pachną. Dodatkowo mogą drażnić delikatną skórę na twarzy (nie nadają się dla alergiczek). Włoski odrastają zdecydowanie szybciej niż po wosku, bo mniej więcej po tygodniu, ale nie są grubsze jak w przypadku golenia. Tę metodę stosuj jak najrzadziej.

Jak depilować skórę woskiem
1. Ważna jest temperatura.
Wosk stosowany na ciepło nie powinien być zbyt mocno rozgrzany. Abyś miała pewność, że osiągnął odpowiednią temperaturę, nanieś odrobinę na nadgarstek. Nie powinien parzyć, ale dawać wyraźne ciepło.
2. Drewno czy plastik? Jeśli dopiero uczysz się sztuki domowej depilacji, do nakładania i rozprowadzenia wosku na skórze użyj patyczka z tworzywa sztucznego. Ma gładszą powierzchnię i łatwiej nanieść nim cieniutką warstwę.
3. Technika zrywania plastra. Ważna jest odległość paska od skóry podczas zrywania. Najlepiej jeśli ciągniesz pasek jak najbliżej powierzchni skóry. Im bardziej pionowo i ku górze odrywasz włoski, tym większy ból i mniejsza skuteczność depilacji.
4. Naciąganie z napinaniem. Depilacja boli, to fakt. Jeśli jednak dobrze naciągniesz skórę palcami przed oderwaniem plastra (szczególnie w miejscu, gdzie zaczynasz odrywanie), zobaczysz, że ból będzie mniejszy, a włoski łatwiej się usuną.
5. Niezły chwyt. Paski powinny być na tyle długie, abyś mogła dobrze chwycić koniec, za który będziesz ciągnąć. Mocno trzymaj pasek, tak by nie wymykał się z ręki podczas "szarpnięcia".
6. Poprawki. Zazwyczaj po oderwaniu paska na skórze pozostaje kilka pojedynczych włosków. W miejsca, gdzie się znajdują, jak najszybciej ponownie przyklej używany wcześniej pasek (nie musisz od nowa nanosić wosku) i energicznie oderwij. Ale uwaga, taką poprawkę możesz wykonać tylko raz. Powtarzanie aż do skutku może tylko uszkodzić delikatną skórę nad górną wargą. Wszelkie "niedoróbki" możesz też usunąć pęsetą.
7. Czyszczenie olejkiem. Włoski usunięte? Super, ale to jeszcze nie koniec zabiegu. Trzeba przecież pozbyć się resztek wosku (są nawet wtedy, gdy ich nie widzisz). Mycie mydłem nic tu nie da (może wręcz zaszkodzić). Zastosuj zasadę: podobne usuwa podobne i sięgnij po olejek lub oliwkę. Często w zestawach do depilacji znajdziesz chusteczki nasączone olejkiem. Delikatnie masuj nimi skórę. Nie trzyj!

Przygotowanie
Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry. Delikatny płyn lub pianka do mycia twarzy będą idealne. Możesz też wykonać niezbyt mocny peeling. Na koniec użyj pudru dla dzieci, który wchłonie resztki wilgoci.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/rok temu
Wosk nie jest zbyt dobrym rozwiazaniem, bo starsznie podrażnia skórę, która jest na buzi delikatna, no i tez te wloski odrastaja. Ja odżałowałam trochę pieniędzy i poszłam do kliniki miracki w Wa-wie na depilację laserową. 4 zabiegi i dziś mam zero wąsika. A zabieg miałam już kilka miesięcy temu. Efekt ponoć ma się utrzymać bardzo długo :)
/rok temu
mi wąsik zawsze przeszkadzał, na początku wyrywałam je pęsetą, ale spora cześć zostawała, więc się wkurzałam, potem laser ale nie dawało to efektu, teraz korzystam z Braun Face urządzenie do depilacji i oczyszczania twarzy, nie kosztował dużo a mam takie małe domowe SPA na własny użytek.
/rok temu
Ja też stosuję Epilclear. Ale mam od niedawna bo jakies 2 miesiące. Ale kurde, calkiem inny komfort życia :D Włoski nie odrastają tak szybko, więc się o to nie martwię. Dodatkowo zyskałam większą pewność siebie, bo włosków po prostu nie mam. I nie muszę wychodzić z domu, robię to sama. Nie krępuję się u kosmetyczki czy cos,
POKAŻ KOMENTARZE (8)