Jak stosować wodoodporne mascary

Latem makijaż powinien być lekki i niekłopotliwy. Wodoodporne mascary sprawdzą się nie tylko na basenie.
/ 10.07.2008 10:02
Są supertrwałe, a ich zmywanie to tylko kwestia wprawy.

Szczotkowanie
Zanim pomalujesz rzęsy, przeciągnij je szczoteczką do rzęs. Włoski ułożą się w jednym kierunku i mascara lepiej do nich przylgnie.

Podkręcanie
Po wyszczotkowaniu rzęs użyj zalotki — ściśnij nią rzęsy tuż u nasady (nie w połowie długości!) i przytrzymaj przez 10–20 sekund.

Malowanie
Mascarę nakładaj od nasady rzęs ku górze. Na koniec przeciągnij dolne rzęsy tuszem, który został na szczoteczce.

Zanim pomalujesz rzęsy
- Nawet najpiękniej podkręcone rzęsy stracą urok, jeśli twoje oczy będą przekrwione. Po całonocnej imprezie na plaży zastosuj krople. Powinny złagodzić pieczenie i przywrócić oczom zdrowy wygląd (jeśli podrażnienie nie zniknie, skonsultuj się z lekarzem). Unikaj też różowych i czerwonych cieni do powiek – podkreślą zmęczenie oczu.
- Ładny łuk brwiowy nie tylko odsłoni rzęsy. Optycznie otworzy też oko. Nie zapomnij więc o regulacji linii brwi: wyrywaj włoski tylko z dolnej części. Nie przesadź – cieniutkie brwi wyszły z mody.
- Bazy i odżywki wzmacniają włoski, ale nie tylko dlatego warto ich używać. Przeczesane rzęsy wyglądają dużo ładniej, a mascara trzyma się na nich dłużej. Odżywki możesz stosować także wtedy, kiedy nie malujesz rzęs. Nadasz im ładny kształt.
- Aby ułożyć włoski rzęs, przeczesz je delikatnie grzebyczkiem.


1. Sztuczne rzęsy (Inter-Vion, 9,20 zł)


2. Grzebyczek do brwi i rzęs (Inter-Vion, 4,70 zł)


3. Pęsetka (Jean Louis Davis, 20,50 zł)

Sztuczki makijażystów
- Kreska narysowana tuż przy linii rzęs to świetne rozwiązanie dla rzadkich i jasnych rzęs. Nie musi być prosta ani wyraźna. Rozmyty kontur (lekko roztarty palcem lub pędzelkiem) doskonale zagęszcza rzęsy. Dla blondynki lepsze są brązowe mascary i kredki. Polecamy kredki wodoodporne, a dla bardziej wyrazistego efektu – eye-linery.
- Sztuczne rzęsy znakomicie podniosą opadające kąciki oczu i sprawią, że nie będziesz wyglądała na zmęczoną. Uwaga! Możesz w nich pływać („zdejmują” je tylko tłuste, oleiste preparaty). Unikaj jednak nurkowania – mogą się odkleić pod naporem wody.
- Aby zaakcentować rzęsy, użyj jasnych cieni do powiek. Stworzą ładne tło perfekcyjnie wytuszowanych rzęs. Szukaj cieni kremowych, które zwykle mają wodoodporne formuły.
- Rzęsy możesz modelować wilgotnymi palcami. Pomasuj je, rozplątując. Zanim nałożysz tusz, sprawdź, czy rzęsy są suche.

Trwałe na każdą okazję
- Wodoodporny tusz gwarantuje trwały makijaż – nawet jeśli zapomnisz się i przetrzesz oczy, tusz zostanie na rzęsach. Po kąpieli jednak staraj się nie trzeć oczu mocno ręcznikiem, bo tusz może się trochę kruszyć.
- W czasie pływania tusz na pewno nie spłynie z rzęs, ale może spowodować wywijanie się ich w różnych kierunkach. Aby temu zapobiec, nie nakładaj więcej niż 1–2 warstw tuszu. To zdecydowanie wystarczy.
- Za gruba warstwa mascary wodoodpornej może też powodować jej kruszenie się. Wtedy mimo tego, że tusz się nie rozmaże, pod okiem może powstać nieestetyczny cień.
- Jeśli na szczoteczce jest za dużo tuszu, nie wycieraj go o brzegi pojemniczka. Gdy zaschnie, zmieni się w skorupę. Mascara nie będzie się domykać i szybciej wyschnie. Nadmiar tuszu wytrzyj papierowym ręcznikiem lub chusteczką.
- Zanurzając szczoteczkę w pojemniczku, nigdy nie „pompuj”. Jeśli to zrobisz, do zbiorniczka dostanie się więcej powietrza i tusz będzie wysychać. Chcesz nabrać więcej tuszu? Zanurz szczoteczkę i chwilę odczekaj.


1. Pogrubiająca Advanced Volume Mascara (Shiseido, 95 zł)


2. Dwustronna mascara wodoodporna Maxi Frange (Bourjois, 51,50 zł)


3. Mascara wodoodporna Deep Black (Soraya, 24 z)


4. Masca w wakacyjnym, morskim kolorze (Sephora, 29 zł)


5. Wydłużająca, pogrubiająca i podkręcająca rzęsy mascara City Look (Eveline, 7 zł)


6. DiorShow Waterproof (Dior, 122 zł)


7. Dająca hipnotyczną objętość rzęs mascara Hypnose (Lancome, 122 zł)


8. Aqua Sport Mascara (Pierre Rene, 14 zł)


Perfekcyjne zmywanie
Wybór preparatu:
- Płyny micelarne. Niektóre z nich opracowano z myślą o wodoodpornym makijażu – radzą sobie z nim naprawdę skutecznie. Wystarczy, że nasączysz nimi wacik, lekko przyciśniesz do oka na kilka sekund i delikatnie przetrzesz. Makijaż wsiąka w wacik i po prostu znika z oka.
- Płyny dwufazowe. Ich formuła opiera się na połączeniu preparatu wodnistego z oleistym (faza tłusta radzi sobie z wodoodpornymi składnikami). Płynem tego typu należy wstrząsnąć przed użyciem, aby obydwie fazy dobrze się zmieszały.
- Kremy i oliwki. Tłuste preparaty nie podrażniają delikatnej skóry wokół oczu i skutecznie zmywają odporny na wodę (ale nie tłuszcz!) makijaż.
Jak to zrobić:
Naciągnij lekko brew do góry. Nasączony płynem wacik przeciągnij kilka razy z góry na dół. Następnie naciągnij zewnętrzny kącik oka w bok. Przemywaj rzęsy pojedynczymi ruchami z dołu do góry. Rób to delikatnie, nie trzyj. Powtórz kilka razy, aż na waciku nie będą zostawać ślady.


1. Podwójny płyn do demakijażu oczu (Yves Rocher, 26 zł)


2. Płyn micelarny do oczyszczania twarzy i zmywania makijażu (Bioderma, 250 ml, 40 zł)


3. Płyn do demakijażu oczu (Lumene, 100 ml, 32 zł)


4. Płyn dwufazowy Duo Magique (Dior, 125 ml, 95 zł)


5. Eye Makeup Remover (Manhattan, 125 ml, 17 zł)


6. Krem (Sephora Professionnel, 30 ml, 26 zł)

Dorota Nasiorowska
Konsultacja: Tomek Kocewiak, makijażysta