POLECAMY

Jak stosować kosmetyki z retinolem

Na pytania, jak stosować kosmetyki zawierające aktywną postać witaminy A, czyli retinol, odpowiada ekspert - kosmetolog.
Jak stosować kosmetyki z retinolem fot. FREE
Rad udziela dr n. med. Urszula Kozłowska, dermatolog, członek Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology.


W jakim wieku warto zacząć stosować kremy z retinolem?

Zazwyczaj przyjmuje się, że odpowiednim momentem jest 35. rok życia, ale w praktyce warto po nie sięgać wtedy, gdy zauważamy pierwsze drobne zmarszczki. Po krem z retinolem może więc sięgać już 20-letnia dziewczyna. Wbrew przekonaniom nie rozleniwi w ten sposób swojej skóry. Nie można myśleć kategoriami: "jak teraz zacznę stosować retinol, to co będzie potem?". Może zabrzmi to brutalnie, ale stymulujmy skórę, dopóki reaguje na takie działania.

Jakich efektów można się spodziewać?
Jest ich wiele. Oprócz poprawy kolorytu skóry i jej elastyczności następuje zwężenie porów i redukcja łojotoku. Znacznie wzrasta jędrność skóry właściwej, dzięki czemu wygładzają się zmarszczki.


Po jakim czasie można zobaczyć efekty działania retinolu?
Efekty są szybciej widoczne u młodych osób, ponieważ mają one większy potencjał odbudowy i regeneracji skóry. Badania wskazują, że znaczna poprawa
w wyglądzie skóry jest widoczna po trzech miesiącach, ale już po tygodniu stosowania poprawia się jej koloryt.


Przyjmowana doustnie witamina A może uszkadzać płód. Czy kremy z retinolem też są groźne?
Stężenie retinolu w kosmetykach jest zbyt niskie, żeby mogło szkodzić. Kremy stosowane wyłącznie na twarz są więc bezpieczne. Jednak to lekarz prowadzący ciążę powinien zdecydować o tym, czy wolno ci je stosować.


Jak sobie radzić z podrażnieniem skóry wywoływanym przez retinol?
Podrażnienia skóry wynikają z aktywności retinolu w skórze właściwej. Czyli tak naprawdę można je uznać za reakcję korzystną, bo oznaczają one, że retinol działa w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj znikają po 2–3 dniach przerwy w stosowaniu, potem można spokojnie do niego wrócić. Jedynym przeciwwskazaniem do ich używania jest podrażniona skóra. Czasem okazuje się, że winowajcą jest za duże stężenie retinolu, wtedy wystarczy obniżyć jego dawkę. Na szczęście są już na rynku preparaty stworzone specjalnie dla skóry wrażliwej, gdzie stężenie retinolu jest mniejsze.


Jakie wobec tego powinno być optymalne stężenie retinolu w kosmetykach, żeby były jednocześnie skuteczne i bezpieczne?
Bezpieczne i dopuszczalne stężenie w kosmetykach wynosi 0,1%, ale w preparatach występują zazwyczaj stężenia 0,05% lub 0,06%, które też działają. Oczywiście efekt zależy również od rodzaju skóry. Im starsza – tym potrzebuje większego stężenia, wtedy najlepiej sięgać po serum z retinolem.


Ekstrarada:
Przed 35. rokiem życia wystarczy aplikacja kremu z retinolem 2 razy w tygodniu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 lat temu
W jakim kosmetyku jest stężenie retinolu 0,1%??? Ja dostałam Receptę na Lek Locacid 0,05% (podkreślam LEK, nie kosmetyk!!!). Pani dr n. med. chyba coś się pomyliło.
/10 lat temu
kosmetyki prawie nigdy nie zawieraja stezenia 0,1 % , tylko krem RETIN A< STIEVA A etc, osiagalne na recepte,bo moga uszkodzic plod.
/10 lat temu
jakby kogoś interesowało, jak się nazywa modelka na zdjęciu to jest to Caroline Trentini :)