Jak się pozbyć pryszczy? fot. Adobe Stock

Jak się pozbyć pryszczy na twarzy?

Nie wiesz jak pozbyć się pryszczy na twarzy? Przede wszystkim musisz zacząć od odpowiedniej pielęgnacji skóry - zawsze powinna przebiegać 5-etapowo.
Małgorzata Machnicka / 25.08.2020 15:48
Jak się pozbyć pryszczy? fot. Adobe Stock

Jak raz na zawsze pozbyć się pryszczy na twarzy? Nie jest to proste zadanie - ale możliwe do wykonania. Najważniejsza jest odpowiednio dopasowana pielęgnacja i trzymanie się ściśle kilku zasad.

Spis treści:

 1.  Oczyszczanie twarzy to podstawa
 2. Dobór odpowiednich kosmetyków
 3. Czego należy unikać, aby pozbyć się pryszczy?

Odpowiednie oczyszczanie twarzy

Tylko staranne i sumienne oczyszczanie twarzy może przywrócić zdrowy wygląd twojej skóry i faktycznie przyczynić się do eliminacji niedoskonałości. 

 • Twarz powinnaś myć 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Najlepiej jeśli będzie to przebiegać dwuetapowo - najpierw olejkami (tylko oleje domyją tłuszcze zawarte w kosmetykach do makijażu i naturalnie w twojej skórze), a potem żelem myjącym.
 • Kolejnym etapem jest tonizowanie, które przywraca skórze naturalne pH, tym samym wspierając ją w walce z drobnoustrojami i wpływem środowiska zewnętrznego.
 • Peeling do twarzy powinien być wykonywany raz lub dwa razy w tygodniu. Pomaga odblokować ujścia mieszków włosowych, w których gromadzą się obumarłe komórki naskórka. Wybieraj delikatne peelingi enzymatyczne lub te z kwasami owocowymi, a unikaj takich o działaniu mechanicznym (ze ściernymi drobinkami), bo mogą podrażnić skórę. Należy dobierać je według rodzaju skóry - może to być peeling tradycyjny z drobinkami lub peeling enzymatyczny
 • Punktowo lub na strefę „T" można stosować krem antybakteryjny. 
 • Maseczki oczyszczające powinny na stałe zagościć w twoim rytuale oczyszczającym - raz lub dwa razy w tygodniu.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Ma to kluczowy wpływ na wyeliminowanie pryszczy. Po pierwsze, zwracaj uwagę na skład - wiele produktów kosmetycznych zawiera komedogenne składniki, które zapychają pory, a tym samym przyczyniają się do powstawania zaskórników. Wybieraj łagodne, niedrażniące preparaty, najlepiej bez zawartości alkoholu i silnych detergentów.

Czego unikać?

Są żelazne zasady, których powinnaś się trzymać bez względu na to, czy twoja cera jest normalna czy bardzo problematyczna. 

Nie wyciskaj

Takie działanie może jedynie przyczynić się do pogorszenia stanu: rozwoju infekcji, „popękania” naczynek i powstania przebarwień. Zmiana później długo się goi.

Nie przesadzaj z kosmetykami

Nie stosuj na własną rękę jednocześnie kilku różnych preparatów o działaniu przeciwtrądzikowym. Przypadkowe kombinacje nie tylko mogą nadmiernie wysuszać skórę, ale także sprawić, że leczenie będzie mniej efektywne. 

Nie przesadzaj z myciem

Dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Zbyt częste mycie skóry może silnie ją wysuszać, w rezultacie prowadząc do podrażnień i... zwiększenia produkcji sebum. Sprawia też, że znacząco zmniejsza się flora bakteryjna, chroniąca skórę przed patogenami.

Trzymaj dłonie z dala od twarzy

Podczas pracy przy komputerze, podczas czytania książki lub w chwilach znudzenia podpieramy brodę lub bok twarzy ręką. Dłoń, która wcześniej dotykała innych przedmiotów, może być skupiskiem bakterii. Jeśli twoja cera jest wrażliwa, jakiekolwiek zanieczyszczenia mogą doprowadzić do zmian skórnych.

Kosmetyki do włosów mają znaczenie

Opadające na twarz włosy, mogą przyspieszać powstawanie wyprysków. Po pierwsze, osiada na nich kurz i zanieczyszczenia, które przenoszą się potem na twarz, po drugie, mogą delikatnie podrażniać skórę, miejscowo nasilając łojotok, a po trzecie, utrudniają skórze swobodne oddychanie.

Sprawdzaj kosmetyki do makijażu

Pudrów i korektorów używamy po to, aby ukryć niedoskonałości skóry. Makijaż może być jednak winowajcą większości zmian trądzikowych. Jeśli więc zmienisz jakiś kosmetyk, a po jego zastosowaniu zauważysz jakiekolwiek wypryski, koniecznie zrezygnuj z jego stosowania.

Regularnie czyść telefon

Ekran telefonu przyciąga brud, bakterie i pozostałości po makijażu. Jeśli więc często prowadzisz rozmowy telefoniczne, pamiętaj o oczyszczaniu jego powierzchni, a także trzymaniu telefonu tak, aby bezpośrednio nie stykał się z twarzą.

  Więcej o pielęgnacji twarzy:
  Serum z witaminą C - które wybrać?
  Najlepsze kosmetyki w filtrem mineralnym