kosmetyki i akcesoria do makijażu fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Jak przechowywać kosmetyki do makijażu - poznaj zasady

Gąbka do podkładu, pędzle, korektor, szminki – czy wiesz, jak się z tym wszystkim obchodzić? Zobacz, jak dbać o kosmetyki i akcesoria do malowania.
Karolina Kalinowska / 01.03.2019 14:09
kosmetyki i akcesoria do makijażu fot. ImaxTree/ AgencjaFree

W przypadku kosmetyków i akcesoriów przeznaczonych do wykonywania makijażu bardzo duże znaczenie ma sposób ich przechowywania i czyszczenia. Chcesz się dowiedzieć ciekawe, jak powinnaś to robić? Zobacz wskazówki!

Jak czyścić i czym myć pędzle do makijażu?

Jak dbać o kosmetyki i akcesoria do makijażu?

  • Najlepiej przechowywać je z dala od wilgoci i wysokiej temperatury - czyli nie w łazience! Szminki, podkłady i lakiery do paznokci pod wpływem wilgoci i ciepła szybciej się psują. Nigdy nie zostawiaj ich w nagrzanym bagażniku samochodu, na parapecie (słońce!) lub blisko kaloryfera.
  • Oddziel kosmetyki od akcesoriów - pędzli, gąbek, pęsety, temperówki - na nich gromadzi się więcej zanieczyszczeń i bakterii.
  • Regularnie myj pędzle - najlepiej byłoby czyścić je po każdym użyciu, ale doskonale wiemy, że nie każdy ma na to czas. Jednak pamiętaj, aby robić to minimum raz na 2 tygodnie, Używaj do tego ciepłej wody i mydła. W miedzy czasie używaj preparatów w sprayu przeznaczonych do czyszczenia pędzli, które błyskawicznie usuwają resztki produktów do makijażu i bakterie.
  • Pędzle trzymaj w pionie - dzięki temu nie będą się niszczyły i odkształcały. 
  • Gąbki do nakładania podkładu pod lupą! - najlepiej jeżeli będą jednorazowe - gromadzi się w nich duża ilość bakterii, a ich czyszczenie jest kłopotliwe.
  • Sprawdzaj, czy kosmetyki nie straciły daty ważności - poznasz to po zmienionej konsystencji i zapachu. Podkład, korektor i szminkę zmieniaj co 6 miesięcy, mascarę co 3 miesiące.
  • Grzebienie, szczotki i gumki do włosów - ze względów estetycznych trzymaj w osobnej zamykanej szkatułce lub pudełeczku.

Dobrym pomysłem jest też robienie przeglądu półki z kosmetykami raz na pół roku. Sprawdź, czy na dnie nie leżą jakieś paletki do makijażu czy pudry, których nie używałaś od dawna. Staraj się tez trzymać produkty grupami – cienie obok cieni, pędzle z pędzlami itd. Jeśli wiesz, że jakiegoś kosmetyku nie będziesz używać, oddaj go przyjaciółce albo wyrzuć.

Więcej porad kosmetycznych:Jakie pędzle do makijażu warto mieć? Oto 5 podstawowych rodzajów6 podstawowych kosmetyków do wykonania makijażu dziennego