Jak prawidłowo pielęgnować cerę

Jak prawidłowo pielęgnować cerę

Umiejętność rozpoznawania stanu cery i określenie jej typu jest niezbędnym warunkiem do odpowiedniego doboru jej pielęgnacji i środków kosmetycznych.
/ 11.08.2010 13:29
Jak prawidłowo pielęgnować cerę

Dobry wygląd skóry zależy od właściwej ilości tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe. Przy nadmiernym jego wydzielaniu powstaje kliniczna postać łojotoku (łac. sebut – tłuszcz, grec. rheo – cieknę ), która objawia się zbyt tłustą cerą.

Natomiast zmniejszona praca gruczołów łojowych jest przyczyną cery zbyt suchej, która nosi nazwę sebostaz (sebostase poch., łac. sebum – tłuszcz, grec. stasis – przestanie). Łojotok i sebostaz są pokrewnymi stanami wodno-tłuszczowej powłoki, która tworzy ochronną warstwę na powierzchni skóry.

Rozróżnia się cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Kształtowanie jej określonego typu zaczyna się już w okresie płodowym. 20% osób w wieku do 25 lat ma cerę normalną lub suchą, zaś pozostałe tłustą albo mieszaną. Z wiekiem funkcje gruczołów łojowych ulegają osłabieniu, dlatego większość z nas po 45 roku życia ma cerę suchą.

Przyczyny typowych powodów zróżnicowań cery są różne, wpływ na to mają przede wszystkim:

  • układ hormonalny,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • system nerwowy,
  • sposób odżywiania,
  • metody pielęgnacji cery.

Zobacz także: Peeling kawitacyjny - usuń bakterie ze skóry

Określenie rodzaju cery nie jest trudne.

Wystarczy umyć wieczorem twarz i nie stosować żadnego kremu odżywczego. Rano należy przyłożyć do twarzy chusteczkę i mocno przycisnąć na parę sekund, a potem uważnie jej się przyjrzeć. Jeżeli będą widoczne tłuste plamy, to w zależności od ich wielkości i umiejscowienia można stwierdzić, czy cera jest tłusta czy mieszana. Jeżeli na chusteczce nie ma żadnych plam – cera jest sucha.

Niezależnie od rodzaju cery, oprócz nielicznych wyjątków, po 30-ce trzeba stosować takie metody pielęgnacji, jak w przypadku cery suchej.

Zobacz także: Jak sobie radzić z trądzikiem

Artykuł jest fragmentem książki "Zdrowie i uroda" Ireny Radwańskiej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)