POLECAMY

Jak podkreślić kości policzkowe

Wyraźnie zaznaczone kości policzkowe nie tylko wysmuklają twarz, ale i wyraźnie odmładzają.
Jak podkreślić kości policzkowe fot. ONS
Likwidacja oznak starzenia się to niejedyne zadanie preparatów wolumetrycznych. Z powodzeniem mogą być stosowane również u młodych kobiet. Pomagają zlikwidować tzw. dolinę łez (zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka, ukośnie przez policzek), delikatne „chomiczki”, zmniejszyć głębokość fałdów nosowo- wargowych lub po prostu nadać zbyt płaskiej twarzy słowiańskie rysy (uznawane obecnie za najpiękniejsze), jakimi mogą się poszczycić m.in. Magda Mielcarz i Małgorzata Foremniak.

Cudowny związek
Kwas hialuronowy jest dziś niezastąpiony w zabiegach estetycznych. Nie tylko wypełnia zmarszczki i głębokie bruzdy, ale też modeluje twarz niczym implanty stosowane przez chirurgów. Ma dwa ogromne atuty: jego podanie nie wymaga operacji (najbardziej drastyczny zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym z minimalnym nacięciem skóry) i jest całkowicie bezpieczny. Kwas ten naturalnie występuje w naszej skórze, dlatego nie daje reakcji alergicznych. Otrzymywany jest na drodze fermentacji bakteryjnej, a następnie bardzo starannie oczyszczany. W zależności od ilości wiązań pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami kwasu oraz od ich wielkości wyróżniamy preparaty o różnym stopniu gęstości i trwałości w tkankach. Te stosowane w celu modelowania kości policzkowych mają największą gęstość, a po podaniu tworzą coś w rodzaju elastycznego implantu, taką żelową poduszeczkę. W skórze (niezależnie od głębokości) kwas
bardzo silnie wiąże wodę, zwiększając jeszcze swoją objętość.

Przebieg zabiegu
Najpierw lekarz zaznacza obszar podania kwasu hialuronowego, rysując na policzkach trójkąty lub kreśląc krzyżyki. Potem podaje znieczulenie miejscowe – lignokainę z adrenaliną lub maść Emla. Sam zabieg polega na wtłoczeniu preparatu głęboko w tkankę podskórną, tuż nad powięź mięśniową. W zależności od używanego preparatu i wskazań zabieg może być wykonywany kilkoma metodami.


ZASTRZYKI – igła wprowadzana jest w jednym miejscu (najczęściej nieco poniżej skroni), a następnie preparat w kilku ruchach promieniście rozprowadzany pod skórą.
Zalety: nie ma konieczności nacinania skóry.
Wady: ograniczenia ze względu na miejsce podania, bo igła ma określoną długość; większe prawdopodobieństwo uszkodzenia naczyń, nerwów i wylewów podskórnych.

KANIULĄ Z NACIĘCIA – przez niewielkie (ok. 2 mm) nacięcie wprowadzana jest kaniula (tępa, długa rurka, na końcu której znajduje się mały otwór) i podawany preparat.
Zalety: kaniula jest dłuższa od igły (daje większe możliwości) oraz bezpieczniejsza dla naczyń i nerwów w skórze.
Wady: konieczność wykonania niewielkiego nacięcia.

PRZEDSIONKOWO – podanie preparatu od wewnętrznej strony górnej wargi, blisko nosa.
Zalety: nakłucie jest „niewidoczne”.
Wady: częstsze obrzęki i powikłania pozabiegowe oraz ból.

Po zabiegu
Efekt jest widoczny natychmiast po zabiegu. Trzeba jednak pamiętać, że tkliwość i lekka bolesność może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni (uczucie podobne do zakwasów). Przez pierwsze dni nie powinno się spać na brzuchu (ryzyko przemieszczenia preparatu). Niewskazane jest również solarium i sauna oraz wyziębianie ciała. Wysoka temperatura przyspiesza degradację preparatu, a zimno – jego tężenie w tkankach. Zabieg jest mało inwazyjny, jednak powikłania zawsze mogą się zdarzyć. Najczęstsze to asymetria, krwiaczki i obrzęk. Czasem może powstać bolesne, wyczuwalne pod palcem zgrubienie lub grudka. Do podstawowych przeciwwskazań należą: choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, ciążą, okres karmienia piersią, uczulenie na lignokainę lub kwas hialuronowy. Zabiegu nie wykonuje się również u osób o okrągłych lub trójkątnych twarzach.

Czas zabiegu: ok. 30 min, ze znieczuleniem macią Emla– 20 min dłużej
Efekt: Utrzymuje od ok. 1,5 roku do 2 lat
Cena: 2cm x 2cm (po jednym na każdy policzek) kosztują 2200–2500 zł – zależnie od gabinetu


Najczęściej zadawane pytania:

Czy będę mogła później poddać się innym zabiegom estetycznym?
Oczywiście. Wolumetria nie wyklucza zabiegów z użyciem innych wypełniaczy czy botoksu. Powinnaś jedynie unikać zabiegów podgrzewających tkanki, np. Thermage.
A co wówczas, jeśli nie jestem zadowolona z efektu?
Istnieje kilka metod korekty. Na pewno można dodać preparat, a także poprawić wielkość i kształt kości policzkowych. Ostatecznym rozwiązaniem jest użycie hialuronidazy – enzymu rozkładającego kwas hialuronowy. Wtedy jednak zniknie jakikolwiek rezultat.
Kiedy będę mogła powtórzyć zabieg?
Jeśli uznasz, że efekt jest za słaby, po upływie około trzech miesięcy (to najbezpieczniejszy okres) możesz poprosić o kolejną dawkę preparatu.
Czy mogę mieć zabieg, jeśli mam już podany inny wypełniacz na zmarszczki?
Tak, ale uprzedź o tym lekarza, szczególnie jeśli podawany preparat nie był oparty na kwasiehialuronowym.
Jak bardzo mogę powiększyć sobie policzki?
Maksymalna ilość preparatu, jaką można jednorazowo podać, to 6 ml (po trzy na każdy policzek). Zazwyczaj jednak wykonuje się zabiegi przy użyciu 2, góra 4 ml.
Czy zakładane są szwy?
Nie. Ranka po nacięciu jest niewielka i bardzo szybko się goi. Nie zostawia widocznych blizn (jeśli masz skłonność do bliznowców, koniecznie uprzedź o tym lekarza).
Kto może wykonywać zabieg?
Wyłącznie lekarz. Obecnie oprócz chirurgów plastyków do zabiegów wolumetrycznych szkoleni są również lekarze medycyny estetycznej i dermatologii estetycznej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
Jak one wyglądają?