fryzury trendy 2012, falowane włosy, fale w stylu gwiazd fryzura fot. FREE

Jak pielęgnować tłustą cerę

Ten rodzaj skóry wymaga szczególnej troski. Czy na pewno przestrzegasz wszystkich zasad?
/ 28.08.2013 07:40
fryzury trendy 2012, falowane włosy, fale w stylu gwiazd fryzura fot. FREE

Ważne: nawilżanie

Skóra trądzikowa i łojotokowa może szybko stać się odwodniona, jeśli będziesz stosowała na własną rękę, bez konsultacji z dermatologiem, silnie wysuszające kosmetyki. Wtedy zamiast jednego problemu pojawią się dwa! Cera trądzikowa potrzebuje bowiem delikatnej pielęgnacji i nawilżania. Polecamy łagodne kosmetyki apteczne, które regulują jej problemy bez nadmiernego podrażniania.

Łagodne mycie

Wiele osób z cerą tłustą i skłonną do wyprysków nadużywa silnie wysuszających środków do jej mycia. W rezultacie skóra – szczególnie na policzkach – staje się podrażniona, czerwona i przesuszona. Takie osoby powinny myć twarz kosmetykami dla alergików, bez mydła.
Rada dla ciebie: zalej płatki owsiane przegotowaną ciepłą wodą i taką mieszanką myj twarz. Jest absolutnie bezpieczna, „wciąga” sebum.

Matowanie górą

Jeśli masz tłustą cerę, nie pudruj co dwie godziny twarzy, by zlikwidować połysk. Przykrywając sebum kolejnymi warstwami pudru, niepotrzebnie obciążasz skórę i stymulujesz powstawanie wyprysków. Lepiej używaj specjalnych chusteczek matujących lub zwykłych higienicznych. Puder nałóż po „osuszeniu” nimi skóry.

Uwaga na róż!

Dziewczyny o cerze trądzikowej lub skłonnej do powstawania zaskórników powinny zrezygnować z używania pudrów i różów z opalizującymi drobinkami. Sprzyjają one bowiem nasileniu tego problemu. Poza tym takie kosmetyki, mimo że optycznie wygładzają skórę, potęgują jej świecenie się i uwydatniają nierówności.

Mechaniczne wyciskanie

Czerwone krostki i zaskórniki mogą być denerwujące. To zrozumiałe, że jak najszybciej chcesz się ich pozbyć. Ale nie spiesz się. Wyciskanie to błąd. Pamiętaj, że skóra dostaje wtedy sygnał: trzeba szybko nadrobić produkcję tego, co zostało usunięte, czyli sebum. W efekcie przyczyniasz się do nasilenia problemu. Dodatkowo podczas wyduszania krostek możesz uszkodzić naczynia krwionośne i na trwałe rozszerzyć ujścia mieszków włosowych (popularnie zwane porami). Dlatego dermatolodzy jako skuteczną alternatywę polecają kosmetyki złuszczające. Stosuj regularnie peelingi i kosmetyki z kwasami owocowymi – dzięki nim cera staje się gładka i jednolita, a pory – oczyszczone i spłycone. Jeśli masz tendencję do zaskórników, regularnie rób w gabinecie peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję lub peeling chemiczny.

Ziołom już dziękujemy

Wyrzuć poradniki, które doradzają stosowanie ziołowych receptur mających wspomóc leczenie trądziku. Zioła mogą zawierać bowiem śladowe ilości sterydów, które tylko nasilą problem. Najlepiej zaufaj doświadczonemu dermatologowi.

Czy wiesz, że...

Powstawaniu zaskórników na skroniach sprzyjają... niektóre środki do stylizacji włosów (tłuste, olejkowe).