Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego wymaga odpowiedniego traktowania. O tym, jak pielęgnować skórę wokół oczu mówiła podczas "Warsztatów Piękna" doktor Maria Noszczyk. Jakie zabiegi są odpowiednie dla skóry wokół oczu, kto może i powinien je stosować, a także na czym polegają mezoteriapia, termolifting i zabiegi z użyciem botuliny.
/ 10.12.2012 14:50

W Lecznicy Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging Melitus w Warszawie odbyły się drugie z cyklu "Warsztaty Piękna z dr Marią Noszczyk". Tym razem poświęcono je pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu.

Warsztaty Piękna z doktor Marią Noszczyk. Lekcja II "Wszystko o pielęgnacji skóry wokół oczu”

Młode spojrzenie to spojrzenie „otwartym” okiem, wokół którego skóra jest elastyczna i dobrze napięta. Nie zalega w nadmiarze i nie jest przebarwiona. Linia brwi, zwłaszcza u kobiety, przebiega po lekko wygiętym łuku, a zewnętrzny kącik oka powinien być umiejscowiony powyżej wewnętrznego lub znajdować się w pozycji horyzontalnej do niego. 

Skóra w okolicy oczu potrzebuje dużo troski. Po pierwszym zabiegu można osiągnąć spektakularny efekt tylko u osób stosunkowo młodych lub w przypadku niezłożonego problemu, np. typowych zmarszczek mimicznych. U większości osób zabiegi łączy się w kuracje ukierunkowane na najważniejsze problemy występujące na skórze w tej okolicy. Takie kuracje są może trochę bardziej wydłużone w czasie, ale dają też nieporównanie dłużej cieszące i satysfakcjonujące efekty.

Skóra wokół oczu

Zobacz też: Demakijaż dostosowany do typu skóry

Mezoterapia

Mezoterapię poleca się dla wzmocnienia skóry osobom młodszym i w średnim wieku. W okolicy oczu przy nakłuwaniu łatwo o spowodowanie wybroczyn, a wiele preparatów stosowanych do mezoterapii (zwłaszcza kwas hialuronowy) może powodować obrzęki. To w pewnym sensie ograniczenia dla mezoterapii skóry w tym miejscu, ale u niektórych osób zwłaszcza przy zabiegach mezoterapii całej twarzy warto pokusić się o zastosowanie tej metody również wokół oczu. Dobrym rozwiązaniem (nie pozostawiającym śladów tak widocznych, jak klasyczna mezoterapia) jest zabieg rollerem tzw. Mezorollerem (wałeczkiem z igłami). Samo ukłucie powoduje pobudzenie krążenia i produkcji włókien skóry, a przez mikropory wytworzone w naskórku łatwiej wchłaniają się zastosowane przy zabiegu substancje odżywcze.

Przy mezoterapii klasycznej w okolicach oczu dobrze jest wybrać najaktywniejsze preparaty, np. peptydy imitujące działanie czynników wzrostu, dzięki czemu zabiegi powtarza się w krótszych seriach (2-3 zabiegi), a przy każdym zabiegu wykonuje się mniej nakłuć pod samym okiem. Można też wykonać zabieg osoczem bogatopłytkowym GPS. Dzięki wysokiej odzyskiwalności  aktywnych czynników wzrostu zabieg jest bardzo intensywny i nie wymaga powtórzeń częściej niż co parę miesięcy (min. 6 miesięcy).

Zobacz też: Czy istnieje uniwersalny krem do twarzy?

Termoliftingi

Lasery np. diodowy+RF i lampa IPL wytwarzają na zaplanowanej głębokości ciepło pobudzające odnowę struktur skóry i produkcję włókien kolagenu. Laser frakcyjny Fraxel®: napina skórę i wygładza powierzchnię usuwając drobne zmarszczki. U młodszych osób zabieg można zrobić tylko w okolicy oczu, ale przy bardziej zniszczonej skórze zwykle wykonuje się go na całej powierzchni twarzy, bo widoczna różnica po odnowie skóry może za bardzo się odznaczać.

Pelevé ®, Thermage® i inne zabiegi z zastosowaniem fali radiowej wytwarzają głęboko pod naskórkiem (bez jego uszkodzenia) ciepło, które jest bodźcem do przebudowy tkanki podporowej skóry. Wytworzone bodźce obkurczają również komórki tłuszczowe, co wykorzystuje się przy zmniejszaniu obrzękowych poduszeczek i worków pod oczami.

Bruzda płaczu

W linii biegnącej w dół od wewnętrznego kącika oka u wielu osób pojawia się zanik tłuszczu tworzący dolinę nazywaną bruzdą płaczu. Zanik jest bardziej widoczny u osób z pociągłą twarzą i często odznacza się także na policzku powodując efekt zmęczonego i smutnego wyglądu całej twarzy. Te okolice, z doskonałym efektem poprawia zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym. Jedynie przy bardzo wiotkiej i skłonnej do obrzęków skórze powiek należy uważać z jednorazowym podaniem zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego, ponieważ związek ten chłonie wodę i może nasilić obrzęki. W takich przypadkach zwykle poleca się, aby wykonać wcześniej zabiegi wzmacniające i pojędrniające skórę. W tym celu najczęściej wybiera się zabiegi z użyciem specjalistycznych urządzeń kondycjonujących skórę cienką i wiotką.  Rodzaj preparatu z kwasem hialuronowym należy dobrze dopasować do rodzaju skóry, skłonności pacjenta do obrzęków, głębokości i rozległości ubytku (czasem wykonuje się również wypełnienie bruzdy przechodzącej aż na policzek). Dzięki zastosowaniu kaniul, zabiegi w tej okolicy stały się dużo mniej urazowe.

Te same zasady stosuje się w przypadku ostrzykiwania zmarszczek wokół oczu i zmarszczek przechodzących niżej na policzek.

„Kurze łapki”- zmarszczki wokół oczu i niżej na policzku

Zmarszczki wokół oczu są typowymi zmarszczkami mimicznymi. Z czasem przechodzą w zmarszczki strukturalne, widoczne również bez żywej mimiki na twarzy. U młodszych osób, u których zaczynają dopiero powstawać, te zmarszczki można wypełniać i stymulować skórę usieciowanym kwasem hialuronowym. Pamiętać należy zawsze o tym, że zmarszczki mimiczne inaczej zachowują się w „spoczynku” a inaczej w mimice. Z tego właśnie powodu, aby nie powstawała hiperkorekcja, należy kwas hialuronowy wykorzystywać bardziej jako preparat do regeneracji, a ostrożniej jak typowy wypełniacz. Tego typu zabieg dobrze sprawdza się także w przypadku zmarszczek mimicznych i „kurzych łapek” uwidaczniających się aż na skórze policzka. W przypadku tych „niskich” zmarszczek nie można stosować botuliny, gdyż  może dojść do zwiotczenia mięśnia jarzmowego i opadania policzka wraz z kącikami ust.

U osób starszych z bardziej utrwalonymi zmarszczkami wokół oczu należy najpierw poprawić jakość skóry i zastosować metodę „ścierania” jak np. w przypadku rozstępów czy blizn. Sprawdzają się wówczas różne średnio głębokie i głębokie peelingi, metody laserowe np. Fraxel lub najnowszy zabieg Infini®, wykorzystujący fale radiowe. W tej metodzie mikrouszkodzenia naskórka dają efekt regeneracji i wygładzenia powierzchni skóry, a bodźce fali radiowej emitowane w głębokiej skórze powodują napięcie kolagenu i stymulacje wytwarzania nowych włókien. W przypadku typowych zmarszczek mimicznych wokół oczu najlepiej sprawdza się zabieg z zastosowaniem botuliny.

Zobacz też: Jak dbać o okolice oczu?

Botulina

Botulina świetnie sprawdza się w przypadku typowych zmarszczek mimicznych, na dobrze napiętej skórze, bez tendencji do obrzęków i wiotczenia. To dwa główne przeciwwskazania, gdyż oba problemy po zbyt „odważnym” zabiegu mogą się pogłębić. Przy odpowiedniej kwalifikacji pacjenta botulina daje szybki i spektakularny efekt. Przy pomocy botuliny można także (u niektórych pacjentów) unieść nieco kącik oka, a przede wszystkim unieść łuk brwi, powodując efekt bardziej otwartego oka i młodszego spojrzenia. Botulina wygładza skórę i powoduje, że ładniej załamuje ona światło, dzięki czemu twarz wygląda na mniej zmęczoną.

Podkrążone oczy, sińce

Sińce pod oczami spowodowane są różnymi zmianami, niekoniecznie tylko osłabioną skórą. U młodych osób najczęściej związane są z prześwitywaniem przez cienką skórę poszerzonych naczyń krwionośnych, lub uwidaczniającym się mięśniem. Stan zaostrza się w okresie dojrzewania, przy zmianach hormonalnych, a także przy odwodnieniu, niewyspaniu i osłabieniu spowodowanym chorobą. Z czasem skóra staje się coraz cieńsza, więc problem może być coraz bardziej widoczny. Z wiekiem zanik dotyczy nie tylko skóry lecz także tkanki tłuszczowej (patrz wyżej – bruzda płaczu), a powstająca bruzda dodatkowo powoduje niekorzystny efekt optyczny związany z załamywaniem światła i powstawaniem dodatkowego zacienienia pod okiem.

Podkrążone oczy, będące wynikiem poszerzonych naczyń krwionośnych, ograniczają niektóre zabiegi laserowe działające na naczynia. Pomocne są też zabiegi aparaturowe kondycjonujące i wzmacniające skórę, np. lampa IPL, która dodatkowo rozjaśnia ewentualne przebarwienia barwnikowe, które mogą wytworzyć się w tym miejscu. Wykorzystuje się też inne urządzenia wzmacniające i pogrubiające skórę np. laser frakcyjny lub fale radiowe (Pelleve® , Infini®).

Kwasem hialuronowym wypełnia się zaniki tkanki tłuszczowej pod okiem, co pomaga zlikwidować niekorzystne załamywanie się światła w bruździe płaczu i dodatkowo „kondycjonuje” skórę. A zabiegi które poprawiają jakość i grubość skóry zmniejszają prześwitywanie tkanek głębiej położonych. Tego typu działania wymagają dużej staranności i nie znoszą stale pokutującej zasady „więcej (materiału, np. kwasu hialuronowego) znaczy lepiej”. Delikatna skóra wokół oczu nie toleruje błędów i pośpiechu. Dobrze zaplanowane kuracje wydawać się mogą droższe od pojedynczych intensywnych zabiegów, ale w efekcie dają dużo bardziej naturalne i dłużej utrzymujące się efekty.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)