Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest dużo słabiej odżywiana i nawilżana niż pozostała część skóry ze względu na to, że krążenie krwi i limfy jest tu dużo wolniejsze a gruczoły łojowe występują w znikomej ilości. Z tego powodu należy o nią szczególnie zadbać.
/ 17.08.2010 13:42
Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Gorsza eliminacja toksyn powoduje, że znacznie łatwiej dochodzi do obrzęków i opuchnięć okolic oczu. Zmęczenie, stres, niedostateczna ilość snu, choroba natychmiast znajdują swoje odbicie w wyglądzie tej okolicy. Słabo rozwinięta tkanka podskórna powoduje, że szybko pojawia się tu siateczka drobnych zmarszczek.

Do tych niekorzystnych warunków anatomicznych dodajmy fakt, że powieki poruszają się aż 10 000 razy dziennie i są stale eksponowane na wpływ nasłonecznienia, niekorzystnych warunków atmosferycznych, zanieczyszczeń, klimatyzacji, czy papierosowego dymu. Okolica oczu silniej reaguje na wysuszenie, łatwo dochodzi tu do powstawania podrażnień, czy też alergicznych reakcji.

W opozycji do tych wszystkich wymienionych cech stoi fakt, że wygląd okolicy oczu stanowi wykładnik naszego dobrego samopoczucia i wrażenia atrakcyjności. Estetyczny i zadbany ujmuje nam lat. Osoby z zacienioną okolicą oczu, pokrytą drobnymi zmarszczkami wydają się starsze i zmęczone. 

Zobacz także: Pielęgnacja skóry wokół oczu

Kiedy powinniśmy zacząć dbać o okolice oczu

O skórę wokół oczu należy zacząć jak najwcześniej dbać. Starzenie się tej okolicy jest składową skłonności do powstawania zmarszczek, niekorzystnego wpływu promieniowania słonecznego, działania zewnętrznych warunków, ale także niewłaściwej lub zaniedbywanej pielęgnacji. Pierwsze zmarszczki wokół oczu pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Początkowo są to drobne, mało widoczne linie, ale z czasem zamieniają się w głębsze bruzdy, widoczne także w spoczynku.

U kobiet po czterdziestym piątym roku życia dochodzi dodatkowo wpływ okresu przedmenopauzalnego cechujący się spadkiem stężenia estradiolu, czego konsekwencją są zmiany zawartości kolagenu, spadek elastyczności skóry, zmniejszenie aktywności syntezy kwasu hialuronowego. Tym samym dochodzi do zmniejszenia zawartości wody, suchości i spadku napięcia skóry, a w efekcie do jej wiotczenia i powstawania zmarszczek

Zobacz także: Ćwiczenia oczu

Najczęstsze błędy podczas pielęgnacji okolicy oczu

Kluczowymi celami pielęgnacji skóry wokół oczu jest zmniejszenie obrzęków i usprawnienie krążenia limfy, uzyskanie odpowiedniego stopnia nawilżenia, a tym samym poprawa napięcia skóry oraz przeciwdziałanie przedwczesnemu starzeniu się tej okolicy.

Najczęstsze błędy popełniane przez kobiety to niestaranny demakijaż, brak systematycznej aplikacji preparatów przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, rozciąganie skóry w trakcie demakijażu lub aplikacji kremów (ruch powinien zawsze być prowadzony od skroni do nosa). Wiele kobiet stosuje przypadkowe lub źle dobrane kremy, co może prowadzić do podrażnień tej okolicy.

Cechy dobrego preparatu przeznaczonego do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu to lekka konsystencja, bogaty skład, obecność składników zapewniających nawilżenie, zawartość substancji łagodzących podrażnienia. Dodatkowym atutem będzie obecność składowych ukierunkowanych na odwracanie i opóźnianie efektów starzenia.

źródło: Eveline Cosmetics

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/24.06.2011 20:59
O tak żele z flosa to kultowe kosmetyki. Pamiętam jakim odkryciem był żel z rumiankiem, jaką ulgą. Polecam trzymać je w chłodnym miejscu albo w lodówce. Warto także wklepywać maść z witaminą A w okolice oczu - tak ze 2 razy w tygodniu.
/02.06.2011 13:11
Maści ze świetlikiem na pewno mogą pomóc. Oprócz tego, ja czasami sobie robię okłady z herbaty. Również skutecznie niwelują różne siniaki, czy oznaki zmęczenia. No ale najważniejsze jest wysypianie się, wtedy oczy wyglądają najlepiej ;)
/26.05.2011 13:16
Na zmeczone oczy najlepsze zele ze Świetlikiem Flosleku. To juz chyba kulkowy kosmetyk. Dobre są tez okłady z naparu herbaty jesli ktos woli natuale metody ;)
POKAŻ KOMENTARZE (3)