POLECAMY

Jak pielęgnować różne rodzaje cery

Jeśli już znasz typ swojej skóry, sprawdź, jak powinnaś ją pielęgnować.
Jak pielęgnować różne rodzaje cery
Cera normalna
CECHY:
Dobrze napięta, gładka o jasnym kolorycie. Sprawia najmniej problemów. Rzadko występują na niej rozszerzone pory i krostki, ponieważ gruczoły łojowe pracują prawidłowo. Dobrze toleruje mycie wodą i mydłem.
CEL: utrzymanie jej dobrej kondycji w zależności od pory roku.
TAK: Na co dzień stosuj łagodne preparaty myjące (z użyciem wody), toniki i kremy nawilżające. Latem pamiętaj o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem, zimą delikatnie ją natłuszczaj. Jeśli przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie zapominaj o nawilżaniu. Wybierz krem przeznaczony dla tego typu skóry np. Olay Active Hydrating Krem Nawilżający na dzień
NIE: narażanie skóry na działanie czynników zewnętrznych (mróz, wiatr, słońce).

Uwaga! Brak kłopotów z cerą nie oznacza, że można zapominać o jej pielęgnacji.

Cera tłusta
CECHY:
Gruba, o szarawożółtym odcieniu, rozszerzonych porach i widocznych zaskórnikach. Skóra lśni, mogą pojawiać się na niej wypryski.
CEL: Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, poprawienie wyglądu przez stosowanie kosmetyków ściągających pory.
TAK: Ten typ cery dobrze znosi mycie wodą i preparatami bez detergentów. Podstawę pielęgnacji powinno stanowić nawilżanie kosmetykami o lekkiej konsystencji. Wygląd cery tłustej poprawi stosowanie kremów z kwasami owocowymi, które lekko złuszczają naskórek i ściągają pory.
NIE: samodzielna walka z zaskórnikami (wyciskanie) może powodować powstawanie wyprysków, a nawet blizn.

Uwaga! Przebywanie w niskich lub wysokich temperaturach zwiększa wydzielanie sebum.


Wrażliwa czy alergiczna?
Wśród podstawowych typów skóry dermatolodzy nie wyróżniają cery wrażliwej. Powód? Wzmożona wrażliwość może dotyczyć każdego rodzaju skóry (także tłustej czy normalnej). Za jej powstanie należy winić stres, klimatyzację, zmieniające się fazy cyklu miesiączkowego. Jednak najczęstszą przyczyną są kosmetyki o zbyt agresywnym składzie. Powodują, że skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Często objawy te są mylnie interpretowane jako alergia. Jak odróżnić nadwrażliwość od alergii? Jeśli objawy znikają w ciągu kilku dni i stan skóry wraca do normy, świadczy to tylko o jej zwiększonej wrażliwości na dany kosmetyk. W przypadku odczynów alergicznych – stan zapalny utrzymuje się przez kilka tygodni, a zmiany na skórze można zauważyć też na innych częściach ciała. Ale uwaga – skóra o wzmożonej wrażliwości może się łatwiej uczulać. Dlatego lepiej unikać czynników powodujących alergię!Cera sucha:
CECHY:
Cienka, bladoróżowa, mało elastyczna, wrażliwa. Często się łuszczy, nie ma zaskórników i rozszerzonych porów.
CEL: Wzmocnienie bariery lipidowej naskórka, zatrzymanie wilgoci.
TAK: Cera sucha źle znosi mycie wodą i mydłem. Dlatego do jej oczyszczania powinnaś stosować mleczka, żele i emulsje dermatologiczne, które myjąc, nie uszkadzają warstwy lipidowej naskórka. Doskonale sprawdzą się takie preparaty myjące, jak emolienty czy kosmetyki z wyciągiem z owsa. Na co dzień stosuj kremy dla cery suchej, które nie tylko ją nawilżają, ale dbają też o wzmocnienie warstwy lipidowej - jak np. Olay Active Hydrating Krem nawilżający na dzień.
NIE: Taka skóra wyjątkowo źle znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardzo szybko się przesusza i łuszczy, może też reagować pieczeniem. Unikaj również stosowania kosmetyków o nieznanym składzie – cera sucha jest bardzo podatna na podrażnienia.

Uwaga! Ten typ cery ma najwyższy stopień wrażliwości, uważaj więc na nowe kosmetyki.

Cera mieszana
CECHY:
Jest połączeniem dwóch rodzajów skóry: tłustej i suchej lub normalnej. Tzw. strefa T (czoło, nos i broda) ma właściwości cery tłustej, natomiast policzki i skronie mają własności skóry suchej lub normalnej.
CEL: Nawilżanie i dbanie o odpowiedni poziom lipidów w naskórku na policzkach i skroniach, nawilżanie i jednocześnie matowienie skóry w strefie T.
TAK: Do mycia twarzy używaj emulsji dla skóry wrażliwej (bez zmywania wodą). Zadbaj o nawilżenie – lekkie kremy nawilżające są dobrze tolerowane w obydwu partiach twarzy. Jeśli jednak partie suche wymagają intensywniejszej pielęgnacji, warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje kosmetyków.
NIE: Długie przebywanie w bardzo niskich i wysokich temperaturach zwiększa wydzielanie łoju w strefie T, policzki zaś mogą się przesuszać i łuszczyć. Unikaj więc sauny i gorących kąpieli.

Uwaga! Przy cerze mieszanej łatwo o podrażnienia bocznych partii twarzy. Ostrożnie z nowościami.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)