Dwie dziewczyny z brązowymi włosami fot. FREE

Jak pielęgnować cerę? 6 nawyków, które powinnaś zmienić

Wielu z nich możesz być nieświadoma. My już kilka zmian wprowadziłyśmy w życie.
Małgorzata Machnicka / 13.02.2019 13:25
Dwie dziewczyny z brązowymi włosami fot. FREE

Całkiem niedawno dowiedziałam się, że mam zupełnie inny rodzaj cery niż myślałam. Zawsze wydawało mi się, że jest mieszana z tendencją do mocnego przetłuszczania się w "strefie T". Po krótkim badaniu w jednym z salonów kosmetycznych okazało się, że jest... sucha w kierunku tej bardzo suchej. Chyba nie muszę mówić, że byłam bardzo zaskoczona i... rozczarowana, że tak późno zadbałam o taki test. Czy to oznacza, że przez całe moje życie źle dbałam o skórę? Na to wychodzi.

Oprócz tego, że punktem wyjścia do odpowiedniej pielęgnacji jest ustalenie, jaki się ma rodzaj cery, to warto też zwracać uwagę na najnowsze trendy. Bo w trendach urodowych chodzi o coś zupełnie niż w tych modowych. Tendencje w pielęgnacji zmieniają się nie przez czyjeś widzimisię, ale dlatego, że z każdym dniem wiemy o skórze więcej. Poza tym docierają do nas nieznane do tej pory kosmetyki z innych krajów. Przykładem mogą być te azjatyckie, które zupełnie zmieniły moje podejście do dbania o cerę.

Lista najbardziej szkodliwych składników w kosmetykach

Mam wrażenie, że przez ostatni rok trendy zmieniły się jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Specjalnie dla was postanowiłam zebrać te najważniejsze w jednym miejscu - na niektóre wpadłam sama, inne zostały zasugerowane mi przez kosmetyczki, a jeszcze inne dodaję tu tylko dlatego, bo podejrzewam, że stanowią dla was drugorzędną rolę (a nie powinny).

Nawyki, które niszczą skórę:

  • używasz mocno pachnących produktów do twarzy - to jedna z tych rzeczy, na którą zwracam uwagę dopiero od niedawna. A przecież krem nie ma ładnie pachnieć, tylko pielęgnować skórę. I nie będzie niczym złym, jeśli jeden z waszych kosmetyków do twarzy będzie pachniał. Ale jeśli używacie serum, kremu, toniku, olejku, płynu micelarnego i żelu i każdy pachnie zupełnie inaczej, to pomyślcie czego dostarczacie swojej skórze. Nie ma nic bardziej podrażniającego i uczulającego niż zapachy. Unikajcie więc kosmetyków, na których liście składników jest Parfum lub Fragrance.
  • zbyt intensywnie złuszczasz skórę - złuszczanie jest świetne, ale w umiarkowanej ilości. Jeśli co drugi dzień nakładacie maskę z kwasami albo stosujecie gruboziarnisty peeling, zmywacie naturalną barierę ochronną skóry. To doprowadza do tego, że skóra zaczyna się mocno przesuszać, a to idealna pożywka dla bakterii. Peeling raz w tygodniu w zupełności wystarczy (nawet jeśli na opakowaniu jest 2-3 razy w tygodniu, odpuść), a mocniejsze zabiegi raz na 2-3 miesiące.
  • trzesz z całej siły twarz tonikiem (nasączonym nim wacikiem) zamiast delikatnie go wklepywać - o tym dowiedziałam się kilka tygodni temu od jednej z kosmetyczek. Dziwię się, że sama na to nie wpadłam. Uwaga, tonik nie ma oczyszczać skóry tylko ją TONIZOWAĆ. Przecież wcześniej zmywacie makijaż płynem micelarnym lub olejkiem a potem przemywacie twarz żelem. Jeśli mocno pocieracie ją wacikiem to bardzo podrażniacie skórę. Wystarczy nabrać kilka kropel toniku na palce i wklepać w skórę. Poprawę zauważycie już po kilku dniach.

Kilka ważnych słów o oczyszczaniu twarzy

  • za mało poświęcasz czasu na nawilżanie - nie wiem czy wiecie, ale samo nałożenie kremu nie wystarczy. Przed kremem należy wklepać jeszcze serum. Najlepiej jeśli będziecie mieć dwa zestawy - jeden na dzień, drugi na noc. Dwa razy w tygodniu powinnyście znaleźć czas na nałożenie maseczki - albo takie w płachcie, albo maski, którą można pozostawić na noc i zmyć dopiero rano. Tylko odpowiednio nawilżona skóra wygląda świeżo i młodo.
  • pomijasz pielęgnację skóry pod oczami - sama do niedawna uważałam, że o wiele lepiej robi jej standardowy krem na dzień niż jakiś produkt specjalnie dedykowany tym partiom skóry. A przecież skóra pod oczami jest o wiele cieńsza niż na pozostałej części twarzy, wymaga więc specjalnej pielęgnacji - o wiele delikatniejszej.
  • rzęsy i brwi też zasługują na pielęgnację - zdziwione? Przecież nakładacie odżywkę lub maseczkę na włosy. No właśnie. Dlaczego macie tego nie robić z rzęsami i brwiami? Jeśli chcecie by były bujne i gęste wystarczy regularnie smarować je olejkiem rycynowym albo zafundować sobie specjalną kurację.

MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z DERMIKA SALON&SPA

Zobacz też:Sprawdziłyśmy składy 7 znanych kremów do twarzy. Który jest najlepszy?15 przykazań pięknej cery. Zobacz, jak o nią dbać, by była zdrowa i promienna