POLECAMY

Przyspiesz regenerację swojej skóry! Jak?

Wykorzystaj do tego dobroczynne działanie snu!
Przyspiesz regenerację swojej skóry! Jak? fot. Fotolia/kolaż Polki.pl
Badania dowiodły, że gdy organizm odpoczywa, cera intensywnie pracuje. W nocy uwalniane są hormony sprzyjające odnowie komórkowej. Między godziną 23 a 4 rano komórki dzielą się 10 razy szybciej niż w dzień. Skóra intensywniej oddycha i wchłania składniki odżywcze. Z kolei kosmetyki na dzień mają przede wszystkim chronić przed zanieczyszczeniem środowiska, wiatrem, szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 
 
Na pytania o nocną pielęgnację odpowiada dermatolog Magdalena Łuczkowska.

Jeśli nie dosypiamy, nasza skóra regeneruje się gorzej?

Niestety tak. Większość z nas z pewnością doświadczyła nieprzespanej nocy. Efekt jest widoczny prawie natychmiast – w lustrze widzimy ziemistą, pozbawioną witalności skórę. Nie tylko zabraliśmy jej możliwość regeneracji i odbudowy, ale także narażamy ją na pogorszenie funkcji obronnych w czasie dnia. Pamiętajmy, że nie wydziela się wówczas melatonina.

Jakie składniki powinny znaleźć się w kremie na noc? Czego skóra potrzebuje najbardziej do regeneracji?

Kremy na noc są nieco bogatsze w formule. Wynika to z faktu, że część substancji aktywnych (np. witaminy A i E) jest rozpuszczalna w tłuszczach i dużo lepiej penetruje skórę.
  • Składnikami, które wyraźnie pomagają w nocnej odnowie skóry są: witamina A (wykazuje działanie złuszczające – wspomaga przenikanie innych składników, działa jako antyutleniacz, stymuluje odbudowę włókien kolagenowych i elastynowych), witamina E (silny antyutleniacz, bierze udział w odbudowie błon komórkowych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych), a także witamina C (silny antyutleniacz, odpowiedzialna za wytwarzanie i ochronę kolagenu, wspomaga mikrokrążenie skóry).
  • Niezbędnym składnikiem wydaje się być także koenzym Q, silny antyutleniacz (m.in. obniża poziom wolnych rodników powstałych po działaniu UVA), razem z witaminą E najskuteczniej odtruwa komórki z toksyn, spowalnia procesy starzenia się. 
  • Skórze nocą potrzebne są również składniki kojące np. alantoina czy pantenol. Ten ostatni jest prowitaminą B5; działa łagodząco i regenerująco, przyspiesza procesy gojenia się ran; stymuluje wzrost i podziały komórkowe w skórze i we włosach.

Na dzienne i nocne dzielą się również kuracje antycellulitowe. Jak to działa?

Aktywne składniki tych produktów nie różnią się istotnie, natomiast w produktach "nocnych" wykorzystuje się ich większe stężenie, czy powolniejszy sposób uwalniania. Zasada pielęgnacji antycellulitowej pozostaje jednak taka sama. Preparat powinien być stosowany regularnie, najlepiej po kąpieli i peelingu ciała, aby usprawnić jego wnikanie. Większość preparatów wymaga również wykonania kilkuminutowego masażu. I nie zapominajmy, że efekt jest doskonały i trwały przy jednoczesnym stosowaniu odpowiedniej diety i regularnego wysiłku fizycznego.

Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki"

Zobacz także:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)