makijaż, oko, makijaż oczu

Jak narysować kreskę eye-linerem

Eye-linery uchodzą za trudne w obsłudze. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, szybko nabierzesz wprawy.
/ 19.12.2008 12:58
makijaż, oko, makijaż oczu
Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, szybko nabierzesz wprawy. Polubisz eye-linery. Mają wiele zalet – z nimi zrobisz naprawdę odjazdowy makijaż na wieczór. Ale nie tylko. Dzięki nim poprawisz także kształt oka.Kreska krok po kroku

1. Tło
Przypudruj lekko powiekę. Wtedy narysowanie kreski płynnym eye-linerem będzie dużo łatwiejsze.
2. Rysunek
Naszkicuj kreskę od wewnętrznego kącika oka, przeciągając ją nieco poza powiekę.
3. Poprawki
Możesz wyrównać kreskę, dokładając kolejne warstwy eye-linera. Pogrub ją przy zewnętrznym kąciku.

Kreski z pokazów
Skorzystaj z pomysłów słynnych wizażystów. Na tegorocznych pokazach dominowały klasyczne jaskółki (lata 60.), delikatne, bardzo cienkie kreski udające makijaż permanentny i odważne, odwrócone kreski na dolnych powiekach.

Jaskółka

Eye-linerem w płynie, np. Unique Liner (Lumene, 34 zł), poprowadź linię na górnej powiece. Za zewnętrznym kącikiem oka podwiń ją ku górze (jak skrzydło jaskółki).

Klasyka

Narysuj cienką, czystą kreskę tylko na górnej powiece. Najlepiej eye-linerem w pisaku (Manhattan, 26 zł). Kontrastuje z jasnymi cieniami, wizualnie zagęszcza rzęsy.

Odważna

Eye-linerem z miękkim pędzelkiem, np. Divinora (Guerlain, 126 zł), narysuj kreskę na dolnej powiece, w kierunku skroni. Na górnej – kreska zaczyna się od 1/3 powieki.

Od dołu

Trwałym, odpornym na rozmazywanie eye-linerem, np. Ligne Extreme (Chanel, 114 zł), narysuj kreskę tylko na dolnej powiece. Dobrze wytuszuj także dolne rzęsy.

Triki z eye-linerem
Jeżeli boisz się, że kreska narysowana płynnym eye-linerem nie będzie idealna, skorzystaj ze sztuczki makijażystów: podczas rysowania nie patrz prosto w lusterko, tylko umieść je poniżej twarzy, pod kątem 45 stopni, i spoglądaj nieco w dół. Wtedy powieka równo się układa. Łatwiej narysować równą kreskę bez załamań.
Jeśli linia nie wyjdzie Ci zbyt równo, a nie masz czasu na poprawki, możesz ją rozetrzeć, zamalowując miękką kredką w tym samym kolorze.
Aby zmyć nierówności, potrzebujesz patyczka kosmetycznego (jest bardzo precyzyjny).
Możesz dołożyć maksymalnie 2–3 warstwy eye-linera na podstawową kreskę. Ale nie więcej – kosmetyk przestanie stapiać się ze skórą.
Cienie zbliżone kolorem do linera (np. grafitowe) możesz nałożyć na kreskę. Jeżeli robisz kontrastowy makijaż (np. turkusowy cień plus czarny liner), zawsze nakładaj eye-liner na cień.

Cienkie, grube i w kolorze
Najcieńszą i najsubtelniejszą kreskę zrobisz eye-linerem w pędzelku. Jest idealny do malowania wyrafinowanych kresek w stylu retro, ale nadaje się też do mocniejszego makijażu na dzień (w towarzystwie mocniejszych cieni).
Eye-linery w formie pisaka są z kolei bardzo precyzyjne – obrysujesz nimi oko dookoła i zrobisz rysunek na pomarszczonej skórze powiek. Łatwo nim namalować także grubszą kreskę. Nie jest tak intensywny jak liner w płynie.
Kolorowe eye-linery (złote, srebrne, w odcieniach połyskliwego fioletu i zieleni) są bardzo sexy, ale stosując je, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Błękitne, zielone, fioletowe wydobywają z twarzy zaczerwienienia.
Srebrne i złote nie lubią szarej, zmęczonej cery.
Lśniące eye-linery najlepiej łączyć z matowymi cieniami.
Czarny liner jest uniwersalny. Dobrze wygląda zarówno w towarzystwie cieni z połyskiem, jak i tych matowych. Szczególnie modne jest jego łączenie z cieniem w złotym kolorze.

Lekcja malowania
1. Po nałożeniu podkładu odrobinę przypudruj powieki. Ściągnij z pędzelka nadmiar tuszu (tak jak robisz to z lakierem do paznokci) i oprzyj wygodnie łokieć o podłoże.
2. Nie musisz rysować kreski jednym ruchem, choć tak oczywiście jest najlepiej. Jeśli drży Ci ręka, wykropkuj linię na górnej powiece, znacząc delikatne punkciki.
3. Połącz kropki jednym ruchem (jak w dziecięcej łamigłówce), robiąc bardzo cienką linię.
4. Popraw kreskę, jednocześnie nadając jej wybrany kształt, np. lekko pogrubiając na wysokości środka tęczówki i delikatnie wywijając na końcu ku skroni. Uzyskasz efekt klasycznej jaskółki wzorowanej na makijażu z lat 60.
5. Dopiero teraz wytuszuj rzęsy. Ważne jest to, aby nie było białych miejsc.

Eye-linery

1. Liliowy Perfect Eye-Liner Parfait Couleurs Nature (Yves Rocher, 35 zł).
2. Niebieski eye-liner (IsaDora, 48 zł).
3. Universal Eye-Liner, nałożony na każdy cień, zamienia go w liner (Sephora Professionnel, 29 zł).
4. Liquid-Liner (Maybelline, 19,90 zł).
5. Niebieski eye-liner (Hean, 8 zł).
6. Eye-liner w kremie, z pędzelkiem (Smashbox, 84 zł, pędzelek: 10 zł).

Eye-liner dla każdego
Klasyczna pełna kreska nie dodaje urody oczom asymetrycznym, wypukłym czy zbyt blisko osadzonym. Ale są sposoby na to, aby za jej pomocą maskować
defekty natury.
Duże oczy: Idź na całość. Nie musisz się bać, że czarna kreska zmniejszy oko.
Możesz nawet obrysować całe oko dookoła. Najlepszy do tego będzie eye-liner w pisaku. Nie zapomnij o dokładnym wytuszowaniu dolnych i górnych rzęs.
Oczy w kształcie migdałów: Na nich najlepiej wygląda klasyczna kreska jaskółka.
Poprowadź ją od wewnętrznego kącika oka bezpośrednio nad linią górnych rzęs.
Przy zewnętrznym kąciku oka kreska powinna być lekko wywinięta ku górze (jak skrzydełko ptaka). Mniej więcej od połowy tęczówki oka w kierunku skroni lekko pogrub linię, nadając jej ostateczny kształt.
Oczy blisko osadzone: Bardzo cieniutką kreskę linera poprowadź od miejsca, gdzie zaczyna się tęczówka (od strony wewnętrznego kącika oka). Przy zewnętrznym przeciągnij ją minimalnie ku górze. Linię możesz pogrubić, ale tylko przy końcu.
Możesz użyć wszystkich kolorów eye-linera. Według najnowszych kanonów mody niebieskie oczy możesz obrysować zarówno kontrastowym kolorem, jak i niebieską kreską i cieniem.
Oczy wypukłe: Poprowadź bardzo cienką kreskę eye-linera na górnej powiece.
Tylko na środku powinna bezpośrednio dotykać linii rzęs – w obu końcach powinna unosić się nieco nad nią. Jeśli chcesz pogrubić kreskę, to jedynie na jej końcu. Raczej zrezygnuj z kolorowych eye-linerów – najlepszy będzie czarny w płynie.
Małe oczy: Jasnym lub perłowym linerem zrób kreskę tylko od połowy długości powieki (zaczynając od środka tęczówki) w stronę skroni. Możesz ją odrobinę wywinąć ku górze. Unikaj czarnych eye-linerów.