Czerwona szminka fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Jak dobrać czerwoną szminkę - praktyczne porady

Z naszymi radami to proste!
Małgorzata Machnicka / 31.01.2018 13:45
Czerwona szminka fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Nie wiem czy wiecie, ale czerwona szminka pasuje każdej kobiecie. Nieważne, jaki macie odcień skóry czy kolor włosów. Nie liczy się też wielkość ust. Każda z nas może nosić czerwone usta! Trzeba jednak trochę poeksperymentować i poszukać idealnego odcienia, bo czerwień czerwieni nie równa.

Jak dobrać czerwoną szminkę?

Czerwień (tak jak wszystkie inne kolory) dzieli się na ciepłą i zimną. Ciepła zawsze ma domieszkę żółtego, a zimna pierwiastek niebieskiego. Nie wolno wybierać odcienia szminki w sztucznym świetle - zawsze będzie przekłamany. I, podobnie jak z podkładem, nie ma co testować koloru na dłoni. By wstępnie ocenić, która szminka jest "ciepła", a która "chłodna", możesz wykonać na nadgarstku próbki kolorów. To pomoże Ci wyeliminować te szminki, które na pewno nie będą pasować do twojej tonacji.

Ostateczny test szminki należy przeprowadzić na własnych ustach, w świetle dziennym. Jeśli jesteś w drogerii, podejdź do okna, jeśli w centrum handlowym, pomaluj usta i wyjdź na chwilę z budynku. To jedyna metoda by w pełni ocenić odcień czerwieni. A więc od czego zacząć? Na początku musisz określić jaki masz typ urody - ciepły czy zimny.

Sprawdź, jaki masz typ urody!

Gdy już wiesz jaką tonację ma twoja skóra, możesz rozpocząć poszukiwania:

 • Po pierwsze, zapomnij o kolorach, które ci się podobają. Owszem, może się zdarzyć, że akurat jeden z nich będzie pasował do ciebie, ale to mało prawdopodobne.
 • Po drugie, typ urody to nie wszystko. Powinnaś zwrócić też uwagę na to, jakie kolory nosisz i jak na co dzień się ubierasz. To pozwoli określić, jak intensywna ma być szminka.
 • Po trzecie, zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć. Matowe szminki dają bardziej eleganckie i wieczorowe wykończenie, te lekko połyskujące czy perłowe, bardziej nadają się na co dzień. 
 • Po czwarte, dobierając czerwoną szminkę nie bez znaczenia jest także kolor naszych zębów. Jeśli mają żółte zabarwienie, unikaj bardzo ciepłych odcieni czerwieni.

 • Po piąte, ważne jest jakie masz usta. Ciemne i matowe odcienie pomniejszają usta, a jasne i błyszczące je powiększają.
 • Po szóste, kolor szminki powinien pasować do twojego wieku. 16-latka nigdy nie będzie wyglądać dobrze w ciemnej, matowej szmince, a kobieta po 50-tce w tej w mnóstwem błyszczących drobinek.
 • Po siódme, testuj, testuj i jeszcze raz testuj. I poproś o pomoc przyjaciółkę, będzie obiektywna bardziej niż ty sama.

Jak dobór czerwonej szminki wygląda w praktyce?

 • Blondynki o jasnej cerze powinny wybierać czerwienie wpadające w róż i koralowe odcienie.
 • Dla szatynek z jasną lub oliwkową skórą idealne będą odcienie różu złamane brzoskwinią lub rudościami.
 • Brunetki ze śniadą cerą świetnie wyglądają w czerwieniach przełamanych brązem i fioletem.
 • Rudowłose dziewczyny powinny wybierać róże indyjskie, łososiowe i ceglaste.

Więcej kosmetycznych porad:

Ten kosmetyk nawilża skórę, jest świetną bazą pod makijaż i wspomaga gojenie ran. O co chodzi? Jakie kosmetyki będą hitem 2018 roku? Mamy pewne przypuszczenia... Najpiękniejsze perfumy na wiosnę 2018!