Jak dbać o skórę? fot. FREE

Jak dbać o skórę twarzy - 6 praktycznych porad

6 praktycznych rad.
Karolina Kalinowska / 17.08.2016 14:58
Jak dbać o skórę? fot. FREE

Większość z nas marzy o gładkiej i nieskazitelnej skórze. Jednak bardzo często jest ona tylko niezrealizowanym marzeniem. Okazuje się, że wystarczy tylko kilka drobnych zmian w codziennej pielęgnacji i trybie życie, aby osiągnąć wymarzony cel.

1. Mniej znaczy więcej!

Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej. Dotyczy to w szczególności kosmetyków anti-aging. Bardzo często wydaje się nam, że im więcej będziemy ich nakładały, tym młodziej będziemy wyglądać. Nakładanie dużej ilość kosmetyków (np. z kwasami) i wykonywanie zabiegów (np. peelingów chemicznych), które sprawiają, że skóra jest bardziej podrażniona, czerwona i łuszcząca, może paradoksalnie przyczynić się do powstawania zmarszczek. Jak? Skóra jest narażona na wysuszenie, podrażnienia i mikroskopijne obrzęki, które mogą przyspieszyć procesy starzenia. Dlatego warto pamiętać, że umiar i zdrowy rozsądek jest najlepszym doradcą.

Zmagasz się z pierwszymi oznakami starzenia? Mamy coś dla ciebie!

2. Nie przesadzaj z myciem

Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem (same je propagujemy),  że kluczem do gładkiej skóry jest odpowiednie oczyszczanie. Należy jednak pamiętać, że przesada może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ważne jest, aby dokładnie usunąć makijaż i zanieczyszczania, które zgromadziły się na skórze przez cały dzień. Jednak oczyszczanie twarzy częściej niż 2 razy dziennie to przesada.

To podstawowe kosmetyki do codziennej pielęgnacji

3. Złuszczaj (ale nie za dużo)

Chcesz mieć gładką i nieskazitelną skórę? Pozbądź się martwego naskórka! Regularne złuszczanie przyspiesza odnowę komórek, pomaga w produkcji elastyny i kolagenu. Jeżeli nie jesteście zwolenniczkami inwazyjnych metod, to stosujcie kosmetyki do pielęgnacji domowej. Peelingi ziarniste i enzymatyczne oraz kremy na bazie kwasu glikolowego lub migdałowego, które stosuje się na noc.

4. Myj pędzle

Jak często czyścisz pędzle do makijażu? Brud i oleje pozostawione na pędzlach mogą być przyczyną powstawania wyprysków i niedoskonałości. Najlepiej myć je raz w tygodniu ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego szamponu do włosów. Oczywiście na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych płynów, ale naszym zdaniem szkoda na nie pieniędzy.

Ilu pędzli do makijażu (tak naprawdę) potrzebujesz?

5. Patrz co masz na talerzu

Okazuje się, że mamy miały rację, bo naprawdę jesteśmy tym, co jemy, a skóra jest (zazwyczaj) tego najlepszym przykładem. Jeżeli pizzę zagryzasz ciastkami z kremem i popijasz je słodkimi napojami, to twoja skóra nigdy nie będzie wyglądała dobrze. Lepiej zastąpić je chudym białkiem i produktami z kwasami omega-3, które pomagają w utrzymaniu wilgoci i wzmacniają naturalną barierę ochronną. Do codziennej diety warto włączyć żywność bogatą w magnez i cynk (soja, kapusta, marchew, pestki dyni, produkty pełnoziarniste), które ułatwiają produkcję kwasu hialuronowego odpowiadającego za prawidłowe nawilżenie skóry.

Te produkty spożywcze mogą przyspieszyć powstawanie zmarszczek!

6. Stosuj kremy z filtrem

Wszystkie doskonale wiemy, jak ważne jest używanie kremów z filtrem. Lekarze na całym świecie ostrzegają przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Straszą przebarwieniami, zmarszczkami i rakiem skóry. Kompromisem w tej sytuacji jest stosowanie kremów z filtrem, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem. Jednak badania pokazują, że większość osób nakłada za mało kosmetyków z filtrem. Zazwyczaj jest to o 1/4 mniej, niż sugerują normy ustalane w laboratoriach. Dzieje się tak dlatego, że wielu ludzi nie lubi się smarować, inni nie lubią nakładać grubej warstwy kosmetyku, a jeszcze inni zmniejszają dawkowanie z oszczędności. Z uwagi na to warto jest stosować kremy z wyższym filtrem - przynajmniej 30 SPF. Dlaczego? Gdy nałożymy mniej kosmetyku z filtrem, uzyskamy ochronę mniejszą, niż jest deklarowana przez producenta na opakowaniu.

Jak nie rezygnować z makijażu i chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym?