POLECAMY

Jak dbać o cerę trądzikową?

Istnieje wiele mitów na temat powstawania trądziku. Niektórzy twierdzą na przykład, że odpowiedzialna za jego powstawanie jest czekolada. Ile jednak jest w tym prawdy i co faktycznie powoduje powstawanie trądziku?
Jak dbać o cerę trądzikową?

Problem z trądzikiem nie dotyczy tylko nastolatków, jak się powszechnie sądzi, ale również i osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Jest on na tyle uciążliwy, że u wielu osób powoduje niesamowite kompleksy. Żeby pozbyć się swoich problemów są zdolni wydać niesamowite sumy pieniędzy na wizyty w salonach kosmetycznych. A tymczasem nie zawsze okazują się one skuteczne, a na dodatek często prowadza do znacznie poważniejszych kłopotów ze skórą – zakażenia czy owrzodzeń, które trzeba leczyć antybiotykami, co jednak nie gwarantuje sukcesu.

Charakterystyka 

Cera trądzikowa charakteryzuje się występowaniem na skórze całego ciała, twarzy, plecach czy klatce piersiowej, potówek, zaskórników czy krostek. Z reguły ich powstawanie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, dlatego też większość nastolatków ma problemy z trądzikiem w czasie okresu dojrzewania. Poza tym odpowiedzialne są również i inne czynniki, jak, np. stres, działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, problemy z trawieniem czy zła dieta. Powodują one różnego rodzaju zaburzenia w organizmie człowieka, których następstwem jest nadmierne wydzielanie przez gruczoły łojowe sebum, w konsekwencji prowadząc do powstawania krost.

Zobacz także: Czy joga jest dobra na stres

Cera trądzikowa wymaga specjalnej, właściwej dla siebie, pielęgnacji. W tym celu należy stosować kosmetyki przeznaczone wyłącznie do tego typu cery. W przeciwnym razie skóra może ulec, np. przesuszeniu albo jej stan może pogorszyć się w wyniku zaognienie stanów zapalnych. Stąd też zaleca się nie tylko stosowanie kremów usuwających nadmiar sebum, ale i nawilżających, żeby przywrócić równowagę skóry właściwej.

Pielęgnacja

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna obejmować:

  • codzienne mycie twarzy żelem i tonikiem przeznaczonym do cery trądzikowej albo mieszanej (dwa razy dziennie albo kilka razy dziennie szczególnie latem albo w sytuacjach stresowych bądź po treningu);
  • każdorazowe nawilżanie skóry po zabiegu oczyszczania (zaleca się stosowanie kremów do cery mieszanej lub normalnej; ważne by krem nie pozostawiał grubej powłoki lipidowej, tylko szybko wchłaniał się w skórę);
  • robienie peelingu twarzy i całego ciała (minimum raz w tygodniu; jeżeli stosuje się peeling o małych granulkach, to zabieg można wykonać nawet dwa albo trzy razy w tygodniu; zabieg złuszczający jest bardzo istotny, jeżeli ma się cerę trądzikową, gdyż nie tylko usuwa on stary naskórek, ale i nadmiar sebum, przez co odżywia, ale i odświeża i oczyszcza skórę);
  • zaleca się maseczki przynajmniej raz w tygodniu (do cery trądzikowej poleca się maseczki algowe, z glinki lub z morza martwego, które głęboko oczyszczają skórę i pozostawiają ją świeżą i odżywioną; jednak od czasu do czasu warto również zafundować skórze maseczkę nawilżającą lub odżywiającą, z pewnością jej to nie zaszkodzi);
  • stosowanie żeli przeciw wągrom (to zwłaszcza dotyczy osób, u których głównym problemem nie są potówki czy krosty, ale zaskórniki; żel czy krem przeciw wągrom głęboko oczyszcza skórę i pomaga zwalczać zaskórniki, czyli krostki znajdujące się pod wierzchnią warstwą skóry);
  • do opalania lepiej jest stosować kremy przeciwsłoneczne o niezbyt tłustej konsystencji, czyli takie, które szybko się wchłaniają.

Zobacz także: Jaki wpływ ma stres na gospodarkę hormonalną

Pamiętając o powyższych radach, trzeba jednak mieć również na uwadze, iż poszczególne zabiegi muszą być robione w odpowiednich odstępach czasu. Peeling robi się zwykle dzień lub dwa przed maseczką. Złuszczanie oczyszcza skórę i przygotowuje do dalszych zabiegów. Jednak wykonanie jednego dnia i peelingu i maseczki oczyszczającej może źle wpłynąć na skórę, gdyż zamiast pomóc cerze, może przyczynić się jedynie do jej osłabienia, a przez to pogorszyć jej stan. Stąd należy zapamiętać, że żele i kremy stosujemy codziennie. Peeling raz albo dwa razy w tygodniu. Maseczkę oczyszczającą nakładamy na twarz około dzień lub dwa po zabiegu złuszczania skóry.?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/3 lata temu
Suplementy działają, trzeba tylko dobrze je dawkować i przede wszystkim wybrać te sprawdzone. Ja używam Neoglandyny. Działa fenomenalnie, efekty widać już po dwóch tygodniach.
/3 lata temu
na jogę to zamierzam się zapisać, oczywiście jak mi ręka się zrośnie. Ostatnio zaczęłam dbać o skórę. Dieta i krem beeyes. A do tego jeszcze długie spacery.
/3 lata temu
Radzę wprowadzić dobry środek, to pomaga, u mnie w zasadzie w ciągu kilku tygodni cała cera powróciła do zdrowia, zrobiło się znacznie lepiej. Nawet nie spodziewałam się aż takiej poprawy, a tak na prawdę cera powróciła do stanu z przed wielu lat. To na Iqface, dłuższa kuracja, ale za to z efektami.
POKAŻ KOMENTARZE (16)