POLECAMY

Jak dbać o cerę suchą

Sprawdź, jakie są zasady bezbłędnej pielęgnacji suchej skóry!
Jak dbać o cerę suchą fot. ONS

Naukowcy obliczyli, że bez toniku skóra upomina się o więcej kremu. Sam tonik w 40 proc. nawilża cerę.

Woda ponad wszystko
Krem nie nawadnia skóry, tylko utrzymuje w niej wilgoć, dlatego potrzebujesz nawilżania od środka. Nie wystarczy, że będziesz piła kawę, herbatę, zioła albo sok. Potrzebujesz wody. Tylko ona uzupełnia w sposób neutralny deficyt płynów w tkankach. Poza tym pamiętaj, że kawa i herbata są moczopędne. Wypłukują z organizmu niektóre cenne składniki, także te, które wpływają na wygląd twojej cery.

Solarium? Rzadko
Ile czasu w ciągu roku można spędzić w solarium? Obliczyli to naukowcy i doszli do wniosku, że bezpieczny czas to 4 minuty. Oznacza to, że do solarium rozsądny człowiek nie chodzi częściej niż raz w roku. Decydując się na więcej, tak naprawdę wybierasz szybsze starzenie się skóry: utratę jędrności, wczesne pojawienie się zmarszczek itp.

Krem na noc? Koniecznie!
Krem na dzień naprawdę różni się od tego na noc i najlepiej stosować dwa. Ten nocny jest bogatszy w witaminy, substancje aktywne i zawiera więcej składników odżywczych, odbudowujących barierę lipidową naskórka. Kiedy nałożysz go na twarz, skóra zwykle staje się lekko natłuszczona (na takiej bazie dzienny makijaż nie trzymałby się najlepiej). Noc to idealna pora na regenerację, a krem ma co najmniej siedem godzin, by zadziałać. Jeśli masz suchą skórę, szukaj kosmetyków o bogatej, "pierzynkowej" konsystencji. Do rana ustąpi uczucie ściągania, skóra odzyska świeżość.

Bez filtrów ani rusz
Za 80 proc. oznak starzenia się skóry odpowiedzialne są promienie słoneczne. Dlatego trzeba chronić skórę przez okrągły rok. Najczęściej SPF 15 w zwykłym kremie do twarzy wystarczy, jeśli spędzasz cały dzień w biurze. Ale kiedy wyjeżdżasz na weekend za miasto, szukaj kremów do twarzy z SPF 20-25.

Lipidy na podkówki
Jeśli masz głęboko zapadnięte oczy i cienką papierową skórę wokół nich, wcale nie musisz kupować drogich przeciwzmarszczkowych kremów. Najlepiej na noc nałóż warstwę tłustego lipidowego kremu, np. Nanobase. To przyniesie najlepsze rezultaty!

Krem w 3 minuty
Po kąpieli, po delikatnym osuszeniu skóry, maksymalnie w takim właśnie odstępie czasu powinnaś nałożyć na ciało balsam. Kosmetyk zahamuje "ucieczkę" wody z wierzchniej rogowej warstwy naskórka. Jeśli będziesz zwlekać, parująca ze skóry woda dodatkowo wysuszy naskórek. Nie czekaj też z nakładaniem kremu na noc, zrób to zaraz po dokładnym demakijażu i przemyciu twarzy tonikiem.

Anna Kozłowska, Iwona Zgliczyńska

Sucha i wrażliwa cera, co robić? - zobacz, co radzą forumowiczki!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 lat temu
i co ci polecili? Jaką masz cerę? Ja juz dawno nie bylam na takim badaniu. Gdzieś to się jeszcze odbywa?
/9 lat temu
Mysle ze na samym pocztaku po prostu same musimy okreslic jaka jest nasza cera potrzebne sa badania skóry. Ja byłam nawet na takich ostatnio- organizowane przy współudziale Iwostin.Dobrałam sobie odpowiedni dla mojej cer krem.
/9 lat temu
Mysle ze na samym pocztaku po prostu same musimy okreslic jaka jest nasza cera potrzebne sa badania skóry. Ja byłam nawet na takich ostatnio- organizowane przy współudziale Iwostin.Dobrałam sobie odpowiedni dla mojej cer krem.