Jak chronić wrażliwą skórę przed słońcem?

Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i szybko robi się czerwona pod wpływem słońca? Przeczytaj, jak właściwie powinnaś o nią dbać latem. Dowiedz się, jak nie dopuszczać do jej podrażnień i wczesnego starzenia się.
/ 11.06.2014 14:39

wrażliwa skóra latem

fot. Fotolia

Wysokie filtry podstawą ochrony przeciwsłonecznej

To prawda, że wrażliwa skóra, alergiczna, podatna na rumień wymaga przede wszystkim ochrony UV. Wysoki filtr SPF 50 to nie produkt wyłącznie w tropiki, ale podstawa codziennej ochrony w drodze do pracy, na spacer w mieście czy podczas jazdy samochodem. – Jeśli masz nadreaktywną skórę, unikaj parabenów, substancji zapachowych itp. Twój filtr powinien być hipoalergiczny, lepiej żeby był mineralny, a najlepiej gdy będzie właśnie dedykowany skórze alergicznej, delikatnej, naczynkowej – radzi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, która poleca filtry apteczne. W składzie takich kosmetyków znajdziesz substancje łagodzące rumień i wzmacniające naczynia krwionośne.

Cera wrażliwa a działanie wolnych rodników

Ale filtry przeciwsłoneczne nie wystarczą, gdy pod wpływem promieni UV twoją skórę zaatakują wolne rodniki, zrywające włókna kolagenowe i niszczące naturalny kwas hialuronowy. Także wrażliwa skóra potrzebuje dodatkowego przewciwzmarszczkowego wsparcia. W przeciwnym razie możesz cierpieć podwójnie z powodu naczynek i podrażnień oraz przyspieszonego starzenia. – Wiem, że wiele kobiet o skórach wrażliwych i naczyniowych najchętniej w ogóle by ich nie dotykały. Żeby nie prowokować kłopotów – mówi dr Bliżanowska. Wyjaśnia, że skóry nadreaktywne także potrzebują złuszczania, tyle że bezdotykowego. - Są specjalne zabiegi, które w delikatny sposób poradzą sobie z nadmiarem łoju, zanieczyszczeń i martwego naskórka – wylicza. Wg dr Bliżanowskiej kolejne etapy przygotowania skóry wrażliwej do lata to obowiązkowe nawilżanie i antyoksydacja.

Polecamy: Zasady używania kremów z filtrem

3 kroki w pielęgnacji przeciwsłonecznej skóry wrażliwej

Letnia pielęgnacja skór „naczyniowców” i „wrażliwców” według dr Agnieszki Bliżanowskiej powinna polegać na:

  • Krok pierwszy – delikatnym złuszczaniu Jet Peel. To łagodne oczyszczanie wykorzystujące strumień wody fizjologicznej do wypłukania ze skóry nadmiaru zanieczyszczeń. Zmniejsza warstwę martwych, zrogowaciałych komórek naskórka, wpływa na jego nawilżenie.
  • Krok drugi – kojącym nawilżaniu. Relaksacyjny masaż z serum zawierającym składniki aktywne głęboko nawilżające i wyciszające skórę.
  • Krok trzeci – uodpornieniu.  Maska z witaminą C i  innymi antyoksydantami przede wszystkim ochroni skórę przed destrukcyjnym działaniem promieni UV. Wzmocni jej odporność także na inne czynniki przyspieszające starzenie – stres, zanieczyszczenie powietrza itd. Przy okazji dodatkowo nawilży oraz pobudzi organizm do produkcji kolagenu.

Zobacz: Leki, po których nie wolno się opalać