POLECAMY

Jak być piękną latem

Latem twoja cera zmaga się z trochę innymi problemami niż zimą. Dlatego jej pielęgnację warto dostosować do letnich warunków, czyli słońca, upału i... klimatyzacji.
Jak być piękną latem fot. FREE
W ciepłe dni skóra funkcjonuje trochę inaczej niż w zimne. Przede wszystkim dużo intensywniej pracują znajdujące się w niej gruczoły łojowe. Produkują więcej sebum, więc skóra jest lepiej natłuszczona i lepiej zatrzymuje wilgoć. Powody do zadowolenia mają więc posiadaczki cery suchej, która latem sprawia im zdecydowanie mniej kłopotu. Natomiast właścicielki cer tłustych i mieszanych – zwłaszcza pod koniec lata – muszą zmagać się z większą ilością niedoskonałości.

Bez połysku

Upał i kilka warstw kosmetyków (krem pielęgnacyjny, krem z filtrem, podkład) sprawiają, że cera zaczyna się świecić.
Sposób działania: Miej przy sobie bibułki matujące i bezbarwny puder. – W ciągu dnia nie używaj toników czy kremów matujących, które dodatkowo stymulują skórę do produkcji łoju. Unikaj gorących napojów i alkoholu, które sprzyjają poceniu się. Jeśli masz tłustą cerę, wieczorem zrezygnuj z kremu. Użyj tylko serum – radzi dr Ewa Chlebus, dermatolog z kliniki nova derm.

Ani jednej krostki

Słońce zmniejsza zmiany zapalne skóry. Jeśli masz cerę trądzikową, między kwietniem a połową sierpnia możesz dostrzec poprawę. Jednak w ostatnich dziesięciu dniach sierpnia stan skóry trądzikowej u wielu osób pogarsza się – tłumaczy dr Ewa Chlebus. – Dzieje się tak u tych, którzy latem zrezygnowali z pielęgnacji przeciwtrądzikowej. Poza tym źle dobrane kremy z filtrem i pocenie się stymuluje powstawanie zaskórników, z których mogą tworzyć się krostki – dodaje.
Sposób działania: – Niektóre kosmetyki przeciwtrądzikowe mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych, co sprzyja powstawaniu przebarwień – tłumaczy prof. Joanna Narbutt, dermatolog z Centrum Medycznego Dermoklinika. Dlatego uważaj na kosmetyki przeciwtrądzikowe i stosuj je na noc. Wybierz lekki krem z filtrem przeznaczony do cery tłustej, który nie zatyka porów. – Sięgnij też po antyoksydanty, które mogą być stosowane latem, np. kosmetyki z kwasem azaleinowym. Na plaży unikaj zamkniętych parawanem przestrzeni, które sprzyjają poceniu się – radzi dr Ewa Chlebus.

Zawsze krem z filtrem

Nawet jeśli jesteś szczęściarą i twoja cera nie sprawia ci kłopotów (mamy nadzieję, że takie cery istnieją), pamiętaj, że krem z filtrem to podstawa pielęgnacji latem. Dostosuj go do rodzaju cery. Nie chodzi tylko o wysokość SPF, ale także o konsystencję kosmetyku. Lżejsza lepiej sprawdza się na tłustej cerze, a cięższa na suchej. Apteczne marki kosmetyków mają ochronę przeciwsłoneczną dostosowaną do potrzeb cer wrażliwych i naczynkowych.

Ochrona przed przebarwieniami

Pod wpływem słońca tworzą się przebarwienia, z którymi latem nie można walczyć tak skutecznie, jak podczas innych pór roku.
Sposób działania: Używaj kosmetyków przeciwsłonecznych z filtrami fizycznymi lub fizyczno-chemicznymi. W przypadku cery podatnej na tworzenie się przebarwień, cząsteczki filtrów muszą odbijać promienie słoneczne, tak jak robią to filtry fizyczne. Filtry chemiczne, które pochłaniają promienie i neutralizują je w skórze, mogą nie w pełni zapobiegać tworzeniu się plam – tłumaczy dr Ewa Chlebus. Stosuj kosmetyki z witaminą C, która reguluje produkcję melaniny i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się pigmentu w skórze. Dobrym letnim rozwiązaniem pielęgnacji skóry wokół oczu są kosmetyki zawierające palmitynian retinolu, który w przeciwieństwie do retinolu, nie podrażnia skóry latem – radzi dr Ewa Chlebus.

Przestań się rumienić

Cera naczynkową pod wpływem gorąca i zmian temperatur robi się czerwona. Latem może też ulec podrażnieniom i przesuszeniom.
Sposób działania: Osoby z cerą naczynkową czasem źle tolerują kremy z bardzo wysokim SPF. – Jeżeli ty też masz taki problem, używaj kosmetyków z filtrami nie wyższymi niż SPF 30. Ochroń ją dodatkową warstwą podkładu do cery naczynkowej. Na wieczór zastosuj krem do cery naczynkowej lub wrażliwej, który złagodzi podrażnioną przez kosmetyki z filtrem skórę – tłumaczy Ewa Chlebus. Unikaj dodatkowych czynników drażniących, takich jak przebywanie blisko grilla czy picie alkoholu. Po powrocie do domu staraj się ochłodzić cerę chłodnymi okładami.

Zawsze idealnie nawilżona

Latem, żeby uniknąć świecenia, używasz kosmetyków matujących. Jeśli przesadzisz, cera może się przesuszyć. Zmarszczki staną się wtedy bardziej widoczne, pojawiają się suche miejsca.
Sposób działania: Trudno jest pielęgnować cerę dojrzałą latem, ponieważ kremy przeciwzmarszczkowe mają zazwyczaj dość ciężkie konsystencje, a zawarte w nich składniki aktywne mogą powodować przebarwienia. Latem przestaw się na kremy peptydowe, które są lżejsze i dobrze nawilżają. Jeżeli zauważyłaś przesuszone plamki na swojej skórze, szczególnie po długim dniu spędzonym w klimatyzowanym pomieszczeniu, może to oznaczać, że twoja cera jest podrażniona. Sięgnij po krem do cery wrażliwej. Jeżeli chcesz uniknąć świecenia się, rano używaj tylko kremu z filtrem.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)