Marzysz o pełnej blasku skórze? Sięgnij po hydrolat!

Uwielbiamy go za wszechstronne działanie i za to, że jest w 100% naturalny. Wybrałyśmy 7 najlepszych produktów - naprawdę potrafią zdziałać cuda!
Małgorzata Machnicka / 30.07.2019 09:30

Zabrzmi to niewiarygodnie, ale od jakiegoś czasu staramy się ograniczać kosmetyki do codziennej pielęgnacji twarzy. Już nie raz miałyśmy okazję się przekonać, że im mniej tym lepiej, a kluczem do sukcesu nie jest ilość produktów, a staranne dobranie ich do potrzeb skóry.

Porządkowanie kosmetyczki i półek w łazience sprawiło, że bardziej doceniamy kosmetyki, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Jednym z naszych ostatnich odkryć jest hydrolat. Co to takiego?

Co to jest hydrolat?

Hydrolat to w uproszczeniu woda, która powstaje w procesie destylacji świeżych roślin parą wodną. Jego największą zaletą jest to, że jest w 100% naturalny i może być wyprodukowany z całej gamy kwiatów i roślin - każdy ma inne właściwości, co oznacza, że można go bardzo starannie dobrać do indywidualnych potrzeb.

Hydrolaty przez długi czas były uznawane za produkt uboczny powstały w efekcie pozyskiwania olejków eterycznych. Wszystko się zmieniło, gdy odkryto, że woda podestylacyjna ma cudowne właściwości pielęgnacyjne i doskonale sprawdza się w roli np. toniku do twarzy (ma pH zbliżone do naturalnego pH skóry).

Hydrolaty, podobnie jak olejki, to czyste esencje roślinne ale w rozcieńczonej formie - dzięki temu mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Nie mają jednak tak silnych właściwości antybakteryjnych, dlatego łatwiej ulegają zepsuciu. Aby temu zapobiec konserwuje się je za pomocą niewielkiej ilości konserwantu (ten ekologiczny to Sodium Benzoate) lub/i alkoholu. Szukajcie produktów z certyfikatem Ecocert.

Jak stosować hydrolat?

Najpopularniejsze hydrolaty to ten różany, oczarowy, z czystka, lawendowy i z zielonej herbaty. Zamknięte są najczęściej w ciemnych, szklanych buteleczkach. Zdarza się, że na niektórych opakowaniach zamiast nazwy „hydrolat" będzie po prostu „woda" - ale zastosowanie i właściwości są dokładnie takie same. Najlepiej przechowywać je w ciemnym, chłodnym miejscu (w lato możesz nawet w lodówce). 

Stosuj hydrolat jako:

  • tonik lub woda termalna - najlepiej spryskać nim twarz, delikatnie wklepać i pozostawić do wchłonięcia, odradzamy używanie wacików - marnujemy wtedy zbyt dużo produktu
  • mgiełka do włosów - do odświeżenia i nawilżenia
  • mgiełka do twarzy - do odświeżenia skóry twarzy w dowolnym momencie dnia (idealne rozwiązanie na upały)
  • składnik maseczek - sprawdzi się do rozcieńczania alg lub glinek
  • świetna baza pod oleje - jeśli jesteś miłośniczką olejowych konsystencji, przed ich nałożeniem spryskaj buzię hydrolatem - zwiększasz wtedy ich wchłanialność

Co wybrać: hydrolat czy tonik?

To fakt, że hydrolaty tonizują i przygotowują skórę do wchłaniania kolejnych kosmetyków oraz że mają pH zbliżone do naszej skóry. Niestety, nie wszystkie. Zanim zrezygnujesz z toniku, zerknij jakie pH ma wybrany przez ciebie preparat.

Toniki zwykle mają pH między 5 a 6. Jego skład jest zazwyczaj sporo bogatszy niż hydrolatów: zawiera oleje i ekstrakty roślinne, różnego rodzaju substancje czynne, witaminy, barwniki, ale przez to także większą ilość konserwantów i substancji zapachowych, które mogą uczulać. Hydrolat jest produktem w 100% naturalnym, a poza tym ma dodatkowe działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. 

Hydrolaty jak ich używać
fot. Adobe Stock

Na co uważać?

Przed pierwszym użyciem należy sprawdzić czy hydrolat nie będzie podrażniał skóry - kosmetyki naturalne mają to do siebie, że mogą uczulać o wiele silniej i częściej niż drogeryjne produkty. W razie jakiegokolwiek dyskomfortu należy rozcieńczyć hydrolat w stosunku 1:1 lub 2:1 z wodą destylowaną. Jeśli masz cerę wrażliwą albo atopową, prawdopodobnie będziesz do tego zmuszona.

Ceny hydrolatów

Ceny większości hydrolatów oscylują w granicach 20 - 30 złotych. Wszystko zależy od marki i wielkości buteleczki. Te najczęściej spotykane to 50 ml i 100 ml. 

Zajrzyjcie do naszej galerii po 7 najlepszych produktów i wybierzcie idealny dla swojej skóry.

Czytaj także:
Szampon w kostce - czy to może się udać?
6 rewolucyjnych zasad, które odmienią twoją pielęgnację

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)