POLECAMY

Higiena jamy ustnej

Co zrobić, by mieć piękne i białe zęby oraz świeży oddech?
Higiena jamy ustnej
Zapytaliśmy lek. stomatologa  Agnieszkę Sicińską, dyrektor Centrum Stomatologicznego EURODENTAL.

JAK DBAĆ O ZĘBY W DOMU

* myj je dwa razy dziennie
, a najlepiej po każdym posiłku. Minimalny czas szczotkowania – trzy minuty, ruchem wymiatającym lub kolistym.
* nitkowanie rób po wcześniejszym umyciu zębów, po czym jeszcze raz (krótko) umyj zęby.
* język też warto szczotkować, używając specjalnie do tego przeznaczonej szczoteczki.
* płukanki zawierają fluor, często działają antybakteryjnie i dodatkowo odświeżają oddech.
* nie podjadaj – pamiętaj, że nawet niewielka ilość cukru i skrobi powoduje wydzielanie kwasów przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Skutek? „Atak” na zęby prowadzący do próchnicy.

PRZYCZYNY NIEŚWIEŻEGO ODDECHU

* niewłaściwa higiena jamy ustnej
(niedokładne i zbyt krótkie szczotkowanie zębów, brak nitkowania). Z nagromadzonych resztek pokarmowych powstaje płytka nazębna, która z kolei jest świetnym podłożem rozwoju grzybów i bakterii. Powodują one choroby dziąseł oraz próchnicę, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach.
* nieszczelne uzupełnienia protetyczne (korony i mosty). Niestety, we wszelkich (nawet najdrobniejszych) nierównościach i zakamarkach jedzenie gromadzi się dużo szybciej niż na gładkich powierzchniach. Dlatego osoby, które noszą takie uzupełnienia, powinny ze szczególną starannością dbać o higienę jamy ustnej.
* schorzenia gardła, zatok i nosa, wrzody, grzybice, nieżyt, a także choroby ogólnoustrojowe, jak nowotwory, cukrzyca, zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby i nerek.

W GABINECIE

* czyszczenie – regularnie (zwykle co pół roku) usuwaj kamień i osad. Są one częstą przyczyną nie tylko próchnicy, ale też zapalenia dziąseł.
* fluoryzacja – wykonuj ją dwa razy do roku. Fluor remineralizuje drobne uszkodzenia na powierzchni zębów. Ale uwaga: przyjmowany w nadmiarze może prowadzić do fluorozy (kredowobiałe lub brunatne plamy na szkliwie).
* uszczelnianie (lakowanie zębów) – po-lega na pokryciu bruzd specjalnym lakiem.

BIELSZE, ALE BEZ PRZESADY

Wybielanie zębów i usuwanie kamienia przeprowadzone pod kontrolą stomatologa jest całkowicie bezpieczne. Lekarz powinien jednak zbadać stan jamy ustnej pacjenta i dopiero na tej podstawie zalecić zabieg higieniczny lub wybielania, dobierając odpowiednią metodę. Zabiegu wybielania nie można wykonywać tak często jak usunięcia kamienia, bo mogłoby to osłabić zęby.

JAKĄ WYBRAĆ SZCZOTECZKĘ


Powinna mieć miękkie lub średniej miękkości włosie i niezbyt dużą główkę (taką łatwiej dotrzeć do wszystkich zakamarków). Wymieniaj ją co trzy miesiące, ale także po przebyciu każdej infekcji grypowej lub choroby zakaźnej oraz gdy zauważysz, że ma powyginane włoski (mogą uszkodzić tkankę dziąsła).

superrada: Aby mieć świeży oddech, płucz zęby płynem z fluorem i ssij tabletki z cynkiem (reaguje on ze związkami siarki, które dają niemiły zapach).

HIGIENA JAMY USTNEJ A ZDROWIE

W 2006 roku Centrum Stomatologiczne EURODENTAL rozpoczęło kampanię pod hasłem: „Dbasz o zęby, chronisz serce”. Badania polskich i zagranicznych naukow-ców wykazały, że taki związek rzeczywiście istnieje. Zębopochodne stany zapalne w jamie ustnej mogą być przyczyną schorzeń wielu narządów (w tym serca).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)