Robię ten domowy peeling zawsze, kiedy moja cera jest zmęczona. Kosztuje grosze, a daje efekty jak z salonu piękności

domowy peeling z anyżem fot. Robię ten domowy peeling zawsze, kiedy moja cera jest zmęczona/ Adobe Stock, New Africa
Domowy peeling z anyżem to strzał w dziesiątkę, jeśli twoja cera wygląda na zmęczoną. To prosty, naturalny sposób na piękną i zdrową skórę bez obciążania budżetu. Zrobisz go z kilku łatwo dostępnych składników. Stosowany regularnie daje szansę na to, aby cieszyć się promienną, miękką i perfekcyjnie oczyszczoną cerą.
Kinga Olchowy / 05.03.2025 13:30
domowy peeling z anyżem fot. Robię ten domowy peeling zawsze, kiedy moja cera jest zmęczona/ Adobe Stock, New Africa

Coraz więcej osób sięga po naturalne metody pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów. Nic dziwnego, to w końcu tanie i skuteczne metody, które naszym mamom i babciom gwarantowały piękny i młody wygląd.

Domowe peelingi do twarzy są doskonałą alternatywą dla drogeryjnych kosmetyków oraz profesjonalnych zabiegów, bo można je przygotować nie tylko szybko, ale i z łatwo dostępnych składników. Jednym z mniej znanych, ale wyjątkowo skutecznych składników jest anyż, a dokładniej jego nasiona. Jak działa peeling z anyżem i jak go przygotować?

Domowy peeling z anyżem krok po kroku

Do przygotowania peelingu przydadzą ci się nasiona anyżu, a nie gwiazdki. Choć mają podobne właściwości, to dwie różne rośliny, a poza tym nasiona łatwiej będzie odpowiednio "obrobić".

Ten peeling możesz przygotować w większej ilości i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku lub słoiczku. Posłuży ci przez 2-3 tygodnie.

Przygotuj:

  • 2 łyżki zmielonych nasion anyżu,
  • 3 łyżki cukru trzcinowego lub soli morskiej,
  • 2 łyżki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek,
  • łyżeczka miodu (opcjonalnie),
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie).

Jak zrobić peeling z anyżem:

  1. Nasiona anyżu zmiel w młynku do kawy, malakserze lub rozgnieć w moździerzu na drobny proszek.
  2. Wymieszaj je z cukrem lub solą, aby uzyskać odpowiednią konsystencję peelingu.
  3. Dodaj olej, miód oraz olejek eteryczny (jeśli używasz) i dokładnie połącz składniki.
  4. Przełóż peeling do słoiczka i przechowuj w chłodnym miejscu.

domowy peeling z anyżem do twarzy

fot. Domowy peeling z anyżem: remedium na zmęczoną skórę/Adobe Stock, New Africa

Jak stosować peeling anyżowy?

Peeling najlepiej jest stosować raz na 7-10 dni. Nałóż niewielką ilość peelingu na wilgotną skórę i masuj okrężnymi ruchami przez 2-3 minuty. Następnie spłucz letnią wodą i nałóż ulubiony krem.

Pamiętaj, aby peelingów z drobinkami nie stosować na uszkodzoną skórę ani na aktywne zmiany trądzikowe (szczególnie otwarte, ropne). W takich przypadkach lepiej sięgnąć po peelingi kwasowe (chemiczne) albo enzymatyczne.

Jak działa peeling z anyżem?

Nasiona anyżu to bogate źródło antyoksydantów, witamin i minerałów. Mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i rozjaśniające skórę. Regularne stosowanie peelingu z anyżem przede wszystkim oczywiście złuszcza martwy naskórek, ale także oczyszcza i redukuje niedoskonałości.

Dodatkowo regularne masowanie twarzy kosmetykiem z drobinkami poprawia krążenie i pomaga ujędrnić skórę. Sam anyż ma przyjemny, lekko słodki zapach, dlatego taki peeling może działać relaksująco.

Czytaj także:
Jak stosować peeling z kawy?
Domowy peeling do ust
Czy można robić peeling kawitacyjny w domu?