POLECAMY

Dobroczynne działanie soi

Soja to bogate źródło witaminy B i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ekspert wyjaśnia, dlaczego warto kupować kosmetyki, które ją zawierają.
Dobroczynne działanie soi
Słyszałam, że wyciągi z soi w kremach odmładzających są bardzo wartościowe. Na czym polega ich działanie?
Joanna W. z Lęborka
Rzeczywiście, soja jest częstym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych (np. seria Aktywna Soja, Dax Cosmetics; Triple Action Soja+, Nivea Visage Vital). Warto je jednak kupować dopiero po 40. roku życia. Zawierają bowiem izoflawony i fitoestrogeny, związki roślinne, które działaniem i budową przypominają żeńskie hormony – estrogeny. Z wiekiem poziom tych substancji maleje w organizmie, a to powoduje osłabienie włókien kolagenu i elastyny. Naukowcy dowiedli, że hormony zawarte w roślinach mogą częściowo powstrzymać ten proces.


Z kolei kwasy tłuszczowe omega-3 zwalczają wolne rodniki, które przyspieszają pojawienie się zmarszczek. Potas, magnez, fosfor i żelazo dbają o sprawną przemianę materii w komórkach, dzięki temu skóra szybciej się regeneruje.


To jeszcze nie wszystkie zalety soi. Wyciąg ze sfermentowanych ziaren w kremach do ciała nawilża przesuszoną skórę. To zasługa fosfolipidów, które wzmacniają barierę ochronną naskórka.


Radziła Ewa Krawczyk - kosmetyczka, konsultantka Dermiki

Które kremy z soją polecasz? Doradź innym na uroda.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)