rytm dobowy, pielęgnacja twarzy fot. FREE

Dobowy rytm biologiczny skóry

Skóra podlega 24-godzinnemu cyklowi zmian procesów biochemicznych i fizjologicznych. O tym, jak to się odbywa, opowiada kosmetolog.
/ 18.10.2011 12:41
rytm dobowy, pielęgnacja twarzy fot. FREE

Nocna odnowa
W nocy regeneracja komórkowa osiąga swój szczyt. W tym czasie temperatura ciała lekko się podwyższa, pobudzone jest też mikrokrążenie krwi. Powinnaś wykorzystać ten czas i dobrać pielęgnację tak, by aktywnie przeciwdziałać procesom starzenia.
Kosmetyki stosowane na noc powinny stymulować skórę do syntezy kolagenu, uzupełniać niedobór witamin i odbudowywać barierę lipidową naskórka.


O poranku
Nad ranem procesy regeneracyjne wyraźnie spowalniają. Temperatura ciała obniża się, a mikrocyrkulacja jest wolniejsza. Zostają zatem spowolnione funkcje skóry.
Wczesnym rankiem, kiedy przygotowujemy twarz na nadchodzący dzień, praca komórek skóry jest na najniższym poziomie. Objawia się to bladym odcieniem cery. Linie i drobne zmarszczki mogą wydawać się bardziej widoczne. Dlatego warto wtedy pobudzić aktywność komórek skóry. Dotyczy to zwłaszcza fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Krem powinien dostarczać energii, aby komórki zaczęły aktywniej działać. Tak, jak pierwsza filiżanka porannej kawy stawia cię na nogi, tak dostarczenie energii budzi śpiące komórki.


Wyjaśniała - Monika Antończak - kosmetolog


Jaki kosmetyk na noc jest twoim zdaniem najlepszy? Pytaj i radź na uroda.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)