POLECAMY

Demakijaż i pielęgnacja oczu – co o nich wiesz?

Demakijaż oczu jest równie ważny, co makijaż oczu. Warto jednak wiedzieć, że przyczyną źle wyglądających oczu może być również zła dieta. Jak poprawić wygląd naszych oczu?
Demakijaż i pielęgnacja oczu – co o nich wiesz?

Odpowiednie kosmetyki

Do demakijażu i pielęgnacji oczu używać nieperfumowanych kosmetyków, nie zawierających konserwantów. Należy nakładać je bardzo delikatnie, poczynając od kącika zewnętrznego (kierując się ku wewnętrznemu) uważając, by nie rozciągać skóry, lekko wklepując krem opuszkami palców.

Jak wykonywać demakijaż?

Demakijaż należy wykonywać starannie płynem lub żelem, poczynając od zewnętrznego kącika. Tusz zmywa się ruchami pionowymi – od góry do dołu.
Do wykonania demakijażu najlepiej używać płatków kosmetycznych. Można go najpierw zwilżyć lub wycisnąć z nadmiaru płynu. Płatek przykłada się do zamkniętej powieki i przesuwa nim w dół, zbierając tusz do rzęs. Następnie używając nowego płatka prowadzi się go od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, usuwając cienie. Na koniec oczyszcza się powiekę dolną. Zabieg powtarza się tyle razy, dopóki nie pozostanie ani jeden ślad kosmetyku. Bezwzględnie należy pamiętać, by przy tym nie rozciągać skóry, co może doprowadzić do powstawania kolejnych zmarszczek.

Zobacz też: Jaki demakijaż do jakiego typu skóry?

Worki pod oczami

Worki pod oczami nie muszą być efektem niewyspania czy zmęczenia albo stosowania niewłaściwych kosmetyków. Mogą być spowodowane chorobami serca, nerek, nadciśnieniem. Należy przede wszystkim ograniczyć ilość soli w codziennym jadłospisie. Worki pod oczami, powstałe na skutek nadmiernego gromadzenia się w tym miejscu tłuszczu trudniej jest usunąć. W tym przypadku należy stosować specjalne preparaty o działaniu liftującym, z witaminami i antyutleniaczami.

Sińce pod oczami

Mogą mieć przyczynę nie tylko w przemęczeniu czy niewyspaniu, ale także w niewłaściwym odżywianiu (niedobór witamin i żelaza). Należy zmienić dietę i tryb życia, używać kremów wpływających na zwężenie naczyń krwionośnych (np. z wyciągiem z kasztanowca czy arniki).

Opuchnięte powieki

Opuchliznę powiek można zlikwidować odpowiednim masażem. Przez 2 – 3 minuty należy delikatnie opukiwać skórę wokół oczu, potem masować wewnętrzne kąciki oczu i skronie.

Pojawiających się na powiekach białych grudek nie wolno usuwać samodzielnie, powinien zająć się nimi dermatolog.
Należy codziennie na noc stosować odpowiedni krem pod oczy, delikatnie go wklepując.

Domowa maseczka pod oczy

Zmarszczkom zapobiegać może stosowanie maseczki z żółtka utartego z chudym twarożkiem i łyżeczką oliwy z oliwek. Stosować raz w tygodniu, najlepiej wieczorem, wklepując pod oczami i w zewnętrznych kącikach.

Świetlik lekarski

Doskonałym relaksem dla oczu mogą być okłady ze świetlika lekarskiego, którego łyżkę należy zalać szklanką wody i podgrzewać (nie dopuszczając do wrzenia!) przez ok. 30 minut. Potem przecedzić przez gazę. Zimnym wywarem nasączyć dwa krążki kosmetyczne i położyć na zamkniętych powiekach na ok. 15 min.

Zmęczone oczy

Na bardzo zmęczone oczy (szczególnie po nieprzespanej nocy), kiedy pojawiają się sińce lub worki warto jest zastosować specjalną, chłodzącą maseczkę żelową (tzw. okularki), które przywrócą im blask. Dobrze działają także tradycyjne maseczki pod oczy, które jednak należy wcześniej schłodzić w lodówce. Po zabiegu trzeba wklepać delikatnie krem pod oczy.

Zobacz też: Czy wiesz, jak dbać o skórę wokół oczu?

Masaż oczu

Warto także codziennie, przez 2-3 min. wykonać masaż powiek i skóry wokół oczu. Dzięki temu poprawi się krążenie krwi, a sińce czy zaczerwienienia – znikną.

Oklepywanie skóry

Skórę w tych miejscach należy delikatnie oklepywać opuszkami palców. Po otwarciu oczu – palcami obu dłoni lekko unieść skórę nad brwiami. Potem powoli zamykać oczy. Ćwiczenie powtórzyć 6 lub 8 razy. Następnie wskazujące palce obu rąk położyć na brwiach, a pozostałymi delikatnie masować skórę pod oczami. Na zakończenie należy zamknąć oczy. Środkowe palce położyć na powieki, lekko je naciskając, ale jednocześnie próbując otworzyć oczy.

Po czterdziestce skóra pod oczami traci wilgoć i elastyczność. Zaczyna opadać, tworząc pod oczami szpecące worki i fałdki. W celu ich zminimalizowania należy na co dzień używać intensywnie działających kremów, a przynajmniej cztery razy w roku przeprowadzać kurację kapsułkami z serum.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)