Demakijaż - absolutna konieczność

Zapominanie o nim to kosmetyczny grzech nr 1. Dzięki dokładnemu demakijażowi masz szansę nawet opóźnić starzenie się skóry.
/ 24.11.2006 11:16
Zapominanie o nim to kosmetyczny grzech nr 1. Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska twierdzi, że dzięki dokładnemu demakijażowi masz szansę nawet opóźnić starzenie się skóry.

Zrób go dobrze
Demakijaż oczu
- Jeśli używasz tuszu wodoodpornego, skorzystaj ze specjalnego preparatu. Do zwykłej maskary możesz użyć kosmetyku typu 2 w 1 (oczy i twarz). Zawsze upewnij się, że preparat przeznaczony jest także do oczu.
Jak to zrobić? Złożony na pół wacik nasącz preparatem. Przytrzymaj na powiece i zetrzyj tusz i cienie od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka.
Zmycie twarzy
- Najpierw zmyj policzki, następnie oczyść strefę T (czoło, nos, broda).
Jak to zrobić? Nasącz wacik kosmetyczny płynem lub żelem. Myj skórę kolistymi ruchami. Wykorzystaj tyle płatków, aż zobaczysz, że kolejny jest zupełnie czysty.
Tonizowanie i osuszenie
- Na koniec spryskaj cerę wodą termalną o działaniu łagodzącym podrażnienia.
Jak to zrobić? Rozpyl wokół twarzy kojącą mgiełkę. Potem osusz skórę jednorazowymi chusteczkami higienicznymi. Postaw na umywalce duże opakowanie.

Dobry wybór
Cera wrażliwa wymaga zmywacza, który łagodzi podrażnienia. Cera tłusta – płynu, który przeciwdziała zatykaniu się porów. Najwygodniejsze w użyciu są płyny o wodnej konsystencji.

1. Płyn do cery wrażliwej (Avene, 200 ml: 54 zł).
2. Płyn do cery tłustej Effaclar (La Roche-Posay, 200 ml: 43 zł).
3. Żel do demakijażu 3 w 1: oczyszczanie oczu i twarzy plus tonizowanie (Vichy, 250 ml: 49 zł) (wszystkie są w aptekach).

Pięć powodów, dla których powinnaś demakijaż traktować serio

Komfort skóry
W ciągu dnia na skórze zbiera się sporo złuszczonych komórek i zanieczyszczeń. Dlatego nawet jeśli się nie malujesz, powinnaś oczyszczać naskórek przed snem.

Dotlenienie komórek
Wyobraź sobie, że Twoją cerę zakleja kilka cieniutkich warstw (kurz, pot, podkład). Naprawdę utrudniają wymianę tlenową – skóra czuje się jak w pelerynie przeciwdeszczowej.

Lepsze odżywianie
Nawet najdroższy krem położony na nieumytą skórę nie zadziała. Aby penetracja kosmetyków była optymalna, skóra musi być czysta.

Brak kłopotów dermatologicznych
Masz tendencję do stanów zapalnych? Nawet jednorazowe zaniedbanie może to pogorszyć.

Spowolnienie starzenia się skóry
Codzienne usuwanie zanieczyszczeń ze skóry sprawia, że nie traci ona energii na to, by sama się ich pozbyć. Ma więcej siły na regenerację w czasie nocy.

Barbara Walkiewicz-Cyrańska
Prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, dermatolog-kosmetolog