POLECAMY

Czy makijaż szkodzi skórze?

Wyjście z domu bez makijażu? Dla wielu kobiet to niewyobrażalne. Dowiedz się, czy takie „upiększanie” szkodzi skórze!

makijaż

fot. Fotolia

Makijaż jako forma maskowania

Podkłady, pudry, kremy, fluidy to standardowe wyposażenie kosmetyczek wielu kobiet. Zdaniem dermatologa kosmetyki pomagają w ukrywaniu niedoskonałości, jednak ważniejsze od maskowania jest usunięcie przyczyny:

- Jeżeli do nałożenia makijażu motywuje nas trądzik różowaty, skóra naczyniowa, czy przebarwienia, odwiedźmy dermatologa. Tylko specjalista może rozpoznać problem i zaproponować indywidualnie dobraną kurację. Zlekceważenie dolegliwości i nakładanie coraz grubszych warstw pudru może zaszkodzić skórze – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w DermaMed we Wrocławiu.

Mądry wybór, czyli który kosmetyk jest dla ciebie?

Kosmetyk, który sprawdził się u jednej osoby, wcale nie musi być dobrym wyborem dla innej.

– Podstawowym błędem jest sugerowanie się reklamami i opinią znajomych. Niektórzy korzystają z preparatów, które zawierają naturalne składniki, cieszą się, że żyją w zgodzie z naturą, a nie wiedzą, że są na nie uczuleni, przez co potęgują problem. Bardzo ważna jest ocena rodzaju skóry przez specjalistę i sugestia doboru kosmetyków – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz.

W okresie letnim należy unikać kosmetyków ciężkich, stwarzających efekt „maski”. „Zatykanie” ujść gruczołów łojowych może doprowadzić do trądziku kosmetycznego.

Zobacz też: Jak ukryć niedoskonałości cery za pomocą kosmetyków mineralnych?

Jakie kosmetyki wybierać?

Prawidłowo dobrany makijaż może pielęgnować skórę.

Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę, czy zawiera filtr przeciwsłoneczny, składniki pielęgnujące i nawilżające (witaminy C, E i A), a także czy jest niekomedogenny (nie powoduje powstawania zaskórników) i hypoalergiczny (nie powoduje alergii, podrażnień). Cenne są produkty niezawierające składników tłuszczowych (oleju, wazeliny), a bazujące na wodzie. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kosmetyki mineralne, zawierające wyłącznie komponenty naturalne, wzbogacone makroelementami, które wspomagają walkę z niedoskonałościami.

Nie śpij w makijażu!

Podstawowym błędem wielu pań jest spanie w makijażu.

– Taka praktyka jest niedopuszczalna. Podkład i puder pozostawione na skórze są jak „maska”, która nie pozwala jej oddychać. To sprzyja powstawaniu wielu niedoskonałości i przyspiesza proces starzenia – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz.

Zdaniem eksperta podobnie jest z pozostawieniem na noc tuszu do rzęs. Takie zaniedbanie może alergizować skórę i prowadzić do zapalenia spojówek.

Zobacz też: Objawy AZS

Źródło: artykuł napisany dla Zdrowie.wieszjak przez specjalistów DermaMed Instytut we Wrocławiu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)