Czy kosmetyki mineralne leczą skórę?

Czy kosmetyki mineralne leczą skórę?

Odpowiada Ingrid Berndtsson z firmy IsaDora, specjalistka od kosmetyków mineralnych.
/ 12.07.2007 16:16
Czy kosmetyki mineralne leczą skórę?
Nie ma na to dowodów, ale wiele stosujących je kobiet (np. Cameron Diaz) twierdzi, że pomagają leczyć trądzik oraz nadmierne zaczerwienienie skóry.

Co to są kosmetyki mineralne?

Sproszkowane minerały, np. tlenki cynku, żelaza, tytanu i cząsteczki miki, tworzą pudry i podkłady mineralne. Róże i cienie do powiek robi się z kamieni półszlachetnych (turmalin, kwarcyt, cytryn). W Stanach to najprężniej rozwijający się rynek kosmetyków kolorowych. W Polsce na razie pojawiła się pierwsza pełna seria kosmetyków mineralnych IsaDory.

Czy minerały naprawdę leczą?
Minerały (np. cynk) poprawiają metabolizm skóry. Działają powierzchniowo, bo ze względu na duży rozmiar cząsteczek nie wnikają w głąb naskórka. To jest ich główny walor (nie zatykają ujść gruczołów łojowych).

Zalety pudrów mineralnych
Dermatolodzy polecają je do skóry tłustej, bo nie przenoszą bakterii i mają właściwości matujące (minerały dobrze absorbują tłuszcz). Świetnie kryją, więc sprawdzają się w przypadku cery z przebarwieniami, piegami, małymi bliznami i krostkami. Są pozbawione konserwantów, środków barwiących i zapachowych, które nie najlepiej działają na skórę. Nie zawierają też dodatków talku, olejków i wosków. Tlenki tytanu i cynku są naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi (dają ochronę do SPF 8). Poleca się je po zabiegach dermatologicznych, aby pokryć zaczerwienienie i podrażnienie spowodowane np. peelingami chemicznymi.

SUPERRADA:
Makijażystka IsaDory Julita Jaskółka podpowiada, jak najlepiej aplikować puder mineralny – po zanurzeniu pędzla w pudrze nakładaj go ruchem wciskającym.


Puder mineralny (IsaDora, 84 zł)