Tylko indywidualnie dobrany krem do twarzy będzie właściwie ją pielęgnował

Czy istnieje uniwersalny krem do twarzy?

Powiedzenie: jeśli coś jest do wszystkiego to znaczy do niczego ma odzwierciedlenie szczególnie w kwestii kremów do twarzy. Każda cera bowiem ma inne potrzeby i wymagania. Niewłaściwa pielęgnacja może znacznie pogorszyć stan skóry, dlatego krem do twarzy powinien być indywidualnie dobierany. Podpowiadamy, jak to zrobić.
/ 22.12.2011 12:45
Tylko indywidualnie dobrany krem do twarzy będzie właściwie ją pielęgnował

Jednym z najważniejszych czynników, które powinny decydować o wyborze kremu jest typ cery. Wynika to z faktu, że skóra, w zależności od rodzaju, ma swoje indywidualne potrzeby, które, aby pozostawała w nienagannej formie, należy zaspokajać.

Nie wszystkie produkty są w stanie sprostać temu wyzwaniu. Jak więc właściwie wybrać krem, aby odpowiadał danemu typowi cery? Są na to dwa sposoby.

Pierwszy oparty jest na obserwacji, natomiast drugi wymaga odrobiny zaufania do najnowszych technologii…

Polecamy: Test na rodzaj cery

Rodzaje skóry a składniki kremu

Klasyfikacja poszczególnych rodzajów cery uwarunkowana jest rozmieszczeniem porów oraz ilością, produkowanego przez gruczoły łojowe sebum. Każdy z czterech, podstawowych rodzajów skóry wymaga odmiennej pielęgnacji.

Nawet cera normalna może bowiem z czasem przekształcić się w przesuszoną. Odpowiednie przeciwdziałanie tego rodzaju procesom opiera się na dobraniu kremów bogatych w silnie nawilżające i łagodzące składniki, takie jak np. wyciągi kwiatowe czy olejek z avocado, będący dodatkowo źródłem witamin.

- Przy tym typie cery należy unikać, powodującego podrażnienia, mydła, a zastąpić je najlepiej delikatnymi substancjami myjącymi. Niezbędnym środkiem pielęgnacyjnym mogą się okazać natomiast kremy na bazie rumianku lub mleczka z dodatkiem gliceryny – mówi Piotr Janczak z Beauty Cosmetics.

Problematyczna cera tłusta

Rodzajem skóry, stwarzającym spore problemy jest typ tłusty. Charakteryzują go m.in. rozszerzone pory, nieestetyczny efekt świecenia oraz podatność na trądzik.

W tym przypadku pielęgnacja skóry wymaga stosowania kosmetyków o lekkiej strukturze, które nie zatykają porów. Takich, które nie prowadzą do nasilenia aktywności gruczołów. Na dzień warto stosować lekkie kremy matujące, natomiast na noc - łagodne kosmetyki nawilżające.

Warto jednak gruntownie przeanalizować swój typ cery, bo jeśli przetłuszcza się ona tylko w określonych partiach, to mamy do czynienia z cerą mieszaną, która wymaga odmiennej pielęgnacji.

Zobacz także: Jak pielęgnować cerę tłustą?

Jeśli na twarzy występują zarówno obszary z nadmiarem, jak i niedoborem sebum, a suchość występuje najczęściej w okolicach policzków warto sięgnąć po kremy z filtrami UVA i UVB, bogate w witaminy. W ciągu dnia najlepiej stosować preparaty matujące, natomiast na noc kremy złuszczające z kwasami owocowymi, które regulują pracę gruczołów łojowych.

Polecamy:  Jak pielęgnować skórę mieszaną?

Nowoczesne technologie

Z pomocą osobom, mającym problem z doborem odpowiedniego kremu, przychodzi szereg nowoczesnych rozwiązań.

– Obecnie dzięki profesjonalnej aparaturze i szczegółowym testom kosmetycznym jesteśmy w stanie dokładnie określić typ cery, a co za tym odpowiadać na jej potrzeby – zapewnia Piotr Janczak.

Istnieją już w kosmetologii technologie umożliwiające stworzenie indywidualnego, odpowiadającego potrzebom danej osoby produktu, np. usługa Crѐme Bar. Dobrany w ten sposób kosmetyk, dzięki swojej unikalnej strukturze, efektywnie „współpracuje” z zewnętrzną warstwą skóry, dostarczając odpowiednie substancje do jej najgłębszych warstw.

Odpowiednio dobrany krem do twarzy to jeden z najważniejszych elementów optymalnej pielęgnacji skóry. Prawidłowa diagnoza typu cery znacznie ułatwia jego dopasowanie. Warto jednak pamiętać, że każda kuracja ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy prowadzona jest systematycznie i kompleksowo.

W przeciwnym wypadku ani doskonała znajomość swojego typu cery, ani zaawansowana technologia, wspomagająca jej pielęgnację, nie dają pełnej gwarancji skuteczności.

Zobacz  też: Czym różni się krem na dzień od kremu na noc?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/29.03.2018 14:01
Mój uniwersalny to Hydrain3 krem-żel :) Nivea mnie zapycha :/ reszta nie działa tak jak powinna, a Hydrain3 można znaleźć na świetnych promocjach w Superpharmie :D
/10.01.2016 09:41
NIVEA kosztuje około 5zł a po 7 dniach stosowaniu widać różnice cera jak nowa
/09.08.2012 20:39
Ja zapisałam się do Bona Dea do dr.Małgorzaty Ornatowskiej na usunięcie lwiej zmarszczki. Niestety dałam sie nabrać na drogie kremy- reklamy w gazetach robią swoje, ale nic sie nie zmieniło na twarzy po ich stosowaniu. Więc liczę że zabieg będzie tu skuteczniejszy.
POKAŻ KOMENTARZE (1)