POLECAMY

Czy cienie podrażniają oczy

Intensywne kolory na powiekach są bardzo modne. Zastanawiasz się jednak, czy przypadkiem ich stosowanie nie doprowadzi do podrażnienia? Zapytaliśmy o to dermatologa.
Czy cienie podrażniają oczy fot. FREE

Czy cienie do powiek w intensywnych kolorach mogą podrażniać oczy?

Odpowiada: Monika Serafin, specjalista dermatolog

Cienie do oczu, podobnie jak inne kosmetyki, mogą w niektórych przypadkach działać drażniąco lub wywoływać reakcję alergiczną. W ich skład wchodzi wiele substancji, m.in. talk, puder, substancje przeciw zbrylaniu, zapobiegające osypywaniu, a także konserwanty i barwniki. I właśnie te ostatnie, obok chemicznych komponentów, których zadaniem jest poprawa jakości kosmetyku, należą do najczęściej uczulających.

Relatywnie najbezpieczniejsze są kolory jasne, cieliste, beżowe i brązowe, czyli takie, które można uzyskać z naturalnych składników. Te, które wymagają użycia chemicznych komponentów – m.in. niebieski lub zielony – stwarzają większe ryzyko podrażnienia.

Za mniej uczulające uważa się kosmetyki mineralne, wyprodukowane z naturalnych składników. Ponieważ zwykle występują w postaci pudru, mniej jest w nich także potencjalnie drażniących substancji pomocniczych.

Uwaga! Jeśli masz wrażliwą skórę wokół oczu lub nosisz szkła kontaktowe, zawsze sprawdzaj, czy kosmetyki zostały przebadane dermatologicznie i oftalmologicznie.

Kolorowy makijaż oczu krok po kroku! Zobacz>>>

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)