kobieta, usta, szminka, makijaż

Co musisz wiedzieć o powiększaniu ust

Duże, wyraziste, zmysłowe. Od kilku sezonów właśnie takie usta są na topie. Ty też możesz się stać ich posiadaczką. To bardzo proste i bezpieczne.
/ 29.10.2008 09:55
kobieta, usta, szminka, makijaż
Dziś każda z nas może zbliżyć swoje usta do ideału. Wypełniacze (naturalne lub syntetyczne, czasowe lub trwałe) poprawią objętość zbyt wąskich warg, skorygują ich asymetrię, ukształtują łuk Kupidyna ("rynienkę" nad górną wargą). Przywrócą też ustom zmniejszającą się wraz z wiekiem jędrność.

A taki zabieg wyraźnie rozpogodzi i odmłodzi twarz. Zanim się jednak na to zdecydujesz, rozważ wszystkie argumenty za i przeciw. Do wyboru masz bowiem kilka preparatów i metod. Obecnie najczęściej są stosowane wypełniacze, których efekty utrzymują się od sześciu miesięcy do półtora roku. Chcąc zachować wymarzony efekt na dłużej, będziesz musiała powtarzać zabiegi. To plus, bo jeśli coś pójdzie nie tak lub zmienisz zdanie, wystarczy poczekać, aż preparat się wchłonie.

Zwykle jednak usta są w zdecydowanie lepszej kondycji niż przed zabiegiem. Zyskują na nawilżeniu i jędrności. Na rynku masz do wyboru kilka preparatów wypełniających, m.in.: RestylaneLipp, Surgilips i Evolence. Dwa pierwsze oparte są na kwasie hialuronowym (polisacharyd naturalnie występujący w naszym organizmie), trzeci wykorzystuje kolagen. Wszystkie zostały tak opracowane, aby bez problemów dostosowywać się do ruchu pracujących bezustannie warg. Elastyczne, miękkie i sprężyste wypełniacze są praktycznie niewyczuwalne.

Powiększenie w wersji light
Przed zabiegiem:
Profilaktycznie zastosuj kurację chroniącą przed opryszczką wargową.
Zabieg: Najpierw usta trzeba znieczulić przewodowo (tzw. znieczulenie dentystyczne). Jeśli źle zareagowałaś na nie u stomatologa, powiedz o tym lekarzowi. Potem za pomocą cienkiej igły lekarz wprowadza wypełniacz w usta. W zależności od ich kształtu podaje go w kontur, na granicy wargi i śluzówki, w czerwień wargową, w środek ust lub tuż nad górną wargą. Zabieg trwa 30 minut.
Po zabiegu: Pojawia się opuchlizna i czasem zasinienia. Warto przykładać w domu lód – na kilka minut co godzinę (w dniu zabiegu). Możesz też kupić w aptece maść z arniką. Po trzech dniach (do tygodnia) wszelkie niedogodności znikną. Po tygodniu lub dwóch wybierz się do lekarza na kontrolę. Czasem bowiem potrzebna jest niewielka korekta.
Przeciwwskazania: Ciąża, okres karmienia piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, ostre stany zapalne skóry.
Koszt RestylaneLipp:
ok. 1100 zł.

Raz na zawsze
Jeśli jesteś zdecydowana i nie chcesz co chwila powtarzać zabiegów, możesz wypełnić usta preparatem o długotrwałym efekcie: Aquamidem. Substancja ta wbudowuje się w tkanki, a jej usunięcie staje się praktycznie niemożliwe. Aby pozbyć się preparatu, trzeba wykonać zabieg chirurgiczny. Zanim więc oddasz się w ręce chirurga, dobrze się zastanów – stawką jest twoja uroda. Wprawna ręka lekarza i duże doświadczenie w wykonywaniu takich zabiegów stanowią jedną z gwarancji sukcesu.
Zalety: Po podaniu Aquamid nie przemieszcza się. Nawet więc po wielu latach usta zachowują niezmieniony kształt.
Przeciwwskazania: Leki sterydowe, ostre stany zapalne, miesiączka, ciąża, okres karmienia piersią, obecność innych wypełniaczy, blizny, zbyt wąskie usta.
Powikłania: Obrzęki, białe kropki.
Czas: ok. 15 min.
Koszt Aquamid: ok. 2000 zł.

Powiększenie w wersji optycznej
Umożliwia je makijaż trwały. Do głębokich warstw naskórka podawany jest specjalny pigment, który pozostanie tam do pięciu lat. Zabieg uwydatnia usta, poprawia ich kontur, redukuje asymetrię. Nie myl go z makijażem permanentnym, który przypomina tatuaż.
Przed zabiegiem: Przeprowadź kurację przeciwko opryszczce. To ważne, bo jeśli wyskoczy, może "rozepchnąć" kolor, co prowadzi do powstania plam.
Zabieg: Jest dość bolesny, więc usta muszą być znieczulone (zazwyczaj wystarczy krem Emla, ale możesz poprosić o znieczulenie dentystyczne). Kolor wprowadzany jest za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w wibrującą igłę. Pierwszy zabieg ma na celu uwydatnienie naturalnego koloru, kolejny – jego nasycenie. Po zabiegu usta są opuchnięte, a kolor przerysowany (4–5 dni po zabiegu zabarwienie blednie o połowę). Przesuszony (nawet lekko łuszczący się) naskórek wymaga intensywnej pielęgnacji. Natłuszczaj go jak najczęściej, a szybko się wygoi.
Koszt: ok. 1200 zł, sam kontur: ok. 700 zł.

O co warto zapytać lekarza?
1. Czy wypełniacze są wyczuwalne w ustach?
Przez kilka pierwszych dni usta będą trochę "nie twoje". Jednak nie ze względu na preparat, a na opuchliznę. Możesz wyczuwać drobne grudki, które należy rozmasowywać, aby preparat dobrze się rozłożył.

2. Kiedy można ponownie udać się na zabieg?
Już po tygodniu (choć lepiej po dwóch). Możesz również wybrać się na makijaż trwały, aby np. poprawić kolor ust.

3. Czy po zabiegu mogę się opalać?
Dwa tygodnie po zabiegu lepiej się nie opalać i nie chodzić na solarium. Usta są nieco osłabione i szybciej się wysuszają.

4. Czy mogę wybrać się na zabieg wypełniania kwasem hialuronowym, gdy wcześniej miałam inny wypełniacz?
Gdy miałaś wstrzyknięty wypełniacz trwały, podanie kwasu nie jest wskazane – mogą wystąpić niekorzystne interakcje.


Konsultacja: dr Eugeniusz Mielechow, lekarz medycyny estetycznej, Esthetique, dr Anna Piwek, lekarz medycyny estetycznej, Instytut Zdrowia i Urody "Sharley", dr Artur Broma, chirurg plastyk, klinika ModelMed, Anna Magnuska, linergistka, Instytut Zdrowia i Urody "Sharley".