Cera tłusta - jak sobie z nią radzić?

Przy nadmiernym wydzielaniu tłuszczu twarz błyszczy się, pory są rozszerzone, pojawiają się wypryski. Osoby mające cerę tłustą powinny przede wszystkim dbać o dokładne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem.
/ 27.08.2010 11:00
Migrenę oczną z klasyczna migreną łączy ten sam mechanizm powstawania

W zależności od stopnia przetłuszczania się skóry należy robić to także w ciągu dnia – od dwóch do pięciu razy. Rano i przed snem obowiązkowo trzeba zmyć makijaż przy pomocy środka do demakijażu i wacika. Do mycia twarzy najlepiej używać naparu z ziół o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym pory (kora dębu, kora wierzby białej).

Dobry efekt przynosi korzystanie z naparu z dziurawca, liścia brzozy, kalendry, eukaliptusa, liścia jagód lub borówki bagiennej. Można, a nawet trzeba, myć twarz lodem kosmetycznym z naparu powyższych ziół. Do tego celu dobrze służą również przetwory mleczne, takie jak maślanka, kefir. Należy je nałożyć na twarz i zostawić na 5 minut, po czym zmyć lekko zakwaszonym naparem ziołowym.

Doskonałym środkiem leczniczym i profilaktycznym w leczeniu wyprysków skórnych związanych z nadmierną produkcją tłuszczu jest tzw. kwaśna bariera – trzy razy w tygodniu nanosimy na twarz kefir, zostawiamy na noc, a rano zmywamy skórę naparem z ziół.

Zobacz także: Ziołowa pielęgnacja skóry

Schemat zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku cery tłustej wygląda następująco:

  • usunięcie makijażu,
  • umycie twarzy,
  • zastosowanie toniku,
  • zastosowanie kremu odżywczego,
  • masaż.

A oto kilka rad ogólnych dla osób mających tłustą cerę:

  • racjonalne odżywianie: unikaj spożywania tłuszczu zwierzęcego, zmniejsz spożycie łatwo przyswajalnych węglowodanów (cukru, wyrobów mącznych), ogranicz potrawy pikantne i słone, a także alkohol;
  • jeśli na twarzy pojawiają się wypryski trądzikowe, należy pamiętać, iż w żadnym wypadku nie można ich wyciskać (zwłaszcza tych z okolic nosa i ust – mogą z tego wyniknąć różne komplikacje niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia);
  • ewentualny trądzik powinno się leczyć u dermatologa lub kosmetyczki, należy przede wszystkim wyjaśnić przyczynę stanu zapalnego skóry – profilaktycznie ogranicz użycie podkładu i pudru, ponieważ ich obecność na twarzy sprzyja rozszerzaniu się porów i tworzeniu się zasadowego odczynu skóry, a to z kolei powoduje różnego rodzaju stany zapalne;
  • latem dobroczynny wpływ na cerę przetłuszczającą się ma przecieranie i przemywanie twarzy zimnym naparem z dziurawca, szałwii, podbiału pospolitego i krwawnika (łyżkę mieszanki ziołowej zaparzyć szklanką wrzątku i zostawić w przykrytym naczyniu lub termosie na 5 godzin, następnie do naparu dodać 2,5 łyżki alkoholu). Z takiego samego naparu robimy lód do porannego przemywania twarzy.

Zobacz także: Zioła w kosmetyce

Może masz łojotok?

Skóra z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się często bywa oznaką zmian chorobowych – łojotoku. Najczęściej problemy tego typu z cerą mają osoby w wieku od 14 do 24 lat. Jej przetłuszczanie się jest wynikiem zakłóceń w pracy gruczołów łojowych. W tym okresie skład i ilość wydzielanego tłuszczu ulega ciągłym zmianom, toteż skóra nie jest dostatecznie chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, często ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom.

Podczas łojotoku skóra ma odczyn zasadowy, spowodowany obniżeniem zawartości w tłuszczu skórnym wolnego kwasu tłuszczowego i zmniejszonym wydzielaniem potu, który zawsze ma odczyn kwaśny. Zmiana stanu chemicznego wodno – tłuszczowej mantii skóry w zasadową powoduje zanikanie jej ochronnych właściwości. W wyniku tego procesu do skóry przenikają bakterie, które wywołują stan zapalny.

Łojotok może być umiejscowiony wszędzie tam, gdzie są gruczoły łojowe. Najczęściej zaczyna się na twarzy, owłosionej części głowy, potem rozprzestrzenia się na tułów (okolice pleców i klatki piersiowej). Na twarzy łojotok pojawia się wzdłuż linii centralnej (nos, czoło, podbródek).

Zobacz także: Jak walczyć z łojotokiem?

Łojotok suchy czy tłusty?

Wyróżnia się dwa typy łojotoku: tłusty i suchy. Cechy charakterystyczne łojotoku tłustego, który może być jednocześnie gęsty i płynny, to zwiększona ilość wydzielanego skórnego tłuszczu, który obficie pokrywa skórę i włosy. Przy łojotoku płynnym wydzielają się największe ilości tłuszczu (jego skład chemiczny nie jest znacząco zmieniony). Przy gęstym łojotoku tłuszcz jest zwarty, co zostaje spowodowane obniżeniem w jego składzie ilości płynnych nasyconych kwasów tłuszczowych i zwiększeniem ilości twardych kwasów nasyconych. Tłuszcz wraz z brudem przedostaje się przez przewody w skórze i często je blokuje tworząc tłuszczowe czopy. Generalnie łojotok spowodowany jest zakłóceniami endokrynologicznymi zachodzącymi w organizmie.

Cechy charakterystyczne łojotoku suchego to pojawienie się na skórze twarzy okrągłych lub jajowatych plam różowego koloru, które złuszczają się miękkimi białymi łuskami. Łuski takie pojawiają się najczęściej w okolicy skrzydełek nosa i ust. Po ich wyschnięciu skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Łojotokowi suchemu zazwyczaj towarzyszy również obfity, suchy łupież.

W tym przypadku, podobnie jak przy łojotoku tłustym, choroba spowodowana jest dysfunkcją tłuszczowydalania – skóra nie otrzymuje dostatecznej ochrony tłuszczowej.

W razie wystąpienia suchego łojotoku niezbędne jest korzystanie z tłustego kremu. W żadnym wypadku nie wolno używać toników, zwłaszcza w okolicy nosa i ust, ponieważ skóra w tych miejscach jest najbardziej narażona na złuszczanie.

Zakłócenie funkcji gruczołów łojowych powoduje nie tylko zaburzenia w produkcji tłuszczu skórnego, ale objawia się głównie niekorzystną zmianą wyglądu zewnętrznego cery. Na skórze widoczne są rozszerzone pory, zwiększa się grubość epidermy, (zmiany przypominają skórkę pomarańczy). Powierzchnia twarzy jest tłusta, błyszcząca, z tendencjami do tworzenia się zaskórników, różnego rodzaju wysypek trądzikowych i ognisk zapalnych.

Łojotok ma zazwyczaj długotrwały przebieg. Zaczyna się w okresie dojrzewania, kiedy zwiększa się praca gruczołów łojowych i trwać może latami, z okresami zwiększonej intensywności bądź remisji. Przebieg choroby zaostrza się w razie niewydolności wątroby, zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, a także w wyniku niewłaściwego odżywiania i długotrwałych zaparć.

źródło: Zdrowie i uroda. Porady zdrowotne i kosmetyczne. Irena Radwańska, Wydawnictwo Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/22.09.2010 21:34
Czasem problemy z tłustą cerą są problemem kobiet o zaburzonej gospodarce hormonalnej - warto sprawdzić ten trop zanim całkiem stracicie nadzieję na piękną cerę.