POLECAMY

Cała prawda o botoksie

O nieinwazyjnych technikach odmładzania twarzy powiedziano już wszystko. Ale czy na pewno?
Cała prawda o botoksie
Specjalnie dla URODY wszelkie wątpliwości rozwiał światowej sławy chirurg plastyczny dr Mauricio de Maio z Brazylii.

Czy zmieniając ludzkie twarze, czuje się Pan jak magik?

Nie. Magia zawiera w sobie element ryzyka. Ja natomiast stosuję preparaty i techniki bezpieczne dla pacjentów, dające długotrwałe rezultaty. Choć muszę przyznać, że efekt czasem bywa magiczny, czyli lepszy, niż się spodziewałem.

Zabiegi medycyny estetycznej cofają czas czy jedynie go zatrzymują?
Zdecydowanie cofają. Botoks i wypełniacze sprawiają, że twarz wygląda zdecydowanie młodziej. Dodatkowo zmarszczki nie pojawiają się później w takim tempie jak u osób, które nie stosowały takiej kuracji. Średnio opóźniają wskazanie do wykonania liftingu o 10 lat.

Czy zabiegi z toksyną botulinową i wypełniaczami mają sens u młodych osób?
Jak najbardziej. Ja nie patrzę na wiek metrykalny, tylko na wiek skóry i jej wygląd. Zdarza się, że przychodzą do mnie pacjentki dwudziestokilkuletnie, które wyglądają na 40 lat. Głębokie bruzdy pojawiły się na ich twarzach za wcześnie, a odpowiada za nie bardzo silna mimika.

Czy jest dolna granica wieku, poniżej której nie wykonuje się zabiegów?
Generalnie toksyna botulinowa jest na tyle bezpieczną substancją, że z powodzeniem stosuje się ją nawet u dzieci w leczeniu chorób neurologicznych. Rzadko natomiast istnieje wskazanie do zabiegów typowo estetycznych w bardzo młodym wieku.

Jaki wiek jest najlepszy do rozpoczęcia kuracji przeciwzmarszczkowej?
Trudno go określić, bo wszystko zależy od stanu skóry, ale najczęściej do mojego gabinetu przychodzą dziewczyny ok. 25. roku życia. Impulsem powinien być dyskomfort, jaki wywołuje pojawienie się widocznych załamań skóry. Jednak zdecydowanie odradzam leczenie, jeśli zmarszczki ci nie przeszkadzają lub jeśli w ogóle nie zwracasz na nie uwagi.

Czy stosowanie technik łączonych w młodym wieku jest uzasadnione?
Młoda skóra bez głębokich bruzd po prostu nie wymaga wypełnień. Dla niej najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie zbyt silnej mimiki. Techniki łączone stają się natomiast niezastąpione w późniejszym wieku, gdy dodatkowo pojawiają się zmarszczki grawitacyjne.

A co z modelowaniem i korekcją twarzy za pomocą wypełniaczy?
Tu mają one duże pole do popisu również w wypadku bardzo młodych osób. Rewelacyjne rezultaty można uzyskać na przykład przy korekcie i powiększaniu ust, przy powiększaniu policzków (zaznaczenie kości policzkowych sprawdza się u osób z płaską twarzą) lub delikatnym wysunięciu brody.

Męskie sprawy
Zabiegi z toksyną botulinową i wypełniaczami są dla wszystkich, także dla mężczyzn. Niestety, nie zgłaszają się oni na nie tak często, jak powinni. To grupa zdecydowanie bardziej oporna na zabiegi estetyczne. Najczęściej w gabinecie poprawiają swoją urodę dbający o nienaganny wizerunek biznesmeni oraz młodzi mężczyźni pragnący zwiększyć swoją atrakcyjność. Mężczyznom podaje się botoks inaczej niż kobietom. Panowie zawsze powinni zostać trochę "niedoleczeni". Dlaczego? Bo trudniej byłoby im zaakceptować silne ograniczenie mimiki i idealnie gładką skórę, poza tym mogliby wtedy wyglądać zniewieściale.

Co potrafi toksyna botulinowa?
Stosuje się ją nie tylko na górne partie twarzy. Podana nad wargę zmniejsza tzw. zmarszczki palacza, na szyję – likwiduje linie i załamania. Można też modelować nią kształt nosa (np. podnieść opadający koniuszek).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/11 lat temu
BRDZO CHCIALABYM SKORZYSTAC Z TAKIEGO PROFESJONALNEGO ZBIEGU MAM NA MYSLI BOTOKS GDZIEMOGLABYM ZNALESC SPECJALISTE W WOJ MALOPOLSKIMI ILE TO KOSZTUJE
/11 lat temu
Kiepski tytuł, bo zupełnie nie odpowiada treści artykułu, który jest tylko i wyłacznie reklamą botoksu. A co z atpliwościami ot. skutków ubocznych, co z innymi zastosowaniami? REKLAMA, nic więcej.