Blizny potrądzikowe pod kontrolą

Blizny potrądzikowe to niemiła pamiątka po trądziku. Sprawdź, co zrobić, aby zapobiegać ich powstawaniu i jak działać, kiedy już się pojawiły. Jak mieć pod kontrolą blizny potrądzikowe radzi dr Beata Góralska-Załęska.
/ 17.03.2014 14:42

W myśl zasady, iż lepiej zapobiegać niż leczyć należy nastawić się na profilaktyczne podejście do problemu. Po pierwsze starać się nie dopuszczać do powstawania zmian skórnych.

Trądzik pod kontrolą lekarską

Oznacza to, że w odpowiedniej chwili, czyli już na początku choroby, należy udać się do lekarza specjalisty. - Osoba cierpiąca na trądzik, jeśli w odpowiednim momencie otrzyma zalecenia i leczenie, a zasad tych będzie przestrzegać i będzie pod stałą kontrolą lekarza, nie będzie w przyszłości borykać się z problemem blizn – mówi dr Beata Góralska-Załęska z Gabinetu dr Witwickiego. Samoświadomość faktu, iż trądzik jest właśnie chorobą, a nie tylko przykrą dolegliwością skórną oraz konieczność skonsultowania swoich problemów z lekarzem specjalistą uchroni nas od przykrych konsekwencji w postaci blizn lub nawracania problemu.

Nie wyciskaj krostek

Kolejnym ważnym etapem jest nauczenie samej siebie, iż nie należy samowolnie i bez kontroli manipulować przy zmianach skórnych, dlatego nie powinno się wyciskać, ani zdrapywać krostek.

Polecamy: 3 strategie leczenia blizn potrądzikowych

Nie eksperymentuj z nieznanymi preparatami

Niewskazane jest także eksperymentowanie na swojej skórze z nieznanymi nam do końca preparatami, nawet tymi polecanymi przez przyjaciół i reklamowanymi w internecie, nie mając pojęcia o tym, jakie działanie niepożądane mogą wywołać.

Blizny potrądzikowe pod okiem specjalisty

Jeśli jednak już problem się pojawił i powstały blizny potrądzikowe, należy wiedzieć, iż taka blizna to trwały ubytek tkanki, jest to końcowy etap choroby. Aby móc sobie z nią skutecznie poradzić, należy zwrócić się do lekarza specjalisty po poradę, gdyż domowe sposoby rozjaśniania blizn są mało skuteczne i nie prowadzą do regeneracji tkanek. Ewentualnie można skorzystać z całej gamy praparatów farmakologicznych, które uniemożliwiają powstawanie nowych blizn i skutecznie, aczkolwiek nie do końca, niwelują te obecne.

Skuteczne zabiegi na blizny potrądzikowe

Jakie zabiegi pomogą zaradzić sobie z przykrymi bliznami?  - Istnieją skuteczne zabiegi dermatologiczne, np. chemiczne złuszczanie skóry, które powodują spłaszczenie blizn i ich rozjaśnienie. Należy pamiętać, że zabiegów takich należy wykonać kilka do kilkunastu i jest to zwykle bardzo indywidualne – kontynuuje dr  Góralska-Załęska. Często  zabiegi takie wymagają modyfikacji środka chemicznego, niejednokrotnie bezwzględnie wskazane jest dodatkowe leczenie farmakologiczne miejscowe lub ogólne.

Inne rozwiązanie to zabiegi przy użyciu laserów frakcyjnych najnowszej generacji. Bezpieczeństwo w kwestii przeprowadzania zabiegów laserowych jest podstawą, dlatego konieczny jest dobrze przeprowadzony wywiad przez lekarza i wykonanie próby, przed rozpoczęciem zabiegu. W przypadku decyzji co do terapii laserowej, także należy liczyć się z koniecznością kilku do kilkunastu zabiegów, ale to jest również bardzo indywidualne. Po przeprowadzeniu takich zabiegów konieczne jest zachowanie ścisłej ochrony skóry przed światłem słonecznym, czyli fotoprotekcja, to ważne, aby zachować efekty leczenia.

Polecamy: Trądzik różowaty - czy laser pomoże?