Blizny po trądziku - co stosować - kremy czy zabiegi medycyny estetycznej

Potrądzikowe „pamiątki” na twarzy mają nie tylko nastolatki. Warto się nimi zająć, gdy są świeże, po kilku latach jedynym sposobem na ich usunięcie może być laser.
Aleksandra Jaworska / 08.11.2018 05:53

Blizny po trądziku są estetycznym problemem nie tylko dla nastolatków. Na początku są czerwone, później zmieniają odcień na bledszy, a po dłuższym czasie (nawet kilkanaście lat) znów mają typowy dla skóry kolor. Jako że powstają one w części skóry właściwej, która odpowiada za ochronę naskórka, pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe.

Jaka maść na trądzik działa najskuteczniej?

Blizny po trądziku- jak się ich pozbyć

Najlepiej byłoby zapobiegać bliznom. Starać się nie dopuszczać do powstania stanów zapalnych poprzez odpowiednie oczyszczanie i złuszczanie. Zaraz po wygojeniu ranki trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie wyjaśnia dr n. med. Anna Deda, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.

Zalecane są preparaty i plastry z silikonem, który blokuje odparowywanie wody ze skóry. Do tego cały zestaw substancji naturalnych wspomagających gojenie, jak wyciągi roślinne, np. z cebuli i olejki naturalne. Prawidłowe gojenie rany jest ważne, żeby zapobiec powstaniu tzw. bliznowca, czyli przerośniętej tkanki bliznowatej w miejscu zranienia.

W naszej galerii znajdziesz maści i kosmetyki, które zapobiegają bliznom i je zmniejszają.

Blizna po trądziku czy czerwona plamka

Zaczerwienienie na twarzy po świeżo wygojonym pryszczu to końcowy etap zmiany trądzikowej. Może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale  w końcu zniknie. Natomiast blizna po trądziku to trwała zmiana spowodowana utratą tkanki. Aby się jej pozbyć, trzeba ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji. To zadanie dla lasera frakcyjnego.

Inne ciekawe tematy o pielęgnacji skóry:5 sprawdzonych kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej
5 świetnych maseczek z miodem do każdej cery!