Azulan na twarz fot. Adobe Stock

Azulan - hit z apteki za 9 zł, który upora się z krostkami

Azulan stosowany na twarz pomoże w walce z niedoskonałościami skórnymi. Dowiedz się jak go umiejętnie stosować.
Małgorzata Machnicka / 24.02.2020 11:10
Azulan na twarz fot. Adobe Stock

Azulan to produkt leczniczy stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie w stanach zapalnych skóry, błon śluzowych, stanach skurczowych i zapalnych przewodu pokarmowego. Substancją czynną jest płynny wyciąg z kwiatów rumianku i alkohol (etanol). 

Azulan na twarz - jak działa?

Azulan na twarz stosuje się przede wszystkim w stanach zapalnych skóry - przy trądziku, pryszczach lub krostach. Preparat posiada silne działanie przeciwbakteryjne - hamuje wzrost szeregu bakterii Gram (+) i drożdżaków oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek skóry. 

Poza tym przyspieszy gojenie się zmian zapalnych i zapobiegnie powstawaniu nowych - działa odkażająco i odtłuszczająco. Poza tym złagodzi podrażnienia i rozjaśni przebarwienia i blizny po trądziku.

Azulan na twarz

Jak do stosować?

Z racji tego, że w składzie znajduje się również alkohol, zdecydowanie odradzamy stosowanie azulanu na całą twarz - może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia i podrażnienia. Raczej niech posłuży jako preparat do nakładania miejscowo - do przemywania pojedynczych krostek, pryszczy i innych zmian trądzikowych.

Azulan sprzedawany jest w buteleczkach po 100 ml - przed nałożeniem go na twarz należy przygotować 10% roztwór preparatu odmierzając 10 ml azulanu i uzupełnić go 100 ml przegotowanej i ostudzonej wody. Warto stosować go wymiennie z maścią cynkową.

Przeciwwskazania

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie można stosować preparatu jeżeli występuje reakcja uczuleniowa lub alergiczna na którykolwiek składnik preparatu lub na inne rośliny z rodziny astrowatych.

Ze względu na zawartość alkoholu, stosowanie azulanu nie jest polecane kobietom w ciąży i karmiącym

Azulan - cena

Azulan kosztuje około 9-10 złotych za 100 ml. Sprzedawany jest w szklanych buteleczkach. Jest bardzo wydajny - używany wyłącznie na twarz z pewnością wystarczy na pół roku stosowania. 

Więcej o pielęgnacji twarzy: