szminka, abc makijażu ust fot. FREE

Apetyt na szminkę

Polki lubią błyszczyki. Noszą je non stop. Dniem i nocą. Ale czas na zmianę! Wiosną sięgnij po szminkę. Oto najmodniejsze kolory.
/ 20.04.2012 09:00
szminka, abc makijażu ust fot. FREE

Nałożenie szminki błyskawicznie poprawi wygląd twarzy. Zwłaszcza gdy nie masz czasu albo ochoty malować oczu. Szminka, nawet podana sauté, zrobi wrażenie. Pod warunkiem że będziesz przestrzegać wszystkich zasad jej stosowania.

Zasady malowania ust szminką

  • Obrysuj kontur ust. Przyda Ci się konturówka w kolorze szminki lub ewentualnie o ton jaśniejsza. W tym drugim wypadku szminkę nałóż tak, aby zakryć ślad kreski. Odcinający się kontur ust jest niemodny, dodaje twarzy powagi. Dobrze nałożona konturówka ma jeszcze jedną zaletę: dzięki niej szminka nie wnika w zmarszczki wokół ust.
  • Nadaj ustom pełny kształt. Najpierw obrysuj "dzióbek" (robiąc "serduszko"), a potem całe wargi, zaczynając od zewnętrznych kącików. W ten sposób dodasz im objętości. Wiele kobiet maluje usta, wykonując tylko ruchy poziome. Ta technika optycznie spłaszcza i zwęża wargi (przy małych ustach daje to wrażenie zaciętości).
  • Użyj cienkiego pędzelka. Ten prosty trik pozwala nie tylko na precyzyjne obrysowanie ust, ale też na kontrolowanie intensywności koloru. Gdy szminkę nakładamy bezpośrednio na usta, kolor jest dosyć mocny. Pędzelkiem możesz dawkować go warstwa po warstwie.
  • Nie naciągaj ust do malowania. Powinnaś je lekko rozchylić, tak aby stworzyły gładką powierzchnię. W przeciwnym razie pigment wniknie w bruzdy i po "złożeniu" ust będzie się nieestetycznie w nich zbierał.

Jaki kolor wybrać?


Truskawka
Klasyka. Tak jak mała czarna czy szpilki. Zawsze robi wrażenie. Dobra wiadomość: czerwony makijaż ust pasuje prawie każdemu. Raczej nie lubi towarzystwa innych kolorów. Nie oznacza to jednak zupełnej "nagości" na twarzy. Eye-liner w stylu Marilyn Monroe mile widziany, pod warunkiem że kreski są zrobione bardzo delikatnie.
Odcienie szminki: jagodowe, burgundowe, ceglaste.
Makijaż oczu: może być dosyć wyrazisty, ale unikaj pstrokatych cieni. Brunetkom w ogóle odradzamy makijaż oczu. Powinny tylko wytuszować rzęsy. Za wzór polecamy styl malowania Palomy Picasso.
Cera: w zasadzie o dowolnym odcieniu. Większe znaczenie ma typ urody - powinien być "wyciszony". Kolor szminki dobieraj według zasady: ciepłe odcienie do ciepłej karnacji, chłodne do chłodnej. Warunek: skóra powinna być gładka i jednolita. Czerwień ust podbija czerwień pajączków i krostek.
Czerwona klasyka jest najbardziej efektowna. Dobra wiadomość: pasuje każdemu.I blondynkom, i brunetkom.

Brzoskwinia
Świeże usta, jasna skóra. Podobny makijaż miały pinup girls z lat 50. Różni się jednak od niego delikatnością. Nie ma tu wyraźnie zaznaczonych konturów i "sztuczności". Brzoskwiniowe usta mogą być matowe lub połyskujące. To w zasadzie jedyny mocny kolor, którym możesz bezpiecznie malować wąskie usta.
Odcienie szminki: bardziej chłodne (koralowe) lub ciepłe (brzoskwiniowe). Mogą być też pomarańczowe i morelowe - nasycone pigmentem.
Makijaż oczu: jest bardzo delikatny. Głęboki odcień dojrzałej brzoskwini na ustach wymaga czystego tła. Oczy wystarczy lekko wycieniować jasnym opalizującym cieniem, a rzęsy wytuszować czarną maskarą.
Cera: jasna, morelowa. Do niej koralowa szminka jest wręcz wymarzona. Ale jeśli pomalujesz się nią dosyć delikatnie, ładnie podkreśli także wakacyjną opaleniznę. Uwaga: odcienie z domieszką pomarańczowego wymagają idealnie białych zębów.

Wiśnia
Ciemne usta plus dosyć wyraźnie zaznaczone oczy. Połączenie bardzo eleganckie, wieczorowe, intrygujące. Ten makijaż nawiązuje do lat 20., do make-upu w stylu retro. I przeczy podręcznikowej zasadzie, która głosi, że mocne usta muszą być jedynym wyraźnym akcentem twarzy.
Odcienie szminki: wiśniowy, fuksjowy, ciemnoróżowy.
Makijaż oczu: też w wiśniowym, ale bardzo jasnym kolorze połączonym z grafitem. Oczy są lekko odymione, kolor bardzo dobrze roztarty aż do "wygubienia". W ten sposób makijaż oczu komponuje się z ustami, ale nie ma żadnych wyrafinowanych elementów "konstrukcyjnych", które odciągałyby od nich uwagę.
Cera: powinna być jasna, w przeciwnym razie cały makijaż będzie wyglądał nieco wulgarnie. Najładniejsza jest skóra w skandynawskim, chłodnym odcieniu - dzięki temu całość jest bardziej efektowna i trochę demoniczna. Raczej nie polecamy wiśniowych ust do ciepłej brzoskwiniowej karnacji.
Ciemne usta w stylu retro to najodważniejsza propozycja. Aby uzyskać bardziej demoniczny efekt, możesz wyraźnie zaznaczyć także oczy.