POLECAMY

Alergia na kosmetyki

Jeśli po niektórych produktach Twoja skóra jest podrażniona lub pojawiła się wysypka, może to oznaczać, że jesteś uczulona na składniki kosmetyku, którego używasz. Sprawdź, jak powinnaś pielęgnować swoją cerę .
Alergia na kosmetyki

Przyczyny

Przyczyn może być wiele. Najczęściej skórę podrażniają substancje użyte w kosmetykach: alkohol (stosowany w tonikach i preparatach ściągających), środki powierzchniowo czynne (detergenty stosowane w mydłach i płynach czyszczących), wysoki poziom glikolu propylenowego. Uważaj na pachnące preparaty – zawierają one konserwanty mogące wywoływać uczulenie. Nie ufaj także na te z napisem „bezzapachowe”. To znaczy, że użyto więcej chemikaliów, żeby przytłumić zapach.

A może to nie wina kosmetyku

Pomyśl, czy przed tym jak zbuntowała się Twoja skóra, nie przeciążyłaś zbytnio swojego ciała lub psychiki. Uczulenie może być skutkiem nagromadzenia negatywnych emocji. Życie staje się coraz bardziej skomplikowane, równie skomplikowana jest relacja między tym, co stosujemy wewnętrznie i zewnętrznie a tym, co z tego wynika.

Podczas całego dnia dostarczamy naszemu organizmowi razem z pożywieniem setki chemikaliów (konserwantów, suplementów, pestycydów), z którymi nasz organizm nie umie odpowiednio sobie radzić.

Według badań L’Oreal zarówno czynniki wewnętrzne (żywność, alkohol, przyprawy lub poziom hormonów), jak i czynniki zewnętrzne – wiatr, słońce, zanieczyszczenie środowiska, kurz, klimatyzacja czy detergenty mogą powodować uczulenie. Największym wrogiem skóry jest stres. W stresowych sytuacjach krew kieruje się do głównych organów, cera staje się blada, powstają cienie pod oczami. Życie w stałym napięciu zmniejsza tempo wymiany komórek, powodując tworzenie się metabolicznych produktów ubocznych (toksyn), które sprawiają, ze skora robi się ziemista. A wzrost poziomu adrenaliny powoduje wypryski. By skóra powróciła do normalnego stanu musisz zacząć od ograniczenia sytuacji stresowych, wydłużenia godzin snu, dobrego odżywiania - jedz dużo świeżych owoców i warzyw. Wtedy twoja skóra stanie się odporniejsza na kryzysy.

Przy stosowaniu kremów z AHA zachowaj zdrowy rozsadek. Jeśli Twoja skóra nie jest zadowolona i sygnalizuje to wysypką czy podrażnieniem, odstaw krem i kropka. Nawet jeżeli kosztował Cię fortunę.

Zobacz także: Dieta na piękną skórę, włosy i paznokcie

Jak dbać o wrażliwą skórę

Wrażliwa skóra potrzebuje troskliwej opieki. Powinnaś traktować ją jak skórę suchą. Nie katuj jej preparatami złuszczającymi lub peelingami. Nie szoruj. Musisz testować różne zabiegi kosmetyczne i maseczki, aż znajdziesz kosmetyk odpowiadający Twojej skórze. Nie kupuj produktów, które mają w swoim składzie agresywne substancje, a szczególnie kwasy AHA.

Pamiętaj, że skórę trzeba chronić przed promieniowaniem słonecznym. Jednak niektóre kremy mogą podrażnić wrażliwą skórę, ponieważ ich chemiczne składniki wchodzą w reakcję z promieniami słonecznymi. Wystrzegaj się produktów, w których składzie znajduje się: PABA, benzofenon i methoxycynamonian. Poszukaj kremów zawierających dwutlenek tytanu. Tworzy on fizyczną barierę nie przepuszczając promieni słonecznych.

Zobacz także: Bezpieczne opalanie

By zapobiegać podrażnieniom:
- wybieraj kosmetyki hipoalergiczne, dobrze przetestowane – chociaż i takie nie dają gwarancji złagodzenia uczulenia;
- unikaj słońca lub stosuj na twarz krem zawierający dwutlenek tytanu
- nie używaj mydła, ponieważ może ono zachwiać naturalna równowagę pH w skórze i spowodować skłonność do podrażnień
- nie złuszczaj swojej skóry, uważaj na kremy o wysokiej koncentracji AHA (najlepiej w ogóle unikaj AHA)
- zawsze wypróbuj kosmetyk na fragmencie skory. Nałóż go trochę na zgięcie ręki i powtarzaj próbę przez kilka dni. Jeżeli nic się nie dzieje, spróbuj na fragmencie skóry twarzy, blisko ucha. Jeśli wystąpi podrażnienie, będzie można je zasłonić włosami.
- kup nawilżacz powietrza. Wysuszona skora jest bardziej podatna na podrażnienia.
- natychmiast przestań stosować kosmetyk, jeżeli tylko pojawi się podrażnienie.
- jeżeli skóra zareaguje, spróbuj zastosować prosty środek: spłukuj twarz zimną woda około 30 sekund, a następnie nałóż żel aloe vera.
- jeśli stan twojej skóry zmusi Cię do wizyty u lekarza, wiedz, ze często przepisywany hydrocortizon pomaga tylko na jakiś czas.

Opracowane na podstawie: „Encyklopedii Urody” Twojego Stylu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
Naprawdę pomocny artykuł. Jako alergik wiem, jak trudno dbać o tak kapryśną skórę a każda nowinka jest na wagę złota. Dużo czasu poświęcam na szukanie właśnie takich nowości, ostatnio natknęłam się np. na hipoalergiczne cienie marki Alilla które są z dodatkiem masła shea, Dosłownie mówiąc, ratują one mój wizerunek. wW dobie Internetu to dzięki takim właśnie portalom i wpisom możemy właściwie kompletować własne kosmetyczki.