8 pytań o pielęgnację twarzy zimą

pięlęgnacja twarzy, zima
Nawet jeśli ty sama lubisz zimę, nie przepada za nią twoja skóra. Dlatego odpowiednio ją chroń i nawilżaj, a unikniesz nieprzyjemnych podrażnień.
/ 09.02.2010 15:39
pięlęgnacja twarzy, zima
1. Czy rzeczywiście powinnam stosować inny krem zimą?
To zależy od rodzaju cery. Tłusta, mieszana i normalna lepiej radzą sobie z chłodem, ponieważ mają naturalną barierę ochronną w postaci warstewki wytwarzanego sebum. Dlatego zimą przy takiej cerze wystarczy krem nawilżający w postaci lekkiej emulsji. Do suchej, odwodnionej, podrażnionej – wybierz krem tłusty lub półtłusty. Warto wziąć jednak pod uwagę ilość czasu spędzanego na zewnątrz. Jeśli kontakt z zimnym powietrzem ogranicza się do przejścia z autobusu do budynku, bez obaw można stosować dotychczasowy krem nawilżający.

2. Czy makijaż chroni przed mrozem?
Tak. Podkład i warstewka sypkiego pudru tworzą na skórze rodzaj pierzynki i stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed niską temperaturą i wiatrem. Natomiast zimą lepiej unikać szminek o przedłużonej trwałości. Są ubogie w składniki natłuszczające i ich częste stosowanie może powodować wysuszenie ust.

3. W jaki sposób pielęgnować wrażliwą cerę naczynkową?

Zimą należy ją chronić przed przemarznięciem, stosując kremy półtłuste, a nawet tłuste. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera. Preparaty takie powinny zawierać substancje wzmacniające ścianki naczynek, poprawiające krążenie krwi i zmniejszające zaczerwienienia. Najbardziej wartościowe z nich to: wyciąg z pestek winogron, miłorząb japoński, arnika, witamina K, witamina C, mirt. Aby wzmocnić delikatne naczynka, warto brać rutinoscorbin lub cerutin (1–2 tabletki dziennie).

4. Jak dbać o nos, który lubi się czerwienić?

Zaczerwieniony nos to przypadłość osób z problemami naczyniowymi. Taka skóra powinna być zawsze zabezpieczona kremem i podkładem. Rozszerzone naczynka można zamaskować zielonym korektorem, a następnie przypudrować. Po powrocie z dworu nie wolno od razu siadać przy kaloryferze i pić gorących napojów, tylko stopniowo ogrzewać ciało. Zaczerwienienie zaś mogą zmniejszyć kompresy z szałwii (zawiera dużo garbników, które wzmacniają naczynka). Zaparzoną i ostudzoną torebkę ziół połóż na nos na 5 minut. 

5 Czy potrzebuję specjalnego kremu na urlop w górach?

Przed wyjazdem na narty kup tłusty lub półtłusty krem. Koniecznie smaruj nim nie tylko twarz, ale także wrażliwe płatki uszu (nie zapomnij o ściągnięciu kolczyków, które mogą spowodować odmrożenie tej części ciała). Podczas wypoczynku w górach jesteś narażona nie tylko na odmrożenia, ale i... poparzenia. Zimą słońce świeci w górach równie silnie, jak latem. A śnieg odbija promienie słoneczne i znacznie wzmaga ich działanie. Dlatego zadbaj o to, by twój preparat ochronny zawierał wysoki filtr, minimum SPF 20. 

6.  Co pomoże cerze wysuszonej wiatrem, mrozem i centralnym ogrzewaniem?
Jeśli zauważysz, że skóra zaczyna ściągać się i łuszczyć, to sygnał, że jest bardzo odwodniona. Pomoże jej wtedy maseczka intensywnie nawilżająca (np. AA Intensive Therapy, Oceanic, Aquapulpe, Galénic). Nakładaj ją nawet 3–4 razy w tygodniu. Po 20 minutach resztki preparatu, których skóra nie wchłonęła, zbierz chusteczką higieniczną. Na koniec przetrzyj twarz tonikiem do cery wrażliwej. Pamiętaj, że odwodnieniu zapobiega także picie wody mineralnej.

7. W jaki sposób można chronić przed mrozem delikatną skórę warg?

Staraj się nie oblizywać ust, bo w ten sposób przyspieszasz ich pierzchnięcie. Przed wyjściem z domu posmaruj wargi tłustą ochronną pomadką z masłem shea, filtrami UV, woskiem pszczelim lub olejami roślinnymi. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie, tak często, jak usta będą tego potrzebować. A gdy popękają, nie obgryzaj i nie zrywaj sterczących skórek, bo powstaną piekące ranki – smaruj usta wazeliną i czekaj, aż naskórek się zregeneruje.

Zobacz nasz test pomadek ochronnych. Kliknij tutaj>>>

8. Jak sobie radzić z opryszczką?
Ten wirus lubi atakować, gdy się przeziębisz czy wychłodzisz. Jeśli więc tylko poczujesz jego pierwsze objawy (swędzenie i pieczenie), kup w aptece preparat antywirusowy z acyclovirem, np. Hascovir, Zovirax. Możesz też zastosować niewidoczne plasterki (Compeed, Johnson & Johnson), które przyspieszą gojenie, złagodzą świąd i pomogą zamaskować strupek korektorem i szminką.


Redakcja poleca

REKLAMA