3 strategie leczenia blizn potrądzikowych

Skuteczna walka z bliznami potrądzikowymi zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, naszej genetyki i nawyków, ale przede wszystkim od indywidualnie dobranej strategi leczenia. Terapia zawsze wybierana jest wspólnie przez lekarza i pacjenta i jest dostosowana do struktury blizn oraz rozległości ich występowania. Sprawdź, na jakie trzy strategie leczenia blizn potrądzikowych zwraca uwagę nasz ekspert.
/ 08.11.2013 12:00

Na początek zła wiadomość: trudno jest pozbyć się blizn na zawsze. Blizna jest zmienioną tkanką skórną. W miejsce zdrowej skóry pojawia się tkanka zbudowana z włókien kolagenowych ułorzonych w nieuporządkowany sposób. W ten sposób tworzy się struktura znacząco różniącą się od skóry właściwej i gorzej od niej unaczyniona, tym samym o znacznie mniejszej zdolności do odnowy komórkowej.  Za to dobra informacja jest taka, że można je wyraźnie „zatuszować”.

Pierwsza strategia - mezoterapia

Jedną ze skuteczniejszych obecnie metod redukujących efekt „dziurkowanej cery” jest pewien rodzaj mezoterapii. Zabieg polega na podawaniu małych ilości substancji leczniczej (opartej na kwasie hialuronowym, aminokwasach, wyciągach roślinnych i peptydach) - punkt po punkcie na określonym obszarze twarzy za pomocą iniekcji. Dzięki temu, że preparat podawany jest dokładnie tam, gdzie powinien się znaleźć, efekt wygładzenia skóry uzyskujemy dużo szybciej niż innymi metodami. Mezoterapia intensywnie odżywia skórę i rozjaśnia cerę. Blizny po całej kuracji stają się ledwie widoczne. Zabiegi warto wykonywać w systematycznych cyklach, podtrzymując tym samym uzyskany efekt na znacznie dłużej. 

Druga strategia - terapia skojarzona (peeling medyczny + mezoterapia)

Zdaniem lek.med. Urszuli Brumer, skoro raz na zawsze nie możemy usunąć blizny, to trzeba z nią trochę popracować. Bardzo dobre skutki przynosi tzw. terapia skojarzona. Dobiera się ją indywidualnie do pacjenta, uwzględniając m.in. rozległość występowania blizn potrądzikowych, upodobania danej osoby oraz… możliwości finansowe, jakie chce ona przeznaczyć na kurację.

- W przypadku głębszych blizn potrądzikowych, najczęściej wykonuję peelingi medyczne połączone z mezoterapią – mówi dr Brumer.  – Daje to podwójne rezultaty. Z jednej strony peelingi złuszczają skórę i stymulują jej odnowę komórkową, co daje efekt „zrównania się” blizny z powierzchnią skóry. Z drugiej strony mezoterapia działa na zasadzie „uzupełniania”. Poprzez podanie wypełnienia (kwasu hialuronowego i peptydów) głęboko pod bliznę, niejako „wypychały” ją na zewnątrz, wyrównując do naturalnego poziomu skóry – wyjaśnia.

Zobacz także: Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

W rezultacie tych synergicznych działań spłycamy blizny i rozjaśniamy przebarwienia, przy jednoczesnym zwiększeniu napięcia skóry. Ważne, by rodzaj peelingu oraz mezoterapii został dobrany przez lekarza specjalistę do naszych potrzeb. Wtedy zmniejszymy ilość wizyt w salonie medycyny estetycznej, zniwelujemy działanie skutków ubocznych (zaczerwienienie i wrażliwość skóry) oraz przyśpieszymy osiągnięcie zadowalającego nas rezultatu końcowego.

Trzecia strategia - laser frakcyjny nieablacyjny

Zdaniem lek.med. Urszuli Brumer, skuteczność laserowego usuwania blizn potrądzikowych uzależnia się od struktury blizny oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Oraz do rodzaju lasera użytego do zabiegu. W zależności od jej głębokości, wykonuje się serię ok. 3-5 zabiegów w odstępach do 4 tygodni.

Pod wpływem lasera skóra ulega całkowitej  przebudowie. Jego światło jest wysyłane w impulsach pod postacią kolumn. Sprawia to, że w miejscu poddanym zabiegowi dochodzi do usunięcia nieprawidłowo zbudowanych włókien kolagenowych, a zatem do  stymulowania odbudowy prawidłowego kolagenu.

Laser jednocześnie przebudowuje skórę i poprawia jej strukturę. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest delikatnie zaczerwieniona, ale tylko przez około godzinę. Po tym czasie można nałożyć makijaż i wrócić do pracy. Nie ma śladu strupków, skóra jest delikatniejsza i jędrniejsza, kolorystyka cery wyrównana. Delikatne łuszczenie występujące po zabiegu jest nie widoczne dla otoczenia. Musimy jednak chwilę poczekać na rezultaty, bo wygładzenie skóry pojawia się stopniowo. Poprawę widać po każdym zabiegu, za to po całej serii blizna jest dużo mniej widoczna i bledsza.

Polecane: Trądzik wieku dojrzałego - jak się go pozbyć?