24 godziny z życia skóry

W ciągu dnia pracuje, przeżywa stresy. Nocą się regeneruje. Możesz pomóc skórze w odzyskaniu formy.
/ 06.11.2006 15:00
Możesz pomóc skórze w odzyskaniu formy, zapewnił, podczas konferencji w Brukseli, dr Daniel Maes, światowej sławy chemik i kosmetolog.

Uroda a stres
Są ze sobą nierozerwalnie związane.
O szczegóły zapytaliśmy dr Maesa:
Jak chronić skórę przed stresem?
Już od lat wiemy, jak skutecznie bronić ją przed stresem „środowiskowym” (wywoływanym przez UV, wiatr, suszę czy zanieczyszczenia) i jak łagodzić skutki jego działania. Stres psychologiczny jest bardziej skomplikowany.
Jak działa na skórę?
Nawet pod wpływem pozornie niewinnego stresu (np. gdy denerwujesz się, czy zdążysz na pociąg) w organizmie zachodzi cały ciąg złożonych procesów: wydzielane są hormony stresu (adrenalina, kortyzon), rośnie ciśnienie, a na twarzy pojawiają się czerwone plamy.
A gdy stres trwa non stop...
Hormony stresu osłabiają cały system immunologiczny, czyniąc Cię bardziej wrażliwą na UV i stany zapalne. Badania prowadzone przez Estée Lauder pokazały, że bariera ochronna skóry szczęśliwych mężatek szybciej się regeneruje niż tych niezadowolonych. To dobry dowód na to, że miłość upiększa.

24godz01.jpgCudowny reperator
Advanced Night Repair Concentrate Recovery Boosting Treatment (Estée Lauder, 30 ml: 368 zł) intensywnie naprawia szkody wyrządzone skórze za dnia. Minimalizuje podrażnienia (wywołane np. przez kuracje dermatologiczne: mikrodermabrazję czy peelingi). To zasługa przede wszystkim specjalnych bakterii probiotycznych. Stosuj jako 21-dniową kurację, minimum dwa razy w roku (wiosną i jesienią), na noc, pod krem. Albo: tydzień przed zabiegiem i dwa tygodnie po nim. Dwie krople wystarczą na twarz i szyję.

Dobowy plan działań
07:00
Pobudka!
Co się dzieję?
To najlepszy moment dnia. Twoja skóra naprawiła większość szkód z wczoraj. Niestety, zaraz zaczną ją bombardować wolne rodniki.
Co pomoże? Krem na dzień z antyoksydantami i filtrem SPF 15. Ważne jest też dostarczenie skórze energii – potrzebuje jej w ciągu dnia i nocą.

18:00
Skóra w natarciu
Co się dzieje?
Cały dzień skóra walczy z rodnikami, stresem i niedocenianym, a bardzo niebezpiecznym ozonem (prowadzi do oksydacji DNA). Około godz. 18 jest już naprawdę w fatalnym stanie.
Co pomoże? Ponawianie aplikacji kremu z SPF (filtry ścierają się po 2 godz.). To ważne, jeśli po pracy planujesz wypad do zadymionej knajpy.

02:00
Sen na urodę

Co się dzieje? Przez noc skóra naprawi 95 proc. szkód. Największa aktywność tych procesów przypada na 2–3 w nocy.
Co pomoże? Kosmetyki wspomagające regenerację, także z antyoksydantami (w dużych dawkach stymulują syntezę kolagenu). Ważne jest też łagodzenie podrażnień.

Anna Kondratowicz/ Uroda