Zabłyśnij w tłumie

Jesień i zima to czas, kiedy brakuje nam słońca. Jeśli zdarzy się jasny dzień, to i tak kończy się za szybko, a my zostajemy z naszym niezaspokojonym pragnieniem światła. Co z tym zrobić? Można chodzić do solarium, można wyjechać do ciepłych krajów albo... założyć na siebie ciuchy, które będą łapać i odbijać światło!
/ 04.01.2008 00:04
Jesień i zima to czas, kiedy brakuje nam słońca. Jeśli zdarzy się jasny dzień, to i tak kończy się za szybko, a my zostajemy z naszym niezaspokojonym pragnieniem światła. Co z tym zrobić?

Można chodzić do solarium, można wyjechać do ciepłych krajów albo... założyć na siebie ciuchy, które będą łapać i odbijać światło!

Zimą i jesienią powinnyśmy zaprzyjaźnić się z cekinem. To mała rzecz, a cieszy. Najczęściej ma okrągły kształt i dziurkę w środku. Można przyszywać go do ubrań i dodatków na wiele sposobów. Można przyszyć go luźno, tak żeby się poruszał i w ten sposób łapał i odbijał jeszcze więcej światła. Można przyszyć go „na sztywno”, aby nie poruszał się swawolnie i zawsze był na swoim miejscu.

Mamy do wyboru cekiny we wszystkich kolorach, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Możemy kupić je i same poprzyszywać, możemy także znaleźć w sklepach gotowe kompozycje cekinowe zarówno na ubraniach, jaki i torebkach, paskach, spinkach.
Cekin może być wyzywający, może być też spokojny i romantyczny.

Skąd wziął się cekin?

Nazwa tej ozdoby pochodzi od arabskiego słowa sikka, czyli „moneta”. W XIII wieku w Wenecji miejska mennica nazywana była Zecca, a monety w niej bite zecchin'ami. Jak łatwo się domyślić właśnie stąd pochodzi słowo cekin. Monety o tej nazwie były używane przez wieki w obrębie basenu morza Śródziemnego. W kulturach, w których krążyła moneta „zecchin” istniała tradycja ozdabiania kobiecej garderoby właśnie tymi monetami. Przyszywano je do sukienek oraz chust zdobiących biodra i twarze kobiet. Był to sposób manifestowania zamożności danej rodziny.
Gdyby ten stary zwyczaj nie istniał, prawdopodobnie nie byłoby w dzisiejszej modzie sławnego cekina.

W tym sezonie jesienno-zimowym najmodniejsze są ubrania całe pokryte szczelnie cekinami. Dają efekt błyszczącej łuski, która cudownie podkreśla kobiece kształty. Cekinami wyszywane są absolutnie wszystkie rzeczy : sukienki, bluzki, spódnice, torebki, paski, a nawet buty i legginsy!
Jeśli tylko masz na to ochotę możesz lśnić cała - od stóp do głów.

Proponujemy jednak zestawianie cekinowych ubrań ze spokojnymi, jednokolorowymi dodatkami. Cekinowa spódnica idealnie nadaje się do gładkiej bluzki. Jeśli planujesz założyć sukienkę w cekiny dobierz do niej stonowaną torebkę kopertową i mało krzykliwe buty. Radzimy także nie zakładać do cekinów zbyt dużej i rzucającej się w oczy biżuterii. To cekiny przede wszystkim mają zwracać uwagę i przyciągać wzrok!

Cekinowe kreacje są idealne na karnawałowe imprezy. Jeżeli lubisz zwracać na siebie uwagę i czuć się seksownie nie czekaj – idź na zakupy i wybierz sobie cekinowy strój w Twoim stylu!

Ada Sagała