Wodoodporna bawełna- cuda mody i techniki

Niedługo nowy rodzaj bawełny zrewolucjonizuje rynek ubraniowy. Były już stroje w spreju teraz nadszedł czas na wiecznie suche i elastyczną odzież bawełnianą. Coś w sam raz dla fanów wspinaczek górskich...
/ 06.11.2010 08:09

Niedługo nowy rodzaj bawełny zrewolucjonizuje rynek ubraniowy. Były już stroje w spreju, teraz nadszedł czas na wiecznie suchą i elastyczną odzież bawełnianą. Coś w sam raz dla fanów  wspinaczek górskich...

Ta nowina na pewno ucieszy sportowców, bo zarówno turyści górscy jak i motocykliści marzą o oddychającej i nieprzemakalnej odzieży. Od dawna próbowano wytworzyć trwałe właściwości hydrofobowe. Chodzi o to, by powierzchnia tkaniny miała takie właściwości, że będzie odpychać cząsteczki wody, nie pozwalając im się wchłonąć. W końcu, po długich i mozolnych próbach, w Chińskiej Akademii nauk udało się stworzyć idealną tkaninę, spełniającą najważniejsze wytyczne. Bawełna, którą stworzylii naukowcy nie traci swoich właściwości nawet po 250 praniach.  

Materiał jest na tyle skuteczny, że mimo maczania go w 72 godzinach i w 79 stopniach Celsjusza, i trzydniowego gotowania go we wrzątku (z dodatkiem ogólnie dostępnych detergentów) wciąż był suchy!

Tak więc deszczowa pogoda nie będzie nam groźna. Niemniej jednak pozostaje jeden problem - bawełna nie jest najcieplejszym materiałem.

Autorzy, którzy odkryli jak w łatwy i niezbyt kosztowny sposób nadać takie właściwości tkaninie, mają nadzieję na szybkie opatentowanie metody.

Dla bardziej zaciekawionych tą informacją, podamy w jaki sposób można ja wykonać w (bardzo dobrych) laboratoryjnych warunkach. Materiał  maczamy w alkoholu metylowym i fluorowanym monomerem. Następnie w pomieszczeniu wypełnionym azotem, poddajemy bawełnę promieniom gamma. Dzięki temu monomer polimeryzuje, tworząc super nieprzypuszczaną powłokę. Taka powierzchnia nie przepuszcza wody, cząsteczki tworzą na niej niemal idealne okrągłe krople.

Warto dodać, że dzięki tym wszystkim zabiegom i odkryciom naukowym, nasz materiał nie tylko będzie idealny na wyprawy pełne przygód, ale będzie również bardzo czysty. Mam nadzieję, że stworzą takie dywany i obicia mebli pokojowych. Wtedy żaden sok, czy czerwone wino nie będzie im straszny. Czekamy na jej zastosowanie w praktyce.