Valentino odchodzi

Niedawno w Rzymie z wielką pompą obchodził 45-lecie pracy. Teraz zapowiedział odejście na emeryturę.
/ 06.05.2008 15:25
Valentino Garavani, 75-letni projektant, najbardziej znany ze swoich wieczorowych szkarłatnych sukien, ma zamiar już w styczniu pożegnać się z projektowaniem.

Projektant, urodzony w 1932 roku we Włoszech, już od wczesnego dzieciństwa zainteresował się światem mody. Nauki pobierał u najlepszych francuskich mistrzów w samym Paryżu. W 1960 roku wraz z Giancarlo Giammettim założył dom mody "V". Pierwszy pokaz jego kolekcji we Florencji od razu stał się ogromnym sukcesem i przyniósł mu światową sławę. W kilka lat później jego butiki powstawały już na całym świecie - we Włoszech, Francji, Stanach Zjednoczonych czy Japonii.
Wielkim wydarzeniem pod koniec lat 80. była premiera pierwszych perfum Valentino.

Jako jeden z najwybitniejszych klasyków mody ubierał koronowane głowy i światowe sławy. W 1968 roku, specjalnie na ślub Jacqueline Kennedy z Arystotelesem Onassis, zaprojektował suknię ślubną panny młodej.

Największą jego pasją zawsze były stroje wieczorowe, które prezentował na pokazach haute-couture. Suknie zaprojektowane przez mistrza nosiły najsławniejsze gwiazdy, między innymi Sophia Loren, Audrey Hepburn, Liz Taylor, Sarah Jessica Parker, Uma Thurman, czy Jacqueline Kennedy.

Valentino na swoje pożegnanie przygotowuje specjalny wiosenny pokaz haute-couture.

ES