Penelope Cruz fot. ONS

Stylowa Penelope Cruz

Muza projektantów i reżyserów. Jedna z niewielu aktorek w Hollywood, które w całości akceptują swoje ciało i nie mają potrzeby zmieniania go przez operacje plastyczne. Poznajcie mistrzynię stylizacji z czerwonego dywanu – Penelope Cruz.
/ 30.03.2009 08:09
Penelope Cruz fot. ONS
Penelope Cruz jest jedną z niewielu europejskich aktorek, którym udało się zrobić tak wielką karierę w Hollywood. Pomimo amerykańskich sukcesów ciemnowłosa piękność woli pracować z ukochanym reżyserem Pedro Almodóvarem i czuje się związana z ojczystą Hiszpanią. Dla większości jest raczej typem śródziemnomorskiej Audrey Hepburn niż gwiazdą amerykańskiego show-biznesu.

Zwyczajne początki
Penelope Cruz jest najstarsza z trójki rodzeństwa. Trudno uwierzyć, że urodziła się na robotniczych przedmieściach Madrytu. Nie ukończyła nawet szkoły (przerwała naukę, by zostać aktorką). Umie za to profesjonalnie tańczyć – od dziecka chodziła na zajęcia taneczne, trenowała balet. Jej młodsza siostra Monica jest zawodową tancerką flamenco. Penelope swój międzynarodowy sukces zawdzięcza głównie Pedro Almodóvarowi. To dzięki udziałowi w jego filmach otrzymała nominacje do Oscara. Trafiła się okazja, by na wielkich galach zaprezentować się nie tylko jako aktorka, ale też stylowo ubrana dziewczyna. Czerwony dywan pokochał „Pe” (jak mówią o niej jej rodacy). Została okrzyknięta ikoną mody i jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie.

Pożeraczka męskich serc
Na Penelope Cruz warto zwrócić uwagę, nie tylko dlatego że jest po prostu piękna. Tak naprawdę jej figura jest daleka od ideału (ma 168 cm wzrostu) i ma wiele mankamentów. Ale Penelope udało się uwieść wielu przystojniaków, w tym dwóch, którzy otrzymali od magazynu „People” tytuł najseksowniejszego faceta świata! Pierwszy – Tom Cruise – zostawił dla niej Nicole Kidman. Drugi to Matthew McConaughey. Plotkowano też o jej romansie z Bono, wokalistą U2. Teraz „Pe” spotyka się z Javierem Bardemem, na razie poza nią jedynym hiszpańskim aktorem, który otrzymał nominację do Oscara. Wspólnie wystąpili w nowym filmie Woody’ego Allena „Vicky Cristina Barcelona”.


Co takiego sprawia, że Penelope Cruz zaczarowuje mężczyzn? Według specjalistów od wizerunku gwiazd chodzi o jej naturalny urok. Nieco krzywe „dziecinne” zęby, asymetryczna twarz, zmierzwione włosy (aktorka lansuje fryzurę out of bed, czyli prosto z łóżka), drobna figura, pieprzyki. Te wszystkie cechy tylko składają się na jej naturalny wdzięk. Aktorka ma już 34 lata, a większość osób bierze ją za młodszą od siostry Moniki. Jak ona to robi? Przede wszystkim nie stylizuje się bardziej, niż tego wymaga sytuacja. W wywiadach podkreśla, że ilość lakieru do włosów i makijażu na planie filmowym zniechęca ją do próbowania podobnych rzeczy w domu. I rzeczywiście, paparazzi stale fotografują Penelope Cruz sauté w sportowej kurtce spacerującą z psami albo biegającą z wózkiem po supermarkecie. Adidasy, dżinsy i dresy są tak bardzo przez nią lubiane, że czasem trudno uwierzyć, że aktorka ma cokolwiek wspólnego z modą.

Zakochana w modzie
Gdy Ralph Lauren zobaczył „Pe” w telewizji, kazał natychmiast dzwonić do niej z propozycją wystąpienia w kampanii reklamowej jego marki. I udało się. Penelope Cruz podkreśla, że kocha modę, i dlatego zgodziła się reklamować Laurena. Zatrudniły ją też firma Replay i koncern kosmetyczny L’Oréal. Najważniejsza przygoda z modą zaczęła się jednak, gdy popularna hiszpańska marka odzieżowa Mango poprosiła Penelope i jej siostrę o zaprojektowanie linii i wystąpienie w kampanii reklamowej. Od tamtej pory siostry Cruz co sezon wymyślają unikalne ubrania, noszone z chęcią także przez Polki.

Jaki jest styl Penelope Cruz? Na co dzień raczej klasyczny: trampki, kraciaste koszule, białe topy, ciemne okulary, bluzy. Dopiero na wielkim wyjściu potrafi w pełni zaprezentować swój urok. Wybiera różnorodne kreacje, od nowoczesnych po te w stylu złotych lat Hollywood. I za każdym razem trafia na listę najlepiej ubranych aktorek na czerwonym dywanie.

Pola Madej-Lubera
Redaktor & stylista
Hot Moda & Shopping i Viva Moda