Strój kąpielowy i jego historia

Strój kąpielowy o fasonie bikini pojawił się dopiero w latach 40. XX wieku. Wcześniej kobiety zmuszone były, mniej lub bardziej, zakrywać swe wdzięki na plaży i podczas opalania. Skąpy kostium kąpielowy spopularyzowała odrobinę później Brigitte Bardot.
/ 08.07.2013 15:31

Historia stroju kąpielowego sięga czasów antycznych. W 1996 roku na Sycylii znaleziono, datowane na III wiek n.e., mozaiki prezentujące kobiety w strojach przypominających współczesne bikini. Jednak w czasach nowożytnych, aż do początku XX wieku, panie musiały zażywać kąpieli morskich wyłącznie na wydzielonych damskich plażach w strojach przypominających suknie do spacerowania. Ówczesne gorsety zakrywały większą część ciała, ponieważ nie było społecznej zgody na zbytnie odsłanianie kobiecych kształtów. Oprócz względów moralnych, był też inny ważny wymiar – estetyczny. Nieskalana promieniami słońca cera świadczyła o wysokim statusie społecznym kobiety.

Zobacz też: Dwuczęściowe kostiumy kąpielowe z wysokim stanem

Sytuacja diametralnie się zmieniła, gdy świat oszalał na punkcie nadmorskich kurortów, a opalenizna wreszcie przestała być passé. W XIX-wieku kostiumem plażowym była ciężka suknia, wraz z obowiązkowymi pantalonami do kolan. Z czasem suknie stawały się coraz lżejsze i krótsze. Prawdziwy przełom nastąpił w 1912 roku. Podczas olimpiady w Sztokholmie panie po raz pierwszy otrzymały możliwość startu w rywalizacjach na basenie, występując w kostiumach przypominających męskie – obcisłe body na ramiączkach, zakrywające ciało aż do połowy ud.

Zobacz też: Czarno-białe kostiumy kąpielowe - lato 2013

Kostium kąpielowey retro

Kostium kąpielowy z wysokim stanem, allegro.pl

Na bikini, które znamy obecnie, przyszło czekać do 1946 r. Francuski projektant Louis Réard, podczas paryskiego pokazu mody zaprezentował dwuczęściowy damski kostium kąpielowy i tym samym zszokował publiczność. Do popularyzacji bikini przyczyniła się Brigitte Bardot. W 1953 r. dziewiętnastoletnia, jeszcze mało znana aktorka pojawiła się w ręcznie robionym, kwiecistym bikini na plaży w Cannes podczas festiwalu filmowego. Zdjęcia wschodzącej gwiazdy kina w skąpym stroju obiegły świat, a fason, stał się hitem kolejnych sezonów i inspiracją dla projektantów. Również jej charakterystyczna rola w filmie "Bóg stworzył kobietę" Rogera Wadima zapoczątkowała rewolucję w postrzeganiu kobiecości, ubioru i cielesności. Kolejną aktorką, która zapewniła sławę bikini była Ursula Andress, wynurzając się z morza w niezapomnianej do dziś scenie z filmu Dr. No  o Jamesie Bondzie.

Zobacz też: Kostiumy kąpielowe w stylu marynarskim

Brigitte Bardot

Bikini to najpopularniejszy fason, który sprzedajemy – mówi Renata Madyda z firmy Lorin – To strój, który nie wzbudza już kontrowersji, a odpowiednio dobrany pozwala podkreślić atuty sylwetki. Różnorodność form, kolorystyki, materiałów czy deseni sprawia, że każda kobieta może znaleźć kostium idealny dla siebie.

Zobacz też: Kostiumy kąpielowe z falbankami

Więcej informacji na temat tegorocznej kolekcji znajduje się na stronie www.lorin.com.pl

Źródło: Materiały prasowe